Kovo 3 d.  Suomijos sostinės koncertų salėje „Musikkitalo“ Helsinkio filharmonijos orkestras, diriguojamas Jannei Nisoneno, atliko lietuvių kompozitorės Žibuoklės Martinaitytės kūrinį „Saudade“.

Žibuoklės Martinaitytės dalyvavimą didžiausiame ir svarbiausiame Suomijos tarptautiniame šiuolaikinės muzikos festivalyje MUSICA NOVA lydėjo didelė sėkmė. Nuskambėjus jos kūriniui, 1500 žiūrovų kompozitorei ir orkestrui negailėjo ovacijų. Šis koncertas sutraukė ir gausų muzikos profesionalų bei ekspertų būrį. Helsinkio filharmonijos orkestro koncerte taip pat skambėjo kompozitorių Jimmy Lopez, Clara Iannotta ir Minna Leinonen kūriniai.

„Nepaprastai džiaugiausi kvietimu dalyvauti Helsinkio šiuolaikinės muzikos festivalyje MUSICA NOVA, pristatančiame platų muzikos stilių ir krypčių spektrą. Visuomet smalsu išgirsti ir skirtingų simfoninių orkestrų interpretacijas. Kiekvienas orkestras yra kaip unikalus instrumentas, turintis savitą skambesį. Mano kūrinys „Saudade“ akivaizdžiai rezonavo su suomių muzikantų mentalitetu ir emocine pajauta. Šis faktas nenustebino, nes su Suomija turiu ypatingą ryšį. Būtent joje yra mano įrašų leidybinė kompanija „Ondine“, išleidusi dvi mano orkestrinės muzikos kompaktines plokšteles, taip pat ir natų leidykla „Fennica-Gehrman“, – įspūdžiais po koncerto dalijosi kompozitorė.

„MUSICA NOVA HELSINKI yra didžiausias tarptautinis šiuolaikinės muzikos festivalis Suomijoje. Jis rengiamas nuo 1981 m., o šiųmetis renginys man, kaip naujai meno vadovei, yra pirmasis. Festivalio tema – „Emocijos ir pojūčiai“. Maniau, kad Žibuoklės muzika puikiai atliepia šią temą, ir apsidžiaugiau, kai Helsinkio filharmonija sutiko į savo programą įtraukti kūrinį „Saudade“. Orkestras jį puikiai atliko, o gausi publika buvo giliai sujaudinta tiek Žibuoklės muzikos, tiek orkestro pasirodymo”, – sakė tarptautinio šiuolaikinės muzikos festivalio meno vadovė Tuuli Lindeberg.

„Kompozitoriams labai svarbu turėti individualų balsą. Žibuoklė Martinaitytė tokį tikrai turi, jos muzika užburianti ir emociškai įtraukianti bei techniškai labai patraukli. Labai džiaugiuosi, kad mūsų muzikos įrašų leidykla „Ondine“ galėjo pradėti įrašinėti Žibuoklės muziką. Du albumai, kuriuos iki šiol išleidome, sulaukė puikių tarptautinių įvertinimų. Jau turime planų dėl tolimesnių įrašų“, – mintimis pasidalijo specializuotos klasikinės muzikos įrašų kompanijos „Ondine“ direktorius Reijo Kilunen.

Prasminga festivalio MUSICA NOVA tradicija – valandą prieš koncertą kamerinėje salėje surengti publikos susitikimą-pokalbį su kompozitoriais, kurių muzika bus atliekama vakaro koncerte. Tokiame susitikime dalyvavo ir Žibuoklė Martinaitytė, atsakydama į pokalbio moderatorės, festivalio meno vadovės T. Lindeberg ir susirinkusios publikos klausimus apie jos kūrybos ypatumus.

„Mes, natų leidykla „Fennica Gehrman“, džiaugiamės galėdami dirbti su tokio lygio menininke kaip Žibuoklė Martinaitytė. Muzikiniai peizažai, kuriuos ji kuria savo įstabiais kūriniais, yra unikalūs, labai vaizdingi, komunikabilūs. Martinaitytės kūryba turi visus požymius išpopuliarėti visame pasaulyje; jos stimuliuojanti muzika trykšta energija bei įtampa ir dažnai sukasi apie grožio temą. Žibuoklė audžia muzikines tekstūras kaip burtininkė. Graži jos muzikos gelmė derinama su meistriška orkestruote ir tekstūrų plėtojimu. Jos sukuriamos garsinės ypatybės yra unikalios ir išskiria kompozitorę iš daugelio kitų šiuolaikinių kompozitorių“, – kalbėjo Žibuoklės Martinaitytės kūrinių natų leidyklos „Fennica Gehrman“ direktorius Jari Eskola.

MUSICA NOVA HELSINKI, kuris šiemet vyksta kovo 1–12 d., yra didžiausias Suomijos šiuolaikinės muzikos festivalis ir vienas iš svarbiausių tokio pobūdžio renginių Europoje. Jis rengiamas nuo 1981 m. kas antrus metus kaip Helsinkio bienalė. MUSICA NOVA suomių klausytojams pristato įdomiausią naująją muziką, komentuoja aktualijas, siekia nutiesti tiltus tarp šiuolaikinės muzikos ir kitų menų žanrų.

Pagrindiniai organizatoriai – Helsinkio festivalis, Helsinkio filharmonijos orkestras, Suomijos nacionalinė opera, Suomijos kompozitorių draugija, „Tapiola Sinfonietta“ ir „Yle“ (Suomijos radijo simfoninis orkestras).

Kompozitorės Žibuoklės Martinaitytės dalyvavimas šiame festivalyje suorganizuotas bendradarbiaujant su Helsinkio filharmonijos orkestru ir Lietuvos kultūros atašė Švedijoje, Suomijai ir Danijai Liana Ruokyte-Jonsson. Dalyvavimą rėmė Lietuvos kultūros institutas.

Nuotraukos: https://collect.wetransfer.com/board/s7c5t18bn87d8bihh20230304073457?token=afadd0ec-1a10-41fd-93a3-6c7aefbcab49

Pranešimą paskelbė: Ramūnas Korsakas, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija

Į viršų