Vaikus auginančias šeimas pasiekia pranešimai, jog aštuonis mėnesius jiems mokėtos vaiko išmokos gali būti... neteisėtos, todėl turi būti grąžinamos valstybei.
Socialinės paramos skyriaus vedėja Rita Blauzdavičienė pastebėjo,
jog kai kurie žmonės lengva ranka pildė prašymus ir savo parašu
tvirtino informaciją apie šeimos pajamas, todėl nesistebi, kad
klaidų nepavyko išvengti. 
Vadimo SIMUTKINO nuotr.
 
Zita KATKIENĖ
Šiaulių centrinėje turgavietėje dirbančios ir vaikus auginančios prekybininkės apstulbusios - visos pateko į tą 544  vaikus auginančių šeimų kategoriją, iš kurių reikalaujama grąžinti permokėtus vaiko pinigus. Turgaus prekiautojos įsitikinusios, jog įvyko klaida, nes jų pajamos tikrai neviršija nurodytos sumos. Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Rita Blauzdavičienė prašo žmonių, gavusių laiškus, nesipiktinti, bet pateikti pažymas, įrodančias šeimos pajamas. Gali būti ir taip, kad socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pateikti duomenys yra klaidingi. Tai įrodė jau ne viena šiauliečių šeima. 

Skaičiuodami pajamas - klydo

„Čia beveik visas turgus - su vaikais”, - sako Silvija, visų mamų vardu pranešusi „Šiaulių naujienoms” apie galimą nesusipratimą, dėl kurio joms dabar grasinama net teismais. 

Visos, po vieną ar du vaikus auginančios prekybininkės gavo laiškus iš Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus ir visoms pranešama, kad jos turi grąžinti permoką už vaiko išmokas.

„Aš dėl vaiko pinigų į Socialinės paramos skyrių kreipiausi beveik prieš dvejus metus”, - pasakoja Silvija. Beveik metus visoms šeimoms, auginančioms vaikus iki 18 metų, o besimokančius - ir iki 24-erių metų, mokami vaiko pinigai - 52 litai. 

„Pavasarį tvarka pasikeitė  - vaiko pinigai  mokami tik mažas pajamas turinčioms šeimoms”, - aiškina Silvija, todėl 1-2 vaikus auginančios mamos rinko dokumentus ir nešė į Socialinės paramos skyrių. „Aš surinkau visus dokumentus, pristačiau į nurodytą kabinetą, man buvo pasakyta, kad vaiko pinigai priklauso ir bus mokami”, - pasakoja vieną mažametę dukterį auginanti moteris. 

Iki šiol pinigai buvo mokami. Tačiau šeimą pasiekė laiškas, kuriame nurodoma, kad vaiko išmoka galėjo būti skirta nepagrįstai. Ryte atėjusios į darbą moterys sužinojo, jog visos, auginančios vaikus, gavo laiškus, kuriuose nurodoma grąžinti permokėtus pinigus. Jei šeimoje auga vienas vaikas, per aštuonis mėnesius šeimoms sumokėta 416 litų, jei du - dvigubai daugiau.  

„Mums tos sumos yra labai didelės, nes uždirbame tikrai nedaug”, - tikina Silvija. 

Moterys mano, jog galėjo būti taip, kad buvo skaičiuojamas visas jų pelnas, kurį jos kasdien pateikia Mokesčių inspekcijai, pildydamos dienos pelno žurnalą. Bet tai - tik pelnas, ir neatskaičiuojamos išlaidos, kurių prireikia ir prekei pirkti, ir prekyvietės nuomai mokėti. 

Nepagrįstos išmokos nenustebino

Šiaulių Savivaldybės administracijos direktorių bei Socialinės paramos skyrių spalio viduryje pasiekė laiškas iš  Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Laiške nurodoma, kad jau atliktas šeimų, kurioms mokamos išmokos vaikams, pajamų tikrinimas ir nustatytos šeimos, gaunančios išmokas nepagrįstai. Skyriaus vedėjai R. Blauzdavičienei ši žinia buvusi nemaloni, tačiau... laukiama.

Nerimo būta nuo pat kovo mėnesio, kai įsigaliojo Lietuvos Respublikos išmokų vaikams įstatymo pakeitimai, kuriais pasikeitė išmokų mokėjimo tvarka vyresniems nei 3-ejų metų vaikams. 

Ši išmoka anksčiau mokėta visiems vaikams, o nuo kovo skiriama ir mokama tik toms šeimoms, kurių pajamos kiekvienam šeimos nariui per mėnesį neviršija 3 VRP (arba 1050 „į rankas”). 

Tuomet socialinės apsaugos ir darbo ministras ir pasirašė įsakymą, kuriuo patvirtino prašymo išmokai gauti formą. Ši forma, pasak R. 
Blauzdavičienės, galėjo būti skirta tik labai sąžiningam žmogui, kuris nesiruošia nė truputį pagudrauti, kaip mūsuose įprasta, nei apgauti. Nes prašyme nurodyta, kad  pats žmogus turi pateikti savo pajamas ir parašu patvirtinti, kad informacija apie šeimos pajamas yra teisinga. Žmogui ši tvarka paprastesnė - nebereikėjo ieškoti dokumentų.

„Kiekvienas, kuris pateikė duomenis, buvo informuojamas, jog visos žmogaus pajamos yra deklaruojamos ir jos bus tikrinamos. Nustačius, kad išmoką žmogus gavo neteisėtai, ji turės būti grąžinama savanoriškai”. Tai, pasak R. Blauzdavičienės, žinojo kiekvienas žmogus, pildęs prašymą.  Vedėja neslepia, jog nuo pat pradžių būta nerimo, kad atsiras žmonių, kurie bus suklydę pateikdami informaciją apie pajamas, ar net sąmoningai pateikę neteisingą informaciją.

„Ypač vasarą labai daug žmonių lengva ranka rašė prašymus”, - pastebėjo Socialinės paramos skyriaus darbuotojos.  
Šiuo metu per 16 tūkstančių miesto šeimų mokamos išmokos vaikams. Spalio ir lapkričio mėnesį iš ministerijos gauti pranešimai, jog per šių metų pirmą ir antrą ketvirtį net 544 šiauliečių šeimoms vaiko pinigai išmokėti neteisėtai. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija toliau informuoja Socialinės paramos skyrių, jog vis dar skaičiuojamos vaiko išmokas gaunančių šeimų pajamos, ir neteisėtai gaunančių išmokas sąrašai dar bus atsiųsti ir už trečią bei ketvirtą šių metų ketvirčius. 

Klydo ir tėvai, ir ministerija  

Beveik visą lapkričio mėnesį Socialinės paramos skyriaus darbuotojos tikrino iš ministerijos gautus sąrašus šeimų, kurios gaunančios nepagrįstas išmokas. Gruodžio pradžioje joms išsiųsti raginimai geranoriškai grąžinti permokėtus pinigus. Skyriaus darbuotojų nuostabai, keletas šiauliečių šeimų jau grąžino permokėtus pinigus, net nesiaiškindamos. „Matyt, žinojo, kad pinigus gauna neteisėtai”, - teigia Socialinių išmokų poskyrio vedėja Vida Rimšienė. 

Tačiau dauguma šeimų, gavusios laiškus, ateina į skyrių aiškintis, nes mano, kad gautas pranešimas - neteisingas.

R. Blauzdavičienė džiaugiasi, kad jau buvo ne viena šeima, kuri, pateikusi pažymas apie gautas pajamas, įrodė, kad jai priklauso išmoka vaikams. Tad akivaizdu, jog ir ministerijos pateikta informacija gali būti klaidinga. Todėl, pasak R. Blauzdavičienės, reikia pasitikslinti pajamas, gauti visas pajamas įrodančias pažymas ir kreiptis į laiške nurodyto Socialinės paramos skyriaus kabinetą.  

Individualia veikla užsiimantys žmonės, prekiaujantys turguose ar besiverčiantys kita individualia veikla, turi pateikti informaciją apie pajamas, kurias kartą per metus deklaruoja Valstybinėje mokesčių inspekcijoje. Tai, pasak V. Rimšienės, ir yra tos pajamos, kurios turi būti nurodomos prašymuose. Dienos pelnas, kasdien pildomas žurnaluose, tikrai nėra pajamos ir turgaus prekybininkės neturi dėl to baimintis. 
Pačiam žmogui, pastebi Socialinių išmokų poskyrio vedėja V. Rimšienė, suskaičiuoti šeimos pajamas kartais išties keblu, nes reikia skaičiuoti ne tik darbo užmokestį, bet ir visas kitas pajamas, gautas per metus. Tarp kurių - ir gautas pelnas. Kuriozų esama įvairių - vienas šeima galėjo parduoti gyvenamąjį namą ir gauti kelis šimtus tūkstančių litų, bet jai priklauso vaiko išmoka, nes tos pajamos - turtinės, o šeimos metines pajamas sudaro tik minimali alga. 

Kitas žmogus be darbo užmokesčio negavo jokių kitų pajamų. Ir paaiškėja, kad vienam šeimos nariui per mėnesį susidaro 1052 litai - taigi keliais litais daugiau, ir vaiko išmoka nepriklauso. 

Iki ateinančių metų sausio 15 dienos Socialinės paramos skyrius privalės pateikti duomenis ministerijai apie tai, kaip sekasi susigrąžinti 2009 metais permokėtas išmokas. Todėl gavusios įspėjimus šeimos raginamos nedelsti - aiškintis ir tikslintis duomenis. Tuo atveju, jei informacija apie pajamas pateikta neteisingai, kito kelio nėra - neteisėtas permokas teks grąžinti valstybei. 

Į viršų