Pastaruoju metu viešoje erdvėje pasirodė vertinimų, kad Šiauliai – miestas, kuriame vienos palankiausių sąlygų kurti verslą. Tai puiki žinia, teikianti šiauliečiams geresnio gyvenimo vilčių. Gal lengviau bus gauti gerai apmokamą darbą, o gal vis daugiau miestiečių imsis savo verslų, nors dažniausiai ir rinksis smulkiuosius. Iš šių metų pradžioje veikusių beveik 4 tūkstančių įmonių tik apie du procentus yra stambesniųjų įmonių. Miesto savivaldybę, aišku, besikuriančios įmonės džiugina, sukurta smulkiojo verslo paramos sistema. Tik ar visi apie ją žino?

Fondas panaikintas, bet paramos galima kreiptis
Šiauliečiai dar sovietmečiu garsėjo „verslumu“, t. y. ne visai legaliu siuvimu, mezgimu. Susikūrus laisvai rinkai ir ėmus kurtis mažoms įmonėms, miesto valdžia dar 1996 metais įsteigė Smulkaus verslo rėmimo fondą.

Kaip skelbia Statistikos departamento duomenys, per pastarąjį dešimtmetį Šiaulių miesto gyventojų verslumas išaugo beveik dvigubai, o per pastaruosius metus verslo įmonių padaugėjo 5 procentais. Atrodytų, ir paramos smulkiesiems verslininkams reikėtų daugiau.

Kristina Šmidtienė, vadovaujanti Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Ekonomikos ir investicijų skyriui, „Šiaulių naujienas“ informavo, kad atsižvelgiant į tai, jog daug metų Smulkaus verslo rėmimo fondas buvo pildomas tik Savivaldybės biudžeto lėšomis, jokių kitų pinigų į jį pritraukta nebuvo, šįmet buvo nuspręsta fondą panaikinti. Nežiūrint to, remti smulkųjį verslą Savivaldybė pasiryžusi ir toliau – balandžio mėnesį Taryba patvirtino nuostatus, numatydama paramos būdus.

Dar 2015 metais iš Savivaldybės biudžeto tuomet veikusio Smulkaus verslo rėmimo fondo veiklai skirta 7,5 tūkst. Eur. Šįmet padėti smulkioms įmonėms numatyta suma liko ta pati, tik dar 26 tūkst. Eur nubyrėjo Jaunimo verslo skatinimo programai.

Smulkieji verslininkai gali prašyti Savivaldybės iš dalies padengti dalyvavimo verslo parodoje išlaidas (iki 550 Eur), padengti darbuotojams konsultuoti ir mokyti išleistas lėšas (iki 290 Eur), padengti naujos įmonės steigimosi išlaidas.

Parama keliauja keturis mėnesius
Iš miesto biudžeto kompensuojama didžioji dalis įmonės išleistų pinigų Registrų centro ir notarų biuro paslaugoms. Uždarosios akcinės bendrovės gali tikėtis atgauti iki 116 Eur, mažosios bendrijos – iki 87 Eur, o individualios įmonės – iki 57 Eur. Pinigai nedideli, tačiau vos pradėjusiai veiklą smulkiai įmonei, kai apyvartos dar nėra, o mokesčiai jau spaudžia, kiekvieno euro vertė didžiulė.

Tačiau pasirodo, jog tokia parama pasinaudojo vos po keturias įmones praėjusiais ir šiais metais, nors 2015 m. mieste įsikūrė 249 naujos įmonės, o šįmet – jau 229. Išeitų, jog tokios pagalbos verslininkams nereikia. Paskambinus penkioms šįmet įsikūrusioms smulkiosioms įmonėms paaiškėjo, kad tik vienos finansininkė apie tai, jog Savivaldybė kompensuoja įmonės steigimosi kaštus, buvo girdėjusi.   

Viena mažoji bendrija, apsidžiaugusi Savivaldybės dėmesiu smulkiajam verslui, birželio pradžioje kreipėsi paramos. 87 Eur į įmonės sąskaitą buvo pervesti spalio viduryje. Po daugiau nei keturių mėnesių. Anot verslininko, tai jau nebebuvo parama. Tiesiog papildomi keli eurai, nors verslo pradžioje jie tikrai būtų pagelbėję.

Gal dėl to „Šiaulių naujienų“ kalbintas vienos mažosios bendrijos vadovas prisipažino, jei ir būtų žinojęs apie Savivaldybės tokią paramą, nebūtų jos kreipęsis.

„Ten daugiau vargo nei naudos“, – neslėpė nusivylimo verslininkas.

Birželio mėnesį veiklą pradėjusios įmonės vadovas Stanislavas Chačaturovas taip pat sakė nežinojęs, kad Savivaldybė dengia įmonės steigimo išlaidas, tačiau džiaugėsi, kad dalyvavo Savivaldybės skelbtame Jaunimo verslo idėjų konkurse ir laimėjo antrąją vietą, gavo premiją ir subsidiją. Tada Savivaldybė pažadėjo kompensuoti ir steigimosi išlaidas.

„Savivaldybė siekia sudaryti palankias sąlygas pradėti ir vystyti verslą bei spręsti jaunimo užimtumo problemas. Tam labai pasitarnavo 2016 m. organizuotas Jaunimo verslo idėjų įgyvendinimo konkursas. Konkurso laimėtojai gavo premijas bei teisę į subsidiją savo verslo idėjos įgyvendinimui“, – džiaugėsi K. Šmitdtienė.

Mažiau informacijos labiau apsimoka?
Na, o visi kiti smulkieji verslininkai (ne tik jaunimas) apie galimą paskatinimą kurti savo verslą, anot skyriaus vedėjos, gali sužinoti Savivaldybės tinklalapyje arba pasiteirauti skyriaus specialistų. Tačiau argi tam nereikėtų žinoti, ko teirautis?

Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų direktoriaus pavaduotoja Aistė Žalevičienė tvirtino, kad efektyvaus informacinio ryšio su Savivaldybe ši asociacija neturi. Savo iniciatyva paplatina informaciją apie miesto paslaugas smulkiajam verslui, tačiau nejaučia, jog Savivaldybei rūpėtų, kad apie tai sužinotų kuo daugiau Šiauliuose besikuriančių verslininkų.

O gal iš tiesų neverta?

Juk institucija per metus tam išleidžia vos kiek daugiau nei 400 Eur, tačiau visur deklaruoja, kad efektyviai remiamas smulkusis verslas. |

2016 11 11 05

Jaunimo idėjų konkurse antrąją vietą laimėjusios UAB „Paminklitas“ vadovas S. Chačaturovas (dešinėje) apie paramą besisteigiančiai įmonei sužinojęs konkurso metu. Šalia Ekonomikos ir investicijų skyriaus vedėja K. Šmidtienė.
Artūro STAPONKAUS nuotr.

Į viršų