Lygiai pusę savo gyvenimo – 13 metų – knygų iliustruotoja Gabija Gasiūnas praleido Jungtinėje Karalystėje. Mergina visai netroško grįžti į Lietuvą – nemokėjo kalbos, jautėsi visiškai vieniša jai svetimame krašte. Galiausiai Lietuvą prisijaukinusi Gabija savo patirtį ir užgrūdinusius išgyvenimus sudėjo į knygą – iliustruotą istoriją vaikams.
„Mano tėtis – pusiau lietuvis, pusiau australas. O aš gimiau Anglijoje, tad ir mano gimtoji kalba – anglų", – šeimos istoriją pasakoja mergina. Netikėtai pasikeitus tėvų planams, šeima nusprendė kraustytis į Lietuvą. Prieš tai mergina čia buvo apsilankiusi vos kartą. Likus maždaug metams iki persikraustymo, tėvai nusprendė dukrą supažindinti su jos naujaisiais namais.
Gabija visai nenorėjo palikti savo vaikystės miesto Mančesterio. O pradžia Lietuvoje jai buvo itin sunki. Palikę dukrą su broliu pas senelius, tėvai dar kuriam laikui grįžo į Mančesterį. „Mano seneliai nekalba angliškai. Jaučiausi nuo visų atskirta, neturėjau nei telefono, nei socialinių tinklų. Pirmieji metai buvo labai sunkūs", – dabar sako Gabija.
Merginai iš pradžių sunkiai sekėsi ir mokykloje. Dėl kalbos barjero jai teko mokytis su metais jaunesniais vaikais, dažnai jaustis kitokiai. Anksčiau drąsi ir šneki Gabija Lietuvoje sako pavirtusi į intravertę. Tik vėliau, pramokusi kalbos, įgijo pasitikėjimo savimi ir ėmė daugiau bendrauti su aplinkiniais. „Per pamokas mokytojai bandydavo su manim kalbėti, o aš – nieko nesuprantu. Per pertraukas irgi stovėdavau viena", – prisiminimais dalijasi mergina.
Gabijai mokykloje geriausiai sekėsi anglų kalba, tačiau to studijuoti ji nenorėjo. Nuo pat mažumės mergina buvo kūrybiška ir mėgo piešti, todėl nusprendė ateitį sieti su menu. Vilniaus dailės akademijoje Gabija baigė magistrantūros studijas ir ėmėsi iliustruoti knygas. Vieną išleido ir pati. Gabijos kurtoje knygoje – magiška istorija apie paukščių pagrobtą giliuką. Knygoje jis patiria daug nuotykių, kol galiausiai grįžta į savo gimtuosius namus. Autorė įsitikinusi, kad dvikalbė jos knyga bus itin naudinga užsienyje gimusiems lietuvių vaikams.
Taip pat laidoje „Širdyje lietuvis":
Pianistas Dainius kvietimą dirbti Jungtinėse Valstijose netikėtai gavo vos Lietuvai atgavus nepriklausomybę. Išvažiuoti šeimai tuomet buvo labai gaila, tačiau tikėjosi greitai grįžti. O dabar visame pasaulyje koncertuojantys muzikai džiaugiasi, kad už Atlanto užaugusi jų dukra studijuoti pasirinko Lietuvoje.
Martynas Jungtinei Karalystei dėkingas už žmoną Sigitą. Nors namo grįžti privertė sunki mamos liga, šeima džiaugiasi įsikūrusi vyro vaikystės namuose. Juos restauravo ir kuria šeimos verslą.
Filmas „Širdies piligrimai" sujungė po visą pasaulį išsibarsčiusių lietuvių istorijas. Ilgus metus kantriai ir ištikimai puoselėję lietuvybę, savo istoriją dabar siūlo pamatyti visiems.
Laida „Širdyje lietuvis" – gruodžio 21 d. 12 val. per LRT PLIUS ir portale LRT.lt.