Šiaulių gatvių apšvietimas – moderniausias visoje Lietuvoje! Saulės miestas žengė svarbų žingsnį į tvaresnės ir efektyvesnės gatvių apšvietimo infrastruktūros sukūrimą. 2020 m. įmonei „Šiaulių gatvių apšvietimas“ suformuota sudėtinga užduotis dabar jau baigta įgyvendinti, tai pavyko padaryti maksimaliai taupant finansus ir užtikrinant darbų efektyvumą.  Pakeista beveik 11 000 senų natrio šviestuvų, modernizuota dalis apšvietimo linijų, sumontuota moderni apšvietimo valdymo įranga.

Pasirašius finansavimo sutartį  su Lietuvos verslo paramos agentūra (šiuo metu – VšĮ „Inovacijų agentūra“) buvo pradėtas Šiaulių miesto gatvių apšvietimo sistemos modernizavimo projektas, kurio bendra apimtis siekė beveik 4 mln. Eur.

Projektui skirtas 1,6 mln. Eur ES struktūrinių fondų finansavimas, 1,5 mln. Eur UAB „Šiaulių gatvių apšvietimas“ skolinosi iš Šiaulių banko ir dar beveik 1 mln. Eur iš turimų finansinių resursų prisidėjo pati bendrovė.

Šiandien, pasak UAB „Šiaulių gatvių apšvietimas“ direktoriaus Tomo Petreikio, jau galima garsiai pasidžiaugti, kad visam Šiaulių miestui labai reikšmingas projektas pagaliau pasiekė finišo tiesiąją ir yra įgyvendintas pilna apimtimi.

„Drąsiai sakau, kad esame pirmasis ir vienintelis miestas visoje Lietuvoje, turintis tvarius ir modernius šviestuvus absoliučiai visame Šiaulių mieste. Ne tik miesto gatvėse, bet ir daugiabučių namų kiemuose, ir individualių namų kvartaluose, tad tikrai turime kuo didžiuotis!“ – tvirtina T. Petreikis.

Pakeista beveik 11 000 senų natrio šviestuvų!

Gatvių apšvietimas – neatsiejama miesto infrastruktūros dalis. Kokybiški šviestuvai miestą daro ne tik estetiškai patrauklesniu, bet ir saugesniu, nes taip užtikrinamas didesnis gyventojų matomumas tamsiuoju paros metu ir gerinama žmonių gyvenimo kokybė. Vienas pagrindinių šiuolaikinio miesto tikslų – inovatyvi, taupanti energiją ir pažangių technologijų viešojo apšvietimo infrastruktūra. Būtent toks tikslas, kaip pagrindinis, buvo iškeltas ir rengiant Šiaulių miesto gatvių apšvietimo modernizavimo projektą: padidinti Šiaulių miesto gatvių apšvietimo sistemos energijos vartojimo efektyvumą, modernizuojant gatvių apšvietimo infrastruktūrą.

Įgyvendinus projektą visame Šiaulių mieste į modernius, tvarius ir ekonomiškus LED šviestuvus pakeista beveik 11 000 senų natrio šviestuvų (neliko nei vieno seno šviestuvo), modernizuota apie 25 km. apšvietimo linijų ir pakeista 20 komplektų modernios apšvietimo valdymo įrangos! Pastaroji suteikia galimybę apšvietimo tinklą stebėti, valdyti bei įjungti / išjungti ne tik iš centrinio valdymo pulto, bet ir iš bet kurio išmaniojo įrenginio nuotoliniu būdu. Tai reiškia, kad gedimų identifikavimas ir šalinimas vyksta operatyviau, reaguojama daug greičiau ir gyventojai patiria daug mažiau nepatogumų dėl neveikiančio apšvietimo.

Nors projekto įgyvendinimo metu susidurta su įvairiais pandemijos bei karo Ukrainoje nulemtais sunkumais (išaugusios elektros kainos, pabrangusios žaliavos, sutrikęs elektros ir elektroninės įrangos tiekimas ir pan.), tačiau pagrindinis projekto tikslas, dėl kruopštaus darbų planavimo – sėkmingai pasiektas.

Šiaulių miesto meras Artūras Visockas įsitikinęs, kad didžiausias Šiaulių miesto gatvių apšvietimo sistemos modernizavimo projekto laimėjimas yra tai, kad tiek įgyvendinant, tiek jau įgyvendinus projektą bus sutaupyta daug miesto biudžeto lėšų.

„Džiaugiamės, kad UAB „Šiaulių gatvių apšvietimas“ darbuotojai didžiąją dalį darbų atliko patys savo jėgomis, išnaudojant turimą įmonės potencialą – žmogiškuosius, finansinius išteklius, turimus mechanizmus ir įrengimus. Čia labai svarbus ir kokybinis aspektas, tikiu, kad savi specialistai dirbo labai kruopščiai ir atsakingai, žinodami, kad vėliau patiems teks šiuos įrenginius prižiūrėti. Na, o pasibaigus projektui ir turint pakeistus visus senus, neekonomiškus natrio šviestuvus LED šviestuvais, ženkliai sumažės elektros energijos poreikis Šiaulių miesto gatvių apšvietimo sistemai, tai leis dar labiau taupyti mokesčių mokėtojų pinigus,“ – sako Šiaulių savivaldybės vadovas.

Nors didžiąją dalį darbų atliko UAB „Šiaulių gatvių apšvietimas“, tačiau  neapsieita ir be dalies darbų pirkimo rinkoje. Bendrovė yra perkančioji organizacija, todėl visas medžiagas ir reikalingus darbus, kad užtikrinti geriausią kainos ir kokybės santykį, pirko viešųjų pirkimų būdu.

Kodėl LED šviestuvai?

Neabejotinai, pats svarbiausias LED šviestuvų privalumas yra jų ekonomiškumas ir ilgaamžiškumas. UAB „Šiaulių gatvių apšvietimas“ specialistų paskaičiavimais, pakeitus šviestuvus į LED, elektros energijos suvartojimas sumažės daugiau kaip 40 proc., dėl to per metus bus sutaupoma ne mažiau kaip 2 mln. kilovatvalandžių! Be to, reikšmingai sumažinamos ne tik elektros energijos suvartojimo sąnaudos (o tai reiškia taupomą Šiaulių miesto savivaldybės biudžetą bei mokesčių mokėtojų pinigus), bet ir šviestuvų priežiūros ir keitimo kaštai, nes LED šviestuvai tarnauja daug ilgiau, nei įprasti šviestuvai! Planuojama, kad iš elektros energijos sutaupymo investicijos į Šiaulių miesto gatvių apšvietimo sistemos modernizavimo projektą preliminariais skaičiavimais atsipirks per kiek daugiau nei 10 m., o galbūt, jei elektros energijos kainos kils, investicinis atsipirkimas įvyks ir dar greičiau.

Be ekonominio aspekto, žinoma, labai svarbus yra ir ekologinis aspektas. Kaip žinia, Europos Sąjunga preliminariai sutarė iki 2030 m. sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą 55 proc. Šis susitarimas, be abejo, palietė ir gatvių apšvietimo sektorių. Projekto įgyvendinimo metu, senieji natrio šviestuvai buvo keičiami į LED šviestuvus, nes jie yra ne tik ekologiškesni, bet ir saugesni bei tvaresni. Kokybiški LED šviestuvai:

  • neturi kenksmingų sveikatai medžiagų (tokių, kaip gyvsidabris, kurio galima rasti tradicinėse lemputėse);
  • mažina CO2 emisiją (vertinant Šiaulių miesto gatvių apšvietimo sistemos modernizavimo projekto įgyvendinimo naudą aplinkos taršos mažinimo aspektu pažymėtina, kad, remiantis CPVA duomenimis, 1 kWh elektros energijos gamyboje į aplinką yra išmetama apie 0,707 kg CO2. Atitinkamai, gatvių apšvietimo sistemos energijos vartojimo efektyvumo padidėjimas įgyvendinus projektą leistų sumažinti dėl elektros energijos gamybos į aplinką išmetamų CO2 bei kitų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį, kurio skirtumas galėtų siekti apie 1195 t per metus). Taip yra todėl, kad LED šviestuvuose naudojami šviesos diodai beveik visą elektros energiją paverčia šviesa, kai tuo tarpu paprastuose šviestuvuose didžioji dalis elektros energijos yra paverčiama šiluma, o mažoji – šviesa;
  • nespinduliuoja regėjimui kenksmingų ultravioletinių spindulių;
  • mažina šviesos taršą (šviesos srautas yra nukreipiamas žemyn; taip mažinamas švaistomos šviesos kiekis, kuris pasklistų į dangų; kuriama natūralesnė nakties aplinka, nes spalvos perteikiamos tikroviškiau, nei senųjų natrio šviestuvų; mažinamas vairuotojų ir pėsčiųjų akinimas i
  • didinamas jų saugumas bei gerinamos eismo sąlygos; mažėja nelaimingų atsitikimų ir vandalizmo rizika);
  • be to, LED šviestuvai yra perdirbami, todėl mažinamas ir elektronikos atliekų skaičius.

Šviečia jau nebe kas antras, o kiekvienas šviestuvas

UAB „Šiaulių gatvių apšvietimas“ direktorius Tomas Petreikis džiaugiasi įgyvendintu Šiaulių miesto gatvių apšvietimo sistemos modernizavimo projektu. „Jam pasibaigus, visų pirma, norime labai padėkoti Šiaulių miesto savivaldybei už reikšmingą ir visokeriopą paramą įgyvendinant šį visam Šiaulių miestui itin svarbų projektą! Taip pat, labai norime už kantrybę padėkoti ir visiems Šiaulių miesto gyventojams, kurie taip kantriai laukė projekto įgyvendinimo pabaigos tam, kad visi kartu galėtume pasidžiaugti jau nebe kas antru Šiaulių miesto gatvėse šviečiančiu moderniu ir taupiu šviestuvu, o jau kiekvienu, kaip ir yra šiuo metu! Neabejotinai, faktas, kad Šiauliai šiuo metu yra apšvietimo srityje lyderiaujantis miestas, tikrai kelia unikalumo bei pasididžiavimo miestu jausmą, nes kuriant saugesnę ir tvaresnę ateitį jau esame vienu didžiuliu žingsniu toliau už kitus!“ – sako direktorius.

Nors projektas ir pasibaigė, įmonė ir toliau modernizuos apšvietimo tinklo sistemą ten, kur gatvių atkarpos yra problematiškiausios bei ten, kur elektros kabelių būklė yra prasčiausia ir įvyksta daugiausiai gedimų. Kiekvienais  metais bendrovė rekonstruoja nuo 6 iki 10 km. apšvietimo linijų: klojami nauji apšvietimo linijos kabeliai apsauginiuose vamzdžiuose, įrengiamos naujos cinkuotos atramos, keičiami šviestuvai bei apšvietimo valdymo spintos (daugiau kaip 50 proc. jų jau yra modernizuota), nes kokybiška ir moderni gatvių apšvietimo sistema – neatskiriama šiuolaikinio miesto planavimo dalis.

Pranešimą paskelbė: Vitalis Lebedis, Šiaulių miesto savivaldybė

Į viršų