Kovo 29 d. Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijos Valstybės pažinimo centre atidaroma nauja paroda „NATO20: Protas išlaisvėja diskusijoje“, skirta paminėti Lietuvos narystės NATO 20-metį. Parodoje kūrėjai atsigręžia į Aljanso istoriją, kviečia panagrinėti kolektyvinės gynybos principus, pristato Lietuvoje vystomas aukštąsias technologijas ir jų indėlį į NATO saugumą. Kaip ir kitose šio centro ekspozicijose, lankytojai skatinami ne tik stebėti, bet ir dalyvauti – šįkart interaktyvūs žaidimo elementai integruoti parodos ir diskusijų simboliu tapusiame apvaliajame stale.

„Lietuvos narystės NATO 20-metis – ypatinga šventė. Prieš 20 metų Lietuva nesudvejojusi apsisprendė savo saugumą sieti su naryste Aljanse – kolektyvinės gynybos šeimoje, kurioje vienas stoja už visus, ir visi  – už vieną. Šis pasirinkimas garantavo mums Lietuvos laisvę, ir galimybę kurti ir auginti savo valstybę. Tai buvo geriausias sprendimas, protingiausia investicija, praturtinusi mus gausiu sąjungininkų ir draugų ratu“, – sakė Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, parodos „NATO20: Protas išlaisvėja diskusijoje“ iniciatorius ir globėjas.

Parodos centre – interaktyvus stalas, ne tik imituojantis centrinės NATO būstinės Šiaurės Atlanto tarybos posėdžių stalą,  bet ir kviečiantis lankytojus prie jo prisėsti. Pasitelkus interaktyvias projekcijas, lankytojai kviečiami pažinti NATO istoriją, sužinoti Lietuvos stojimo į NATO kelią ir mūsų, kaip valstybės, indėlį į Aljanso saugumą. Stalas šioje parodoje – ne tik žaidimo formų ir elementų visuma, bet ir diskusijai skirta priemonė, aplink kurią išdėstytos  2023 m. NATO viršūnių susitikimo Lietuvoje metu naudotos kėdės.  NATO viršūnių susitikimui Vilniuje pažymėti parodoje įkurdinta ir daugiau autentiškų renginio detalių: krėslai, kėdės, tribūna, taip pat pristatomas specialiai sukurtas filmukas.

Valstybės pažinimo centre įrengtą NATO ekspoziciją sudaro kelios dešimtys skirtingų eksponatų: nuo šiandien Lietuvoje vystomų aukštųjų technologijų, iki bepiločio orlaivio, telekomunikacijų įrangos ar NATO karių maisto davinių pavyzdžių. Pasak parodos rengėjų ir kuratorių, visi jie iliustruoja Aljanso istoriją, leidžia pažvelgti į dabartį bei ateitį.

Pasak Valstybės pažinimo centro ekspozicijos turinio kūrėjo Aurimo Lukmino ir parodą drauge kūrusio istoriko dr. Kęstučio Kilinsko, daug dėmesio parodoje skiriama  kolektyvinės gynybos principams atskleisti. Ši tema pristatoma ir per sąjungininkų buvimo Lietuvoje ženklus. Pavyzdžiui, ekspozicijoje įkurdintas NATO oro policijos misijos Lietuvoje lėktuvo modelis, ir per skirtingas NATO dirbančių žmonių – inžinierių, parašiutų paruošėjų, avionikos specialistų ir kitų – istorijas, kurios pasakoja, kad prie kolektyvinio Aljanso saugumo turi prisidėti kiekvienas.

Naujoje ekspozicijoje taip pat pristatomi partnerių „NT Service“, „UAB Aerodiagnostika“, „UAB Brolis Semiconductors“ ir „RSI Europe“ eksponatai.

„NATO20: Protas išlaisvėja diskusijoje“ galima aplankyti Valstybės pažinimo centro darbo metu. Apsilankymas – nemokamas. Daugiau informacijos www.pazinkvalstybe.lt.

Pranešimą paskelbė: Gailė Ambrazienė, Valstybės pažinimo centras

Į viršų