Šeimyninė išvyka dviračiais nepažintais maršrutais, ar jau pažintais takais gali būti smagi ir visos šeimos narius vienijanti patirtis. Drauge įveikti iššūkiai, patirti nuotykiai lieka atmintyje visam likusiam gyvenimui. Aktyvi kelionė leidžia trumpam pabėgti nuo rutinos, stiprina pasitikėjimą savimi, ugdo ištvermę. Tiesa, svarbu ne tik geras nusiteikimas, bet ir tinkamas pasiruošimas.

Pasirūpinkite dviračiais

Viskas prasideda nuo dviračių. Apžiūrėkite dvirates transporto priemones ir įsitikinkite, kad jų padangos yra tinkamai pripūstos, grandinės gerai paruoštos ir suteptos. Patikrinkite, ar priekiniai ir galiniai žibintai veikia tinkamai.

Įvertinkite, ar vaikų dviračiai vis dar tinkami jų ūgiui. O jeigu reikia įsigyti naują – dairykitės tinkamo. Tėvai klaidingai mano, kad reikia dviračius pirkti kiek didesnius, nes vaikai greitai auga. Iš tiesų saugiau ir patikimiau yra rinktis dviratį pagal vaiko ūgį.  Taisyklė paprasta: vaikas turi patogiai užlipti ir galėti remtis kojomis į žemę.

Dviračių priekabos ar dviračių kėdutės?

Iki ketverių-penkerių metų amžiaus mažieji dar patys negali įveikti ilgų atstumų, tačiau yra neprilygstami keleiviai. Vaikus galite vežti dviračių priekabose arba dviračių kėdutėse. Dviračių priekabos ir dviračių kėdutės turi savų privalumų ir trūkumų, todėl pasirinkimas gali būti labai individualus.

Dviračių priekabos yra stabilesnės, taip pat jos yra puikus sprendimas dviratininkams, kuriems nėra patogu minti pedalus vaikui sėdint kėdutėje. Dar vienas priekabų privalumas – jos turi tinklelį nuo lietaus ir vabzdžių, todėl galėsite būti ramūs, jei mažylis užmigs pradėjus krapnoti. Jeigu tenka vežti daugiau nei vieną vaiką, priekabos šiuo atveju taip pat laimi. Tiesa, vyresniems vaikams gali būti nuobodu ilgai išsėdėti, todėl verta pagalvoti, kaip galite užimti vaiką. (knygutės, žaislai ir pan.). Vienas iš priekabų trūkumų – jų kaina.  Pastarosios yra brangesnės, tačiau paprastai priekaboje vaikus galėsite vežioti ne vieną sezoną.  

Dviračių kėdutės suteikia vaikui geresnį matomumą. Tačiau ne visiems dviratininkams yra patogu keliauti su papildomu bagažu. Kai kuriems taip pat reikia laiko prisiprasti užlipti ir nulipti nuo dviračio su sumontuota dviračio kėdute. Šiuo atveju svarbu užtikrinti dviračio stabilumą, kad išvengtumėte nelaimingų atsitikimų. Net ir patyrusiems dviratininkams svarbu žinoti, kad vaiko svoris, o taip pat ir jo judesiai gali turėti įtakos dviračio pusiausvyrai, todėl reikia  vairuoti atidžiai ir saugiai. Visuomet reikia naudoti kėdutės diržus, kad mažylis jaustųsi patogiai ir būtų saugus, ypač staigaus stabdymo metu. Įsitikinkite, kad vaikui yra patogu sėdėti, diržai neveržia ir nespaudžia. Kitaip nei dviračių priekabos, dviračių kėdutės yra neapsaugotos nuo lietaus ar saulės, todėl svarbu pasirūpinti tinkama mažylio apranga. Nepamirškite ir šalmo bei šviesą atspindinčios liemenės.

Nuo kokio amžiaus mažylis gali keliauti vaikiškoje kėdutėje? Specialistai tvirtina, kad tinkamiausias laikas užimti keleivio sėdynę yra nuo devynių mėnesių, tačiau visuomet reikia pasitarti su gydytoju ir kėdučių specialistu. Kiekviena dviračio kėdutė turi reguliuojamas kojų atramas, pėdų dirželius, saugos diržus tam, kad būtų garantuojamas saugumas bei patogumas.

Priekyje ar gale montuojamos dviračio kėdutės? Viskas priklauso nuo jūsų pasirinkimo. Gale montuojamos kėdutės gali atlaikyti didesnį svorį ir labiau tinka vaikams iki maždaug penkerių metų amžiaus, o taip pat su jomis yra daug patogiau važiuoti ilgesnius atstumus. Mūsų asortimente vienas populiariausių pasirinkimų – „Thule RideAlong“. Mažylis jausis komfortabiliai ir patogiai. Kėdutėje integruoti saugos lankai. Vaiko saugumą užtikrina reguliuojami trijų taškų saugos diržai. Kojų atramos ir dirželiai yra reguliuojami, todėl vaikui augant kėdutės lengvai pritaikoma. Paminkštinamas padarys kelionę malonesne. Priekyje montuojamos dviračių kėdutės leidžia vaikams patogiau mėgautis vaizdu, tačiau visgi yra geresnis pasirinkimas mažesniems vaikams.

Planuokite ir dar kartą planuokite

Mūsų patarimas – planuokite, bet nesitikėkite, kad viskas vyks pagal jūsų numatytą planą. Daugelis tėvų sutiks, kad labai svarbu susiplanuoti sustojimus, kuriuos galėsite atsipūsti ir pramogauti. Pavyzdžiui, galite sustoti prie ežero, parko, žaidimų aikštelės, kavinės ir pan. Svarbu, kad vaikai žinotų visus būsimus sustojimus iš anksto – taip kelionė neprailgs, priešingai – vaikai turės ko laukti. Patyrę keliautojai patvirtins, kad verčiau nesirinkti nuobodžių maršrutų, nevažiuoti slidžiais keliais lietui lyjant, o taip pat vengti tokių dviračių takų, kurie yra itin nelygūs, su daug kliūčių ir pan. O kaip dėl atstumų? 30 kilometrų turas gali pasirodyti lengvai įveikiamas kiekvienam suaugusiajam, tačiau vaikams tai gali būti iššūkis. Geriau planuoti trumpesnius maršrutus su daugiau sustojimų.

Be daiktų neišsiversite

Į kelionę būtina pasiimti pirmosios pagalbos rinkinį (ypatingai svarbu apsirūpinti pleistrais), taip pat su savimi pasiimti reikalingus įrankius padangai pasikeisti arba pritvirtinti dviračio grandinę. Nepamirškite kepurių, rekomenduojama turėti apsauginį kremą nuo saulės. Būtina pasirūpinti vandens atsargomis, užkandžiais bei tinkama apranga. Jeigu keliaujate automobiliu ir tenka vežti ne vieną dviratį arba reikia vežti ne tik dviratį, bet ir kitus daiktus, jums gali praversti ir dviračių laikikliai bei stogo bagažinės. Stogo bagažinėse susidėsite reikalingus daiktus, laikikliai leis patogiai gabenti dviračius, todėl automobilio salonas ir bagažinė nebus užkrauti.

Būkite realistiški

Įsivaizduojame, kad esate labai užsidegę ir nekantraudami laukiate išvykos. Viskas suplanuota, daiktai sudėti, nuotaika pakili, tačiau keliaujant su vaikais tenka prisiminti vieną taisyklę – mažųjų nuotaikos gali būti nenuspėjamos kaip ir lietuviški orai. Susitaikykite, kad vaikai gali greitai pavargti, jiems apskirtai gali nepatikti kelionė dviračiais, todėl sumažinkite lūkesčius, kad išsaugotumėte nuotaiką ir sveiką protą.

Pradėkite ryte

Minti į kalną, kai oras įkaitęs iki 35 laipsnių, neatrodo labai smagi pramoga, todėl siūlome savo kelionę pradėti anksčiau ryte, o vidurdienį, kai saulė yra kaitriausia, rasti tinkamą vietą iškylai ir pailsėti ilgėliau. Važiuojant saugesniu dviračių taku, geriau važiuoti už vaikų, kad šie galėtų patys reguliuoti važiavimo tempą ir neleistų jums važiuoti per greitai ar per lėtai. Minant šaligatviu ar gyvenamojoje zonoje, geriau važiuoti greta arba priekyje vaikų. Atminkite, kad dauguma vaikų iki dešimties metų dar negali tiksliai įvertinti greičio, atstumų, todėl reikia pasirūpinti mažųjų saugumu ir juos stebėti.

Pranešimą paskelbė: Paulius Stravinskas, TRELO, UAB
Į viršų