Ilgų nuotolių bėgikas, kuriam priklauso ne vienas pasaulio ir Europos rekordininko titulas, Aleksandr Sorokin, sako, kad varžybos yra kančia, geriausias jausmas yra proceso, viena iš treniruočių per dieną susideda iš 40 – 50 kilometrų bėgimo, o vakarais smagiausia laiką leisti su žmona ar tiesiog žaisti video žaidimus.

Aleksandrai, kaip atrodo jūsų įprasta diena?

Įprastinės dienos, kai ruošiuosi varžyboms atrodo gan vienodai. Yra toks posakis – bėgi, miegi valgai, tai jis man labai tinka. Atsikeliu ryte, keliauju į pirmą treniruotę, kuri yra pagrindinė, ir bėgu 40 – 50 km. Pabėgiojęs pavalgau, pamiegu ir keliauju į antrą treniruotę – sporto salę.

O kaip atrodo diena, kai varžyboms nesitreniruojate?

Treniruotės vis tiek vyksta, po dvi per dieną, bet kai vakarais lieka daugiau laiko, labai mėgstame kartu su žmona pakeliauti arba nueiti į kiną. Taip pat labai mėgstu žaisti video žaidimus.

Ar šiuo metu ruošiatės kažkokiam tikslui?

Rugsėjo 7 d. kartu su Vilniaus maratonu kaip tik sujungiam jėgas – dieną prieš maratoną turėsime Vilniuje didelį renginį – 100 km bėgimą. Jame dalyvaus TOP 10 ultra bėgikų. Bus rimtos varžybos, bandysime siekti pasaulio rekordo. Pasiruošimas jau prasidėjo, o šis tikslas yra dabar pagrindinis fokusas.

Kadangi ruošiatės rimtoms varžyboms, kas yra sunkiausia šiame procese?

Nežinau. Labiausiai aš nemėgstu prieš varžybinės būsenos, kuri atsiranda likus. 2 – 3  savaitėms iki varžybų. Šiuo laikotarpiu kartais užklumpa nepasitikėjimas savimi, nesmagios mintys, savęs nuvertinimas. Būna, kad sapnuoju, jog nespėju į varžybas ar pamirštu pasiimti bėgimo batelius.

Kas labiausiai patinka ir žavi šiame procese? O gal džiaugsmas ateina tik po varžybų?

Kaip ir sakau, man nepatinka kelios savaitės iki varžybų. Aš net visada sakau, kad varžybos man nepatinka, nes ten daug skausmo, reikia kentėti. Labiausiai man patinka procesas – pradedant nuo nulio treniruotis naujam tikslui ir matyti progresą, kūno adaptaciją, didėjantį greitį, tas man labai patinka.

Kalbant apie bėgimo pradžią – kada pats pradėjote bėgioti?

Profesionaliai pradėjau bėgioti 32 metų (prieš 10 metų). Pagrindinis mano tikslas tada buvo numesti svorio, o gavosi, kad po truputį įsivėliau į profesionalų bėgimą ir dabar bėgioju ilgus atstumus. Turiu patarimų naujokams – norint pradėti bėgioti, neieškokit kažkokių idealių sąlygų, įmantrių treniruočių. Pirmiausia reikia subėgti kilometrų bazę – komfortišku tempu, kad būtų galima bėgant kalbėtis, o tokio bėgimo surinkti reikia bent 1000 km. Reikia pradėti nuo trumpų atstumų, bėgimą keisti su ėjimu ir palengva didinti atstumą.

Kokios yra pagrindinės naujokų klaidos? Gal ir pats kokių klaidų darėte?

Pagrindinė problema – mes visi kažkur skubam, neduodam organizmui adaptuotis ir prasideda traumos. Tai svarbu neskubėti, stebėti organizmą. Manęs dažnai klausia žmonės – ką reikia vartoti, ką rengtis ir kokius batelius rinktis. Visi šie dalykai progresui padeda vos keliais procentais. Svarbiausia yra darbo ir poilsio rėžimas, o pradedančiajam bėgikui apie papildus galvoti per anksti.

Jeigu galėtumėte duoti sau, bėgimo karjeros pradžioje, vieną patarimą  – koks jis būtų?

Nereikia skubėti,  viskas ateis savu laiku. Mano pavyzdys ir rodo, kad pradėti nėra vėlu. Aš pats pradėjau bėgioti, kai profesionalūs bėgikai jau baigia karjerą, tad viskas pasiseks. Viskas ko reikia – mylėti, ką darote , dirbti ir turėti tikslus.

Esate ne kartą buvęs ir laiko vedliu varžybose (pacer). Vesite grupę bėgikų ir šeštadienį, gal galite pakomentuoti?

Taip, bėgsiu „If“ Vilniaus pusmaratonyje ir būsu 5 KM ir CUPRA 10K distancijų laiko vedlys. Labai kviečiu prisijungti visus, kas nori palaikyti tempą, ypatingai kviečiu bėgti kartu naujokus. Tempas bus 6:00 min/km, manau, kad jis tinka daugeliui. Visi, kas bijo finišuoti vieni, ar bijo pačios distancijos – stokite šalia, įveiksim kartu!

Kokia yra apskritai patirtis bėgant su grupe ir palaikant tempą? Ar motyvuojate bėgikus, padedate jiems?

Visaip būna, stebiu situaciją. Kartais reikia patylėti, nes matau, kad žmogui labai sunku, ypač įkalnėse. Kartais tikrai reikia paraginti. Visada prisitaikau ir galiu palaikyti pokalbį, jeigu yra toks noras, tai tikrai esu universalus, stebiu situaciją ir noriu padėti bėgikams apturėti gerą patirtį.

Orai šyla, bėgimai darosi vis karštesni. Kaip bėgikams susitvarkyti su karščiu, kokie pagrindiniai patarimai?

Karštis daro įtakos bėgimui. Pirmiausia, nereikia pradėti greitai. Renginiuose tikrai nepraleiskite vandens stotelių – būtina atsigerti vandens ir juo apsipilti. Taip pat stebėkite save – jeigu jaučiate, kad kyla pulsas, darosi bloga, geriau sustoti. Visada geriau nefinišuoti nei rizikuoti sveikata. Jeigu šviečia saulė ir įprastai bėgate su kepure – nepamirškite jos, tačiau jeigu kepurės nenešiojate – nerizikuokite, nes galite perkaisti. Stebėkite save ir saugokitės.

Į viršų