Judita AUKŠČIONYTĖ
Metams baigiantis baigėsi ir gripo epidemija, kuri šiais metais buvo pripažinta pandemija. Šiaulių visuomenės sveikatos centro specialistai iki šiol epidemiologinę situaciją dėl pandeminio gripo vertina kaip nepalankią ir prognozuoja galimą antrą sergamumo pakilimo bangą. Todėl, anot Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėjos Editos Samulytės, Lietuvoje žmonės pradedami skiepyti nuo pandeminio gripo.
 
Sergamumo bangos 
 
Pirmoji pandeminio gripo banga yra atslūgusi, tačiau būtina saugotis nuo galimų būsimų bangų. Remiantis ankstesnių gripo pandemijų praktika, pasak E. Samulytės, dažniausiai po vienos sergamumo gripu pakilimo bangos seka kelios, vadinamosios antrinės sergamumo gripu bangos. Jų gali būti viena arba kelios. 
 
Pasaulyje gripo pandemija iki šiol neatšaukta. Įvairiose šalyse skiepijimas nuo pandeminio gripo tęsiamas ir toliau. Skiepais siekiama mažinti gyventojų sergamumą, komplikacijų dažnį ir su tuo susijusį mirtingumą. Europos vaistų agentūros duomenimis, paskiepijus 29,4 mln. žmonių (iš jų 218 000 nėščių moterų) viena iš trijų Europos Sąjungoje registruota vakcina, nenustatytas didesnis sunkių bei nepageidaujamų reakcijų dažnis nei  skiepijant įprastomis vakcinomis nuo sezoninio gripo. Nuo gripo skiepo negalima susirgti gripu, nes skiepe yra tik suskaldyto gripo viruso dalelės. Jo sudėtyje esančios medžiagos yra nepavojingos žmogaus sveikatai, išskyrus asmenis, jautrius kiaušinio baltymui. Tačiau, E. Samulytės teigimu,  kaip ir po bet kurio skiepo, gali būti vietinė reakcija - paraudimas, nedidelis patinimas arba bendrinė reakcija - nežymiai pakilusi kūno temperatūra, bendras negalavimas. Šie reiškiniai gana greitai praeina savaime.
 
Vakcinos kiekis – ribotas
 
Valstybės lėšomis įsigytas pandeminio gripo vakcinos kiekis yra ribotas, todėl asmens sveikatos priežiūros įstaigos jau organizuoja norinčiųjų pasiskiepyti nuo pandeminio gripo registraciją. Pirmenybę skiepytis turi medicinos darbuotojai, vyresni kaip 10 metų asmenys, sergantys lėtinėmis ligomis. Pirmenybė teikiama sergantiesiems lėtinėmis kvėpavimo takų ligomis, nėščiosios. Kaip ir skiepijantis nuo kitų ligų, anot skyriaus Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėjos, pirmiausiai reikia pasitarti su šeimos gydytojais.
Norintieji pasiskiepyti nuo pandeminio gripo turi kreiptis į šeimos gydytoją ir užsiregistruoti. Mokėti už vakciną nereikės. Šiaulių apskrityje pandeminę gripo vakciną gaus 53 asmens sveikatos priežiūros įstaigos. Tai yra  tos pačios įstaigos, kurios vykdė sezoninės gripo vakcinos skiepijimus. Iš viso Šiaulių apskričiai yra skirta 2530 pandeminio gripo vakcinos dozių. Vakcina  į Šiaulius bus  pristatyta sausio 27 dieną. 

Į viršų