Energetinio naudingumo sertifikatas naujai statomiems pastatams – ypač gyvenamosios paskirties – yra būtinybė. Išimtys taikomos tik kelioms pastatų kategorijoms, numatytoms Lietuvos Respublikos statybos įstatyme. Taigi jei statote namą, veikiausiai teks užsakinėti sertifikavimo paslaugą, kurią suteikti gali tik atestuoti fiziniai asmenys – pastatų energinio naudingumo sertifikavimo ekspertai. Tokiais atvejais neišvengiamai kyla klausimų, iš kurių dažniausias – kiek tai kainuoja. Būtent apie tai, apie kainos sudedamąsias dalis ir kriterijus, yra pasakojama šiame straipsnyje.

Pastato būklė ir jo sudėtingumas – vienas esminių kriterijų sertifikavimo paslaugos kainai nustatyti

Prieš tiksliai nurodydami, kokia bus energetinio naudingumo sertifikato kaina, atestuoti ekspertai įvertins statinio būklę ir jo sudėtingumą. Paprastai, jeigu pastatas tinkamas eksploatuoti, sertifikavimo paslaugos kaina būna didesnė, o jeigu pastatas eksploatuoti yra netinkamas, tuomet dažniausiai yra išrašomas pastato apžiūros aktas, kuriame yra pastato tinkamumo energiniam sertifikavimui įvertinimas. Tokio pastato sertifikavimo kaina būna mažesnė.

Jeigu statinys yra sudėtingas, pavyzdžiui, jo sudėtinga konstrukcija, labai didelis bendras plotas (daugiau nei du tūkstančiai kvadratinių metrų) ir aukštis (viršija dvidešimt metrų), pastatas naudojamas visuomenės poreikiams ar yra priskiriamas aukštybiniams daugiabučiams gyvenamiesiems namams (daugiau kaip penkių aukštų), tikėtina, kad sertifikavimo paslauga kainuos brangiau. Taip pat sertifikavimo paslauga bus brangesnė, jei bus vertinamas statinys, kuriame yra potencialiai pavojingų įrenginių ar atliekami pavojingi darbai arba kuriame naudojamos ar saugomos pavojingos medžiagos.

Vietovė, kurioje yra pastatas, – galutinės kainos veiksnys

Tai, kiek kilometrų atestuoti specialistai turės važiuoti, kad pasiektų pastatą, kuriam reikalingas energetinio naudingumo sertifikatas, lemia galutinę kainą. Juk būna, kad reikia važiuoti į kitą miestą ar apsilankyti nuošalioje kaimo vietovėje. KSK – viena didžiausių energinio naudingumo sertifikavimo įmonių – vadovas Ričardas Petrikauskas sako, kad gana dažnai žmonės nekreipia dėmesio į miestą, kuriame įsikūrusi paslaugą teikianti įmonė, žmonėms svarbiausia paslaugos kokybė ir patikimumas. „Mes paslaugas teikiame visoje Lietuvoje, todėl būna, kad iš Klaipėdos vykstame ir į Kauną, ir į Vilnių, ir į bet kurį kitą miestą. Natūralu, kad kelionė kainuoja, todėl tie kaštai būna įtraukiami į bendrą sertifikavimo paslaugos kainą ir klientai apie tai visuomet būna informuoti“, – sakė R. Petrikauskas.

Darbų apimtis ir atlikimo terminas – irgi sąlygoja galutinę sertifikavimo paslaugos kainą

Šie kriterijai iš esmės priklauso nuo statinio sudėtingumo – kuo statinys didesnis, tuo ilgiau užtruks jį įvertinti. Taip pat svarbu ir kliento pageidavimas – jeigu jis pageidauja energetinio naudingumo sertifikavimo paslaugą suteikti skubos tvarka, natūralu, kaina gali būti didesnė. Vis dėlto, kaip pastebi Klaipėdos statybos kompanijos vadovas, skubėti reikia retai kada, dažniausiai klientus tenkina standartinis (vidutinis) paslaugos suteikimo laikas, t. y. 1–5 dienos. Apie išimtinius atvejus klientai yra informuojami iš anksto.

Dar keli aspektai, kurie nustato energetinio naudingumo sertifikavimo paslaugos kainą

Kaina priklauso ir nuo to, ar klientas pateikia visus reikalingus statinio duomenis ir dokumentus. Jeigu dokumentų trūksta, dažnai juos gauti užtrunka ne tik laiko, bet ir pinigų. Tad dokumentais pasirūpinti vertėtų iš anksto.

O kitas kriterijus, nulemiantis paslaugos kainą, yra šalčio tiltai ir ilginių šiluminių tiltelių šilumos perdavimo koeficientų skaičiavimai. Klaipėdos statybos kompanijos vadovas akcentuoja, kad A energinės klasės pastatams privalu apskaičiuoti šalčio tiltelius, t. y. vietas, kuriose jungiasi skirtingi elementai. Pavyzdžiui, langai ir sienos, stogas ir sienos, pamatai ir sienos. Kuo daugiau yra šalčio tiltelių, kuo pastatas sudėtingesnis – tuo didesnė energetinio sertifikavimo paslaugos kaina.

Nors kriterijų, į kuriuos atsižvelgiama nustatant sertifikavimo paslaugos kainą, yra nemažai, tačiau nereikia anksčiau laiko daryti išvadų. Visada protingas sprendimas – kreiptis į įmonę ir paprašyti pateikti konkretų paslaugos pasiūlymą. Pabandykite – kreipkitės į Klaipėdos statybos kompaniją telefonu 8 686 53020  arba el. paštu Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. ir tikrai gausite visus jus dominančius atsakymus.

https://www.kskompanija.lt/energinis-sertifikavimas/

Į viršų