Atnaujinant interjerą ar įrenginėjant naują erdvę, neišvengiamai tenka išsirinkti stalviršį. Dauguma renkasi medinius ar stiklinius stalviršius, tačiau jokie stalviršiai nėra tokie elegantiški, patikimi ir įspūdingi kaip stalviršiai, pagaminti iš akmens. Akmens stalviršiai naudojami ir vertinami nuo senų laikų - senovės romėnų, egiptiečių ir kitų kultūrų stalviršiai išlikę iki šių laikų. Tai parodo jų ilgaamžiškumą ir nepaklusnumą laikui bei akmens stalviršius padaro vieną geriausių investicijų į savo namų erdvę. Šiame straipsnyje aptarsime kiekvieno populiariausio dekoratyvinio akmens privalumus ir trūkumus, jo spalvų paletę bei rekomenduojamą akmens stalviršių priežiūrą.
Akmens stalviršių tipai
Kiekvienas dekoratyvinis akmuo pasižymi natūralumu, grožiu ir tvirtumu, per milijonus metų suformuotu gamtos, tačiau jie skiriasi raštais, spalvomis ir savo savybėmis.
Granitas - viena iš dažniausiai pasitaikančių magminių uolienų, kurios formavimasis vyksta žemės plutos gilumoje, kai magma lėtai aušta ir kristalizuojasi po žeme. Tai vienas iš kiečiausių natūraliųjų akmenų, kurio kietumas Moso skalėje vertinamas net 6 - 7 balais. Nors tvirtumas ir patikimumas yra kiekvieno akmens savybė, granitas ypatingai atsparus mechaniniams pažeidimams (smūgiams, įbrėžimams), spaudimui ir temperatūros pokyčiams nei kiti dekoratyviniai akmenys. Šis akmuo neturi daug porų, todėl jis taip pat atsparus drėgmei, “nebijo” dėmių ir maistinių rūgščių, kas ypač aktualu virtuvės kambaryje.
Marmuras - metamorfinė uoliena, kuri susidaro iš kalkakmenio arba dolomito, kai jie patiria didelį slėgį ir aukštą temperatūrą per ilgą laikotarpį. Pagrindinė marmuro savybė, dėl kurios jis visame pasaulyje vertinamas architektų, interjero dizainerių bei visų eleganciją vertinančių žmonių - jo nepaprastas grožis. Marmuras sudarytas kristalinės struktūros pagrindu, kuri jam suteikia jo blizgesį, o įvairios priemaišos, tokios kaip molis, smėlis ir geležies oksidas, kiekvieną marmuro bloką padaro unikaliu meno kūriniu, spindinčiu elegancija bei prabanga. Nors marmuras yra tankus ir tvirtas akmuo, jis ne toks kietas kaip granitas arba kvarcitas bei nepasižymi atsparumu dėmėms, todėl rinkdamiesi akmens stalviršį, apsvarstykite savo prioritetus;
Kvarcas - mineralas, dažnai susidarantis magminėse uolienose, tokiose kaip granitas ir riolitas. Kvarco plokštės gaminamos iš marmuro, skalūno, granito ir kitų natūralių medžiagų, o ši sudėtis kvarcą padaro apie penkis kartus kietesniu už granitą. Natūralu, kad kvarco akmens stalviršis pasižymi ypatingu atsparumu aplinkos poveikiams, tačiau jis taip pat pasižymi atsparumu UV spinduliams, atsparumu dėmėms bei plačiu spalvų pasirinkimu. Kvarcitas neturi porų, todėl ant jo paviršiaus nesikaupia bakterijos ir nešvarumai.
Kvarcitas - metamorfinė uoliena, kuri susidaro iš į Žemės plutą patekusių smiltainių, kur jie veikiami aukšto slėgio ir temperatūros. Kvarcitas, kaip ir granitas ir kvarcas, yra vienas iš kiečiausių natūraliųjų akmenų, kurio kietumas Moso skalėje vertinamas nuo 6 iki 8 balų. Kvarcito akmens stalviršiai Jums patikimai tarnaus dešimtmečius ir bus perleisti iš kartos į kartą. Kvarcitas yra labai atsparus cheminiam ir fiziniam poveikiui, įskaitant rūgštis, šarmus ir įvairias oro sąlygas.
Dirbtinis akmuo - dar vadinamas lietu akmeniu arba porceliano keramika, yra žmogaus sukurtas produktas, kurio paskirtis yra imituoti natūralaus akmens išvaizdą ir savybes. Dirbtinis akmuo išgaunamas akrilą sumaišant su natūraliais mineralais, tokiais kaip marmuras ir kvarcas. Dėl jo gamybos proceso, dirbtinio akmens stalviršiai gali būti įvairiausių formų, tekstūrų, spalvų ir raštų, imituojant medžio raštą, metalo ar betono tekstūrą. Dirbtinio akmens dizaino galimybės - neribotos, o savo patvarumu jis neatsilieka nuo natūralaus akmens, todėl šio akmens stalviršis idealus ir universalus pasirinkimas visiems, vertinantiems natūralaus akmens pojūtį, ir ieškantiems praktiško, patikimo, ir prie dizaino interjero pritaikyto stalviršio sprendimo.
Akmens stalviršių spalvos
Akmens stalviršis ne tik yra kone praktiškiausias stalviršio sprendimas, tačiau bet kokiai erdvei jis suteiks elegancijos, rafinuotumo ir prabangos pojūtį. Priklausomai nuo savo spalvos, natūralaus akmens stalviršiai gali arba sklandžiai įsilieti į interjero dizainą, arba išsiskirti iš jo, tapdami vienu iš pagrindinių interjero dizaino akcentų.
● Balto akmens stalviršiai. Balto akmens elegancija yra nepakeičiama kuriant minimalistinį ir švarų interjerą;
● Juodo akmens stalviršiai. Jie pasižymi moderniu ir drąsiu estetiniu įvaizdžiu, kuria kontrastą ir gali tapti prabangos akcentu;
● Pilko akmens stalviršiai. Pilkas akmuo suteikia interjerui subtilią eleganciją ir yra labai universalus pasirinkimas, derantis su įvairiomis interjero dizaino spalvų paletėmis;
● Žalio akmens stalviršiai. Tai puikus pasirinkimas tiems, kurie vertina natūralios gamtos grožį;
● Rudo ir auksinio akmens stalviršiai - jie suteikia interjerui šilumos ir jaukumo;
● Raudono akmens stalviršiai - suteikia interjerui šilumos ir energijos bei yra puikus akcentinis elementas;
Akmens stalviršių priežiūra
Pagal Arsenalas.lt specialistus - Kiekvienas akmuo turi priežiūros reikalavimus, kurie padės išsaugoti akmens grožį daugelį metų:
● Marmuras yra porėtas akmuo, todėl jis jautrus dėmėms ir rūgštims. Valymui naudokite švelnų, pH neutralų valiklį ir minkštą šluostę. Venkite abrazyvinių valiklių ir šveitimo šepetėlių, nes jie gali subraižyti paviršių. Rekomenduojama impregnuoti du kartus per metus;
● Granitas yra mažiau porėtas nei marmuras, tačiau vis tiek derėtų naudoti švelnų, pH neutralų valiklį ir minkštą šluostę. Rekomenduojama impregnuoti kartą per metus;
● Kvarcas, kvarcitas ir dirbtinis akmuo neturi porų, ir yra daug atsparesnis rūgštims, ir dėmėms nei marmuras ar net granitas. Šio akmens stalviršiams rekomenduojami specialūs akmens valikliai ir impregnacija kas dvejus metus.