Pajūrio oras naudingas sveikatai, o ruduo – puikus metas ją sustiprinti: pasiruošti artėjančiam ligų sezonui. Kodėl rudenį pats metas skubėti į pajūrį ir ko, norint išvengti rimtesnių susirgimų, reikėtų nepamiršti, pataria sveikatos centro „Energetiko" gydytoja reabilitologė Jadvyga Velžienė.

Nauda – ištisus metus

Gydytojos žodžiais, vasaros karštis ne visiems malonus, tad ankstyvas ruduo – puikus metas ne tik sveikatos problemomis nesiskundžiantiems, bet ir vyresnio amžiaus ar lėtinėmis ligomis sergantiems žmonėms suskubti į pajūrį: ir dėl puikaus oro, ir dėl pakankamai šilto jūros vandens.

Moksliniai tyrimai tik patvirtina: jūros bangų mūša teigiamai veikia žmonių smegenis, plūduriavimas vandens paviršiuje atpalaiduoja kūną, pagerina širdies darbą, suaktyvina kraujotaką, pajūrio oras – prisotintas organizmui būtino jodo, bromo, natrio, jame gausu neigiamų jonų, padedančių lengviau įsisavinti deguonį.

„Jodas ypatingai svarbus sergantiems skydliaukės ligomis: jis reguliuoja skydliaukės veiklą, o skydliaukės hormonai  – medžiagų apykaitą organizme. Taip pat jodas turi įtakos cholesterolio apykaitai. Jodo įsisavinama ne tik vaikštant pajūriu, bet ir atokiau, teigiama, jog Baltijos pajūrio ore jodo koncentracija yra didesnė nei prie Viduržemio ar Juodosios jūros", – kalbėjo J. Velžienė.

Pagerėja žmonių, laiką leidžiančių pajūryje, medžiagų apykaita,  nuotaika, žmogus jaučiasi žvalesnis. Jūros vandenyje gausu kalcio, kalio, magnio, natrio, chloro, silicio – šie mikroelementai būtini kiekvieno žmogaus organizmui.
Svarbiausia – net kelios dienos pajūryje pagerina psichoemocinę žmogaus būklę, kuri turi įtakos ir fizinei sveikatai. Vaikščiodamas pajūriu kone kiekvienas bent kuriam laikui pamiršta negalavimus ar sunkumus.

Nepamiršti profilaktikos

Vitaminas D, reguliuojantis mineralinių medžiagų apykaitą, saugantis nuo osteoporozės, būtinas sveikai nervų sistemai, imunitetui, gaminasi laiką leidžiant lauke, tačiau net ir po saulėtos vasaros rekomenduojama pasitikrinti jo kiekį organizme.

Nors vitamino D pajūryje dėl didesnio UV spindulių kiekio galima gauti ir net nebūnant saulėje, o, sėdint pavėsyje miškelyje, įsitikinti, ar jo pakanka, gydytojos žodžiais, visuomet verta.

Rudenį rekomenduojama atlikti ir bendruosius kraujo tyrimus. Sergantieji lėtinėmis ligomis juos paprastai atlieka preciziškai, dalyvauja įvairiose ligų prevencijos programose, o tie, kurie medicinos įstaigose lankosi retai, nors kartą per metus, pavyzdžiui, pasibaigus vasaros atostogoms,  turėtų  pasitikrinti sveikatą.

Gelbsti ir procedūros

Sustiprinti sveikatą gali padėti ir kelios dienos, praleistos sveikatos centre. Pavyzdžiui, druskų kambarys – nepakeičiamas sergantiems kvėpavimo sistemos ligomis, po persirgtos koronaviruso infekcijos, rudenį, norinčius sustiprinti organizmą, gelbsti inhaliacijos, masažai kraujotakai pagerinti, fizioterapinės procedūros, mankšta, pavyzdžiui, baseine.

„Bent kelias dienas pakvėpuoti pajūrio oru, pasilepinti procedūromis būtų idealus pasiruošimas būsimam šaltajam sezonui",  –  apibendrino gydytoja.

Kaip pastebi pašnekovė, vieni atvykstantys į sveikatos centrą nori išbandyti kuo daugiau procedūrų, kiti jas derina su pasivaikščiojimu pajūryje ir buvimu saulėje. Laikas pajūryje, anot J. Velžienės, sveikatai naudingas ištisus metus, tik svarbu nepamiršti pasidžiaugti grynu oru, jūros vandeniu ir pušynais. 

Į viršų