Intervencinės radiologijos specialistai atlieka gyvybiškai svarbų, gyvybę gelbstintį gydymą, kuris yra mažiau invazyvus nei tradicinės chirurginės procedūros ir pagerina pacientų gyvenimo kokybę. Tokios procedūros gali pakeisti daugelį tradicinių atvirų chirurginių būdų. Intervencinė radiologija yra ypatingai svarbi teikiant planinę ir skubiąją pagalbą pacientams – atliekami diagnostinės angiografijos ir venografijos tyrimai, kraujotakos sutrikimų, ūminių kraujotakos sutrikimų gydymas, patologinių kraujagyslinių darinių, jungčių (pvz., arterioveninių fistulių, kraujagyslių aneurizmų) embolizavimas, krūtinės ir pilvo aortos aneurizmų, disekacijų stentavimas, kraujavimo stabdymas / gydymas (kraujavimas iš plaučių, kraujavimas iš virškinamojo trakto). Intervencinė radiologija neapsiriboja vien tik kraujagyslinių ligų diagnostika bei gydymu, tačiau plačiai taikoma gydant ir onkologines bei infekcines / uždegimines ligas.

Vilniaus universiteto ligoninėje Santaros klinikose yra įsteigtas Insulto gydymo centras, jame padarytas didelis progresas gydant išeminį insultą. Pasak generalinio direktoriaus prof. Felikso Jankevičiaus, Santaros klinikose pasiekta minimaliai invazinių gydymo procedūrų pažanga, kuri pacientui suteikia aukščiausių technologijų ir kokybės paslaugas: „Universiteto ligoninėje pacientams suteikiame platų spektrą paslaugų, kurios atitinka europinių medicinos centrų gydymo ir išgyvenamumo rodiklius. Gydant insultą pasitelkiami ne tik neurologai, bet ir intervenciniai radiologai, kurie inovatyviais metodais pašalina kraujagysles užkimšusius krešulius ir sugrąžina pacientus į visavertį gyvenimą.“

Klinikų vadovas pabrėžia, jog pasitelkus intervencinės radiologijos procedūras, taikomas principas „mažiau yra daugiau" ir tai padeda pasiekti kelių tikslų: geresnės pacientų patirties bei sveikatos, mažesnių išlaidų gydymui, galimybės paslaugas suteikti didesniam kiekiui pacientų, o svarbiausia – mažinama rizika ir trumpėja sveikimo laikas.

Insultas yra ūmus galvos smegenų kraujotakos sutrikimas. Lietuvoje registruojama aukšto sergamumo statistika: kasmet apie 10 000 insultų. Medikai informuoja ir aiškina apie insultą sukeliančias rizikas ir jį sukeliančių veiksnių tinkamo koregavimo būtinybę, tačiau sergančiųjų skaičiai yra dideli ir tenka gydyti insulto ištiktus pacientus.

Dažniausios priežastys, dėl kurių ištinka smegenų insultas, žinomi rizikos veiksniai: „Turėdami inovatyvias gydymo galimybes vis tik turime siekti, kad būtų mažinama rizika susirgti, – sako VU Medicinos fakulteto dekanas VUL Santaros klinikų Neurologijos centro konsultantas gydytojas neurologas prof. Dalius Jatužis. – Tai yra teisingai koreguoti kraujospūdį, cholesterolį ir cukrinį diabetą, gydyti nutukimą, kai KMI yra didesnis nei 30 kg/m², gydyti širdies ligas ir ypač prieširdžių virpėjimą, būti fiziškai aktyviems, rūpintis emocine sveikata ir streso profilaktika.“ Pasak prof. D. Jatužio, žmonės įvardija, kad šios ligos bijo dėl gresiančio paralyžiaus, prarasto darbingumo ir neįgalumo, šią ligą laiko lemtimi, kurios nepakeisi: „Šią nuostatą norėtume pakeisti, nes Santaros klinikose vykstančio darbo pavyzdys rodo, kad insultą galima sėkmingai gydyti ir neretai išvengti jo sukeliamų pasekmių.“

Insultui gydyti teikiamų paslaugų schema Santaros klinikose

Gydant smegenų insultą vienu svarbiausių faktorių laikomas laikas, lemiantis smegenyse vykstančių pokyčių grįžtamumą arba ne. Dėl to skatinama kuo anksčiau kreiptis pagalbos į medikus, o gydymo įstaigoje darbą organizuoti taip, kad laikas nuo tikslios diagnozės iki gydymo pradžios būtų kuo trumpesnis.

„Smegenų insulto diagnostika ir gydymas – kompleksinis daugiadalykės komandos – greitosios medicinos pagalbos tarnybos, priėmimo skyriaus gydytojų, neurologų, diagnostinių radiologų, intervencinių radiologų – komandos darbas, prasidedantis nuo paciento atvykimo į Priėmimo-skubios pagalbos skyrių. Mūsų tikslas kuo anksčiau diagnozuoti išeminį insultą – saugiai, greitai ir efektyviai pašalinti krešulį iš smegenų kraujagyslės,“ – sako VUL Santaros klinikų Radiologijos ir branduolinės medicinos centro vadovas dr. Artūras Samuilis.

Insulto diagnostikos ir gydymo komandą sudarantys specialistai turi dirbti kaip itin gerai sustyguotas instrumentas: „Greitosios medicinos pagalbos specialistams teisingai įvertinti galimo insulto požymius, kaip galima greičiau nuvežti pacientą į reikalingos ligoninės, t. y. kurioje yra insulto gydymo centras, Priėmimo-skubios pagalbos skyrių. Po neurologo įvertinimo per kuo trumpesnį laiką atlikti kompiuterinę tomografiją (KT), kurią įvertina diagnostinis radiologas. O po atlikto radiologinio tyrimo gydytojas neurologas ir intervencinis radiologas parenka ir atlieka geriausiai tinkamą procedūrą smegenų išemijai gydyti,“ – insulto gydymo etapus vardija dr. A. Samuilis. Tam, kad visos insulto gydymo komandos grandys veiktų tiksliai ir darbas vyktų sklandžiai, būtina ne tik kokybiška diagnostika, bet ir savalaikė komunikacija, kuri visus proceso dalyvius laiku informuotų apie atvyksiantį ar jau atvykusį pacientą, jo būklę, atliekamus tyrimus ir jų rezultatus, tokiu būdu būtų trumpinamas laikas nuo paciento atvykimo į ligoninę iki gydymo pradžios. „Modernios insulto diagnostikos ir gydytojų specialistų komunikacijos technologijos, dažnu atveju jau paremtos dirbtinio intelekto sprendimais, naudojamos ne tik vakarų Europos šalyse bei JAV, bet ir Baltijos šalyse, leidžia pagreitinti diagnostiką ir gydymo pradžią, sumažinti žmogiškųjų klaidų skaičių, pagerinti insulto išeitis, sumažinti pacientų reabilitacijos bei slaugos sąnaudas, – galimus sprendimus komentuoja dr. A. Samuilis. – Suprantama, kad šie programinės įrangos sprendimai turi būti validuoti (patikrinti), sertifikuoti ir saugūs. Džiaugiamės, kad tokie produktai jau yra prieinami ir mūsų rinkoje“.

Smegenų insulto gydymas: per metus Santaros klinikose atliekama apie 200 trombektomijų

Užsikimšus kraujagyslei kraujotakai atkurti taikomi keli gydymo metodai – trombolizė ir trombektomija, kartais reikalingi abu metodai. Kuris bus pasirenkamas, paaiškėja po atliktų tyrimų: klinikinio įvertinimo ir kompiuterinės tomografijos (KT). Trombolizės metodas pasirenkamas siekiant kraujagyslę užkimšusį krešulį ištirpdyti į veną leidžiamais krešulius tirpdančiais medikamentais. Kai užsikimšusi kraujagyslė yra iki 1 mm spindžio, tai yra vienintelis galimas gydymas, tačiau kai užsikemša stambi kraujagyslė, vaistai nėra pakankamai efektyvūs. Beveik prieš 10 metų atliktų klinikinių tyrimų rezultatai parodė, kad šis metodas yra saugus ir efektyvus – prasidėjo mechaninės trombektomijos era, pakeitusi išeminio insulto specializuoto gydymo išeitis.

Trombektomijos metodą taiko gydytojai intervenciniai radiologai. Pasak Radiologijos ir branduolinės medicinos centro Intervencinės radiologijos skyriaus vedėjo gydytojo intervencinio radiologo dr. Mariaus Kurmino, mechaninės trombektomijos metodas taikomas esant stambios ar vidutinės smegenis maitinančios arterijos užsikimšimui: „Procedūra atliekama kontroliuojant rentgenu, per šlaunies ar rankos arteriją siaurais kelių milimetrų storio vamzdeliais pasiekiamas krešulys. Suleisdami kontrastinės medžiagos aiškiai matome, kurioje vietoje kraujagyslė užkimšta. Panaudodami mechaninės trombektomijos priemones – stentus-ištraukiklius, aspiracinius kateterius vakuumo pagalba krešulį pašaliname“.

VUL Santaros klinikose Insulto gydymo centre yra įdiegta automatizuota insulto vertinimo sistema, vertinanti pakitimus galvos kompiuterinės tomografijos vaizduose, paremta dirbtinio intelekto sprendimais. Ji padeda greičiau išsiaiškinti, kokia smegenų dalis pažeista negrįžtamai, o kokią dar galima išgelbėti. „Ši programa apskaičiuoja įvairius parametrus – pagal kontrastinės medžiagos pratekėjimo per smegenų audinį greitį ir laiką, sudaro smegenų perfuzijos žemėlapį, kuriame matoma mirusi smegenų audinio zona ir aplink ją esančios didelio pavojaus vietos, kurias dar galima išgelbėti, – aiškina dr. M. Kurminas. –  Pašaliname 9 iš 10 krešulių, tačiau gydymo efektas priklauso nuo daugelio faktorių, ypač nuo jau susiformavusių negrįžtamų pakitimų zonos apimties ir vietos, taigi laikas nuo simptomų iki atvykimo į gydymo įstaigą turi būti kuo trumpesnis: įrodyta, kad kiekvienas papildomas pusvalandis gydymo įstaigoje iki trombektomijos vienam iš dešimties pacientų padidina neįgalumo laipsnį, todėl būtinos koordinuotos ir sutelktos medikų pastangos. Būna ir išimčių – tai yra pacientai su itin geromis aplinkinėmis kraujagyslėmis, ilgesnį laiką pažeistą sritį aprūpinančiomis deguonimi ir gliukoze. Tokiais atvejais gydymas įmanomas netgi po paros nuo pirmųjų simptomų, tačiau atpažinus juos, jokiu būdu nereikia delsti – kuo skubiau vykti į priėmimo skyrių!“

VUL Santaros klinikų modernūs išeminio insulto gydymo metodai ir rezultatai yra pastebėti tarptautinės bendruomenės: Europos insulto organizacijos inicijuota Angelų iniciatyva pagal gydymo rodiklius vertina gydymo centrus ir  Santaros klinikoms suteiktas auksinis ir deimantinis apdovanojimas (2019 m. „Gold Award“, 2021 m. – „Diamond Award“).

Informacija apie smegenų insultą:

 

Insultas yra išeminis (užsikemša smegenis maitinanti kraujagyslė ir dėl to apmiršta dalis smegenų) ir hemoraginis (kraujosruva į kaukolės ertmę, kai kraujas išsilieja į smegenų audinį arba į dangalus).

 

Ištikus insultui smegenys neaprūpinamos krauju, t. y. negauna deguonies, gliukozės, todėl žūsta milijonai smegenų ląstelių – neuronų.

 

Dažniausiai apie 90 proc. atvejų nustatomas išeminis insultas ir pasiekta didžiausia pažanga jį gydant.

 

Pagrindiniai insulto požymiai:

perkreiptas veidas (veido paralyžius);

Be priežasties nusilpusi ranka;

Sutrikusi kalba;

Staigus pusiausvyros ir koordinacijos sutrikimas, pykinimas, vėmimas.

Daugiau svarbios informacijos apie insultą:

https://www.insultuistop.lt/

 

Pranešimą paskelbė: Gitana Letukienė, VUL Santaros klinikos
Į viršų