Vyriausybė pritarė Vidaus reikalų ministerijos siūlymui nuo 2024 m. sausio 1 d. įsteigti Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Pakrančių apsaugos rinktinę.

„Dabartinėje saugumo situacijoje būtinas atskiras dėmesys tiek sienos su Rusijos Federacija, tiek jūros sienos apsaugai – turime būti pasirengę atremti grėsmes, susijusiomis su galimomis provokacijomis, hibridinėmis atakomis, neteisėta migracija. Pakrančių apsaugos pasienio rinktinės įsteigimas – svarbus žingsnis. Karo Ukrainoje pamokos ir poreikis visapusiškai užtikrinti svarbių objektų apsaugą dar labiau aktualizuoja šį sprendimą", – teigia ministrė A. Bilotaitė.

Rinktinė veiks pasienio ruože prie valstybės sienos su Rusijos Federacija ir Latvija, teritorinėje jūroje, jos priekrantėje ir Kuršių mariose, jūrų uostuose bei tarptautiniame Palangos oro uoste. Tai leis operatyviau valdyti rizikas, padidinti reagavimo greitį į valstybės sienos pažeidimus, užtikrinti efektyvesnį paieškos ir gelbėjimo darbų valdymą nelaimės vietoje. Atkurta rinktinė užtikrins efektyvesnę kovą su kontrabanda bei neteisėta migracija – numatyti migracijos ir kriminalinės žvalgybos padaliniai.

Sausumos sieną su Rusijos Federacija saugos Pagėgių pasienio rinktinė. Ministrės teigimu, toks pajėgų paskirstymas pagal sienos rūšį padės užtikrinti geresnę parengtį, nes sausumos ir jūros sienos apsaugos būdai skirtingi. Tai leis tolygiau paskirstyti rinktinių ruožus prie vidaus ES sienos, stiprinti antrinės migracijos kontrolę.

Pakrančių apsaugos pasienio rinktinė prisidės ir prie strateginių objektų apsaugos – į jos saugomą ruožą patenka Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų (SDG) terminalas. Pasak ministrės, atsižvelgiant į karo Ukrainoje patirtį ir sąlyginai mažą atstumą iki Rusijos Federacijos teritorijos, būtina užtikrinti operatyvų reagavimą į galimus incidentus SDG terminalo teritorijoje.

Taip pat bus užtikrintas operatyvus bendradarbiavimas su Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų padaliniais, kitomis institucijomis, veikiančiomis laivybos ir jūros aplinkos kontrolės srityje. Rinktinėje taip pat bus koncentruojamas bendradarbiavimas su Baltijos jūros regiono valstybėmis. Jūros sienos patrulius pagal specialią programą planuoja rengti Pasieniečių mokykla, VSAT bendradarbiaus ir su Lietuvos aukštąja jūreivystės mokykla.

Pakrančių apsaugos pasienio rinktinei bus priskirtos šiuo metu Pagėgių pasienio rinktinei pavaldžios Neringos, Uosto ir Palangos pasienio užkardos.

Prie sienos su Rusijos Federacija 2022 m. fiksuotas 21 valstybės sienos pažeidimas, o 2023 m. – 12. Kuršių mariose bei jūroje 2022 m. fiksuoti 9 atvejai, 2023 m. – 7. Pagrindinės tendencijos yra susijusios su netyčiniais sienos pažeidimais.

Lietuva su Rusijos Federacija turi 255 km sausumos sieną, Kuršių mariomis – 18 km, Baltijos jūra – 22 km. Kuršių mariose bei Baltijos jūroje valstybės siena saugoma jūrine sienos stebėjimo sistema, kurią sudaro termovizorinė įranga, dieninės vaizdo kameros bei radiolokacinė įranga.

Atsižvelgiant į gamtines sąlygas pasienyje su Rusijos Federacija yra įrengta 46 km fizinio barjero.

Į viršų