Šią savaitę paskelbtos žinios apie trijų restoranų tinklų bankrotą nustebino daugelį. Didžiausią nuostolį patirs ne „Jurgis ir Drakonas“, „Brooklyn Brothers“ ir „Detroito sesės“ meniu mėgėjai, bet be darbo liekantys darbuotojai. Visgi valstybė yra įdiegusi mechanizmus, kaip apsaugoti dėl bankroto atleidžiamus darbuotojus – suteikiama galimybė gauti išmoką, viršijančią 6 tūkst. eurų sumą, sako Jovita Valatkaitė, advokatų kontoros COBALT asocijuota partnerė. Kokių veiksmų norint gauti išmoką imtis darbuotojams ir kokius žingsnius būtina atlikti darbdaviams?
„Inicijavus bankrotą, įmonės vairą perima nemokumo administratorius, kuris priima visus su įmonės veikla susijusius sprendimus. Atleidžiant darbuotojus dėl bankroto yra taikoma speciali procedūra. Pirmiausia – darbuotojams reikia įteikti įspėjimus labai greitai – per 3 ar 7 darbo dienas nuo bankroto bylos iškėlimo teisme arba kreditorių susirinkimo sprendimo inicijuoti neteisminį bankrotą. Taip pat būtina žinoti, kad darbo sutartys irgi nutrūksta greitai – penkioliktą darbo dieną nuo įspėjimo įteikimo”, – apie sparčius darbdavio veiksmus pasakoja J. Valatkaitė.
Pasak jos, svarbu įvertinti trumpus terminus ir tai, jog atleidžiant grupę darbuotojų reikia informuoti Užimtumo tarnybą bei atlikti informavimo ir konsultavimo procedūras su Darbo taryba.
Garantinis fondas – išmokoms darbuotojams
Vis dar yra darbuotojų bei darbdavių, nežinančių, jog egzistuoja fondas, kuris yra skirtas užtikrinti garantijas darbuotojams, kai jų darbdavys tampa nemokus, sako advokatė.
„Tai Garantinis fondas, į kurį Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba („Sodra“) renka įmokas iš juridinių asmenų bei individualia veikla besiverčiančiųjų. Šiame Garantiniame fonde sukauptos lėšos skiriamos darbuotojų išmokoms, kai įmonei iškeliama bankroto ar restruktūrizavimo byla arba pradedamas bankroto procesas ne teismo tvarka, – sako J. Valatkaitė. – Išmokos iš fondo skiriamos tik tada, kai darbdavys neturi pakankamai nuosavų lėšų atsiskaityti su darbuotojais ir teismo nutartimi ar kreditorių susirinkimo sprendimu yra patvirtintos darbuotojų reikalavimų sumos.”
Nesikliauti tik fondo pinigais
Visgi, anot advokatės, yra keli svarbūs punktai, kuriuos būtina žinoti darbuotojams apie išmokas iš Garantinio fondo:
„Pirmiausia – išmokų skyrimo procesas nėra automatinis. Tai reiškia, kad įmonei paskelbus bankrotą, su darbuotojais dėl išmokų niekas nesusisieks ir pinigų neatneš. Reikia patiems kreiptis į paskirtą nemokumo administratorių ir raštu pateikti jam kreditorinį reikalavimą. Taip pat svarbu „Sodrai“ pateikti prašymą išmokėti pinigus iš Garantinio fondų lėšų. Pastarąjį dokumentą reikia pateikti tik tuo atveju, jei darbuotojas nėra parašęs prašymo skirti ligos išmoką (įskaitant ir slaugą) ar per paskutinius 12 mėnesių iki nemokymo bylos iškėlimo dienos nėra gavęs jokių socialinio draudimo išmokų“, – sako J. Valatkaitė.
Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį, kad išmokos yra riboto dydžio, teigia COBALT advokatė:
„Kokio dydžio išmoka bus skiriama darbuotojui yra nurodoma teismo nutartyje arba patvirtinama kreditorių susirinkimo metu. Visgi išmoka negali būti didesnė nei 6 minimalių mėnesinių algų (MMA) suma. Šiandien tai yra 6 228 Eur.”
Išmokų, pasak J. Valatkaitės, darbuotojas gali ir negauti. Jos nėra skiriamos, jeigu skola darbuotojui nėra patvirtinta, darbuotojams tokias pat išmokas jau skyrė kitų valstybių narių institucijos arba darbuotojui per 3 mėnesius iki teismo nutarties priėmimo nėra priskaičiuotų su darbo santykiais susijusių pajamų.