Spalio 25-oji – Pasaulinė makaronų diena, skirta paminėti vieną mėgstamiausių pasaulio patiekalų. Nuo klasikinių itališkų spagečių su pomidorų padažu iki įvairiausių netradicinių paruošimo būdų – makaronai tapo mėgstamu pasirinkimu dažnoje virtuvėje. Tačiau, nors makaronų ruošimas atrodo paprastas, daugelis daro klaidas, dėl kurių patiekalas gali prarasti savo nepriekaištingą skonį. Maisto tinklaraštininkė Indrė Denisovienė dalinasi, kaip jų išvengti.

1.Nekreipiamas dėmesys į makaronų rūšį

Pasak maisto tinklaraščio „Skaniai ir lengvai“ autorės Indrės Denisovienės, planuojant ruošti makaronų patiekalą pirmiausia reikėtų atkreipti dėmesį į makaronų rūšį.

„Lietuvos parduotuvių lentynose dažniausiai būna paprastųjų kviečių ir kietųjų kviečių makaronai, vadinami „durum“, taip pat galima įsigyti ir kitų grūdų makaronų. Tačiau norint pasigaminti patiekalą, kuris primintų itališką virtuvę, vertėtų rinktis kietagrūdžius „durum“ makaronus – būtent naudojant kietuosius kviečius gaminami itališki makaronai. Kokybiški makaronai – labai svarbus kriterijus, lemiantis patiekalo skonį ir maistines savybes“, – dalinasi I. Denisovienė.

Tinklaraštininkei antrina ir grūdų perdirbėjų bendrovės „Dobele“ pardavimų vadovas Lietuvoje Romanas Stanislovaitis: „Kietagrūdžiuose makaronuose yra didelis kiekis mineralinių medžiagų – kalio, geležies, fosforo, kalcio. Svarbiausia – tokie makaronai yra puikus baltymų šaltinis: 100 g sauso gaminio yra 15 proc. paros normos žmogui. Be to, įprastų makaronų gamybai naudojami rafinuoti miltai, o kietagrūdžių – manai, tai lemia didesnį ląstelienos kiekį.“

2. Per mažai vandens

Indrė Denisovienė pastebi, dažna makaronų paruošimo klaida – naudojamas per mažas puodas arba per mažai vandens.

„Makaronai turi laisvai plaukioti, todėl siūlome vadovautis instrukcijomis, nurodytomis ant pakuotės arba „auksine“ taisykle: 100 g makaronų reikia 1 litro vandens. Tai padės išvengti prilipimo ir leis makaronams tolygiai išvirti“, – pataria I. Denisovienė.

3. Užmirštama pasūdyti

Tinklaraščio „Skaniai ir lengvai“ autorės teigimu, makaronams, virtiems be pakankamai druskos, gali trūkti skonio. „Nevenkite pasūdyti vandens – įdėkite apie 1 valgomąjį šaukštą druskos litrui vandens. Druska suteiks makaronams skonio nuo pat pradžių, todėl jūsų patiekalas bus sodresnis ir skanesnis“, – sako pašnekovė.

4. Makaronų plovimas po virimo – klaida

Nors daugelis įpratę nuplauti makaronus po virimo, I. Denisovienė to daryti nerekomenduoja, nes taip pašalinamas krakmolas, kuris padeda padažui prilipti. Norėdami geresnio skonio ir tekstūros, tiesiog gerai nuvarvinkite ir iš karto maišykite su padažu. 

5. Netinkamas virimo laikas

„Nenumokite ranka į makaronų virimo laiką, tai – itin svarbi sąlyga patiekalo skoniui. Makaronai turėtų būti „al dente“ – šiek tiek tvirti. Per ilgas virimas juos suminkštins ir patiekalas praras tekstūrą. Sekite pakuotės instrukcijas ir patikrinkite makaronus minutę anksčiau, kad užtikrintumėte tobulą rezultatą“, – sako tinklaraštininkė.

6. Gaminant iš anksto, kyla rizika

Tinklaraštininkė atkreipia dėmesį, jeigu makaronus pagaminate per anksti, jie gali sukibti ir išsausėti. Geriausia juos virti, kai padažas jau paruoštas, o jei reikia, galite pridėti truputį vandens, kad makaronai ilgiau išliktų birūs.

7. Neišsaugomas makaronų vanduo

 „Patarimas pabaigai – prieš nukošdami makaronus, išsaugokite šiek tiek krakmolingo vandens – jis puikiai tinka padažo konsistencijai koreguoti ir padeda padažui geriau pasiskirstyti ant makaronų“, – pataria I. Denisovienė.

Pasaulinė makaronų diena – puiki proga išmokti šių paprastų, bet svarbių taisyklių ir mėgautis gardžiais makaronais. Tinklaraščio „Skaniai ir lengvai“ autorė dalinasi rudenišku greitai paruošiamu makaronų receptu.

Grybų ir makaronų apkepas

Ingredientai, kurių reikės:

  • 400 g virtų „Dobele“ kietagrūdžių makaronų;
  • 250 g grybų;
  • 150 g šoninės;
  • 5-6 saulėje džiovintų pomidorų;
  • 1 nedidelio brokolio;
  • sviesto (formai patepti);
  • džiūvėsėlių (formai pabarstyti);
  • šiek tiek druskos (makaronų virimui).

Padažo ruošimui:

  • 0.5 l pieno;
  • 1 kiaušinio;
  • 2 a. š. garstyčių;
  • druskos ir juodųjų pipirų (pagal skonį)
  • 100 g puskiečio sūrio;
  • saujos kietojo sūrio (parmezano).

Gaminimas:

  1. Pirmiausia pasiruoškite skardą. Ištepkite ją sviestu ir pabarstykite džiūvėsėliais.
  2. Įkaitintoje keptuvėje pakepinkite šoninę, kol apskrus. Išimkite ir atidėkite į šoną. Į keptuvę sudėkite smulkintus brokolius ir grybus, lengvai pakepinkite. Kai iškeps, sumaišykite su pjaustytais džiovintais pomidorais.
  3. Pieną sumaišykite su kiaušiniu, garstyčiomis, druska, puskiečiu sūriu ir viską gerai išmaišykite.
  4. Daržoves, šoninę ir makaronus sumaišykite. Sudėkite į sviestu ir džiūvėsėliais padengtą kepimo formą ir užpilkite padažu. Kepkite iki 180° įkaitintoje orkaitėje apie 25-35 minutes. Prieš kepimo pabaigą užberkite kietojo sūrio. Skanaus!
Pranešimą paskelbė: PR Service, PR Service (UAB PIAR)
Į viršų