Artėjant Seimo rinkimams, vienas Šiaulių miesto savivaldybės tarybos narys pasitelkė jautrią ir populiarią temą „Sovietų Sąjungos karių palaikų perkėlimas iš Šiaulių miesto centrinės aikštės“ ir surengė neapmokamą rinkimų agitacijos kampaniją. Ant šio kabliuko pakibo ne tik vietinė, regioninė žiniasklaida, bet ir Kultūros departamentas prie Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos – viešai pažadėjo finansuoti palaikų perlaidojimo išlaidas.

Kuomet narstoma tokia tema, niekam neįdomu, kas parašyta teisės aktuose, tai nuobodu ir per daug painu, žmonės gali nesuprasti. Todėl savivaldybės teiginiai, kad „palaikai šiuo metu yra kultūros vertybė, todėl priimti sprendimą juos perketi gali tik valstybės institucijos“ arba „procedūros teisiškai nesureguliuotos valstybės mastu“ liko ignoruojami.

Savivaldybės tarybos narys Z. Medžidovas taip pat ignoravo faktą, kad Taryba neturi kompetencijos spręsti klausimo dėl karių palaikų perkėlimo. Jis nutylėjo, kad buvo gavęs Vyriausybės atstovo, atliekančio išankstinį teisės aktų projektų vertinimą, pastabas dėl jo teikiamo sprendimo projekto „Dėl Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių palaikų perlaidojimo“. Projektas, taip „įaudrinęs publiką“, teisine prasme yra niekinis, kadangi Savivaldybės tarybai jį priėmus, negalėtų būti vykdomas.

Kol liejosi emocijos ir viešai buvo kabinamos raudonos etiketės, Savivaldybė kreipėsi į Kultūros ministeriją su prašymu priimti teisės aktus, reguliuojančius Sovietų Sąjungos karių palaikų perkėlimo procedūras, kadangi šiuo metu tokių teisės aktų nėra. Pumpėnų miestelio, kuris šią vasarą iš parko teritorijos iškasė ir perlaidojo okupantų palaikus, pavyzdys nėra tinkamas ir sektinas. Viena yra perkelti palaikus iš mažo miestelio parko žolyno, ir visai kas kita, iš didmiesčio centrinės aikštės, keičiant detaliuosius planus. Pirmuoju atveju teisės aktų nepaisymas gali būti nepastebėtas. Tačiau kuomet palaikų perkėlimui reikės skirti virš 100 000 Eur savivaldybės biudžeto lėšų, be teisėtumo neapsieisi. Beje, Pumpėnų Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių palaidojimo vieta vis dar įtraukta į Kultūros paveldo registrą.

Šią savaitę, praėjus daugiau nei mėnesiui po kreipimosi, Kultūros ministerija pateikė atsakymą, patvirtinantį, kad dabartinis teisinis reglamentavimas, nustatytas Lietuvos Respublikos žmonių palaikų laidojimo įstatymo 29 straipsnio „Kapinių panaikinimas“ 4 dalyje, draudžia panaikinti įstatymų nustatyta tvarka į Kultūros vertybių registrą įrašytus kapus ir kapines, o karių kapai ir kapinės gali būti panaikinti tik tada, kai Krašto apsaugos ministerija pritaria tokiam sprendimui. Toks kategoriškas draudimas iškelti karių kapus ar kapines, registruotas Kultūros vertybių registre, užkerta kelią, esant tikrai objektyviam poreikiui, savivaldybei priimti atitinkamą sprendimą ir tam tikslui gauti valstybės biudžeto finansavimą. Todėl Kultūros ministerija tarsis su Aplinkos, Krašto apsaugos, Užsienio reikalų  ministerijų, Kultūros paveldo departamento ir Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro atstovais dėl bendros politikos formavimo. O kol kas, kol nesutvarkytas teisinis reglamentavimas, valstybė neplanuoja skirti dotacijos Šiaulių miesto savivaldybei Sovietų Sąjungos karių palaikų perlaidojimui.

Kol bus sprendžiamas klausimas, ar Sovietų Sąjungos karių palaikai yra kultūros vertybė, Šiaulių mieste vyks gyventojų apklausa dėl Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių palaikų, esančių  Šv. Apaštalų Petro ir Povilo katedros prieigose, perkėlimo į Šiaulių miesto savivaldybei priklausančias kapines. Galbūt gyventojų nuomonė padės nuspręsti, kokias kultūros vertybes turi saugoti valstybė? Todėl visus raginu dalyvauti apklausoje: ŠIAULIAI - Dalyvaukite apklausoje dėl karių palaikų perlaidojimo (siauliai.lt).

Šiaulių miesto meras Artūras Visockas

Pridedamas dokumentas: Kultūros ministerijos raštas

Pranešimą paskelbė: Vitalis Lebedis, Šiaulių miesto savivaldybė

Į viršų