Vaikams sugrįžus į mokyklas, dažnas tėvų rūpestis yra ne tik atžalų mokymosi rezultatai ar namų darbai, bet ir jų mityba – ypač užkandžiai, kuriais malšinamas alkis dar iki pietų pertraukos. Kokių maisto produktų vengti priešpiečių dėžutėje ir ko reikėtų imtis vaikui suskaudus skrandį, pataria vaistininkė.

Pasak „Gintarinės vaistinės“ vaistininkės Robertos Janulytės, sveika ir subalansuota mityba yra itin svarbi augančiam vaikų organizmui, tad tėvai ar globėjai turėtų pasirūpinti, kad su maistu būtų gaunama ne tik pakankamai maistinių medžiagų – baltymų, angliavandenių ir riebalų, bet ir vitaminų bei mineralų, reikalingų sveikam ir visapusiškam vystymuisi.

„Vaikai iš maisto gautą energiją sunaudoja daug greičiau nei suaugusieji – ne tik dėl augimo, bet ir didesnio fizinio aktyvumo bei intensyvios protinės veiklos, tad dažnai vaikai alkį pradeda jausti dar iki pietų pertraukos. Kad jie alkio nemalšintų greitais, nesveikais ir nenaudingais užkandžiais – saldumynais, bulvių traškučiais, baltų miltų saldžiais kepiniais ar javainių batonėliais, tėvai turėtų iš anksto pasirūpinti sveikesnėmis alternatyvomis“, – sako R. Janulytė.

Pašnekovės teigimu, vaikai į mokyklą priešpiečiams ar užkandžiams galėtų neštis ne tik vaisių ar uogų, kurios yra natūralus vitaminų ir antioksidantų šaltinis, bet ir sotumo jausmą ilgam suteikiančių riešutų, turinčių naudingų polinesočiųjų riebalų rūgščių. Vaikų pamėgtus javainių batonėlius galima pakeisti namie pagamintais avižų ir įvairių sėklų batonėliais.

Tarp vaikams rekomenduojamų užkandžių – ir baltymų bei kalcio šaltiniu laikomos sūrio lazdelės ar riekelės. Svarbu, kad užkandžiai turėtų kuo mažiau pridėtinio cukraus, o renkantis duonos gaminius – pirmenybę teikti viso grūdo produktams.

„Ruošiant priešpiečių dėžutę vaikui reikėtų atsižvelgti ne tik į tai, kokį maistą, bet ir kiek jo dedate – užkandis neturėtų pakeisti pagrindinio dienos valgio. Tokiu atveju vaikas nepersivalgys, nesijaus apsunkęs, apsnūdęs ir nepraras apetito per pietus. Be to, svarbu, kad įdedami sveikesni užkandžiai būtų mėgstami vaikų, kad jiems nekiltų pagunda išmainyti šiuos į skanesnę, tačiau mažiau sveiką alternatyvą“, – pabrėžia vaistininkė.

Sumuštiniai – irgi sveikesnės mitybos link

Pasak gamintojų, sveikesnės mitybos tendencijos vis labiau įsitvirtina ir duonos gaminių bei užkandžių gamyboje, tad vaikams į mokyklą galima įdėti ne tik viso grūdo bandelę, bet ir sumuštinį.

„Augantis vartotojų susidomėjimas sveikesne mityba skatina ir pačius gamintojus domėtis bei ieškoti sveikatai palankesnių ingredientų, kuo natūralesnių gaminių priedų. Dėl šios priežasties į duonos gaminių ir užkandžių receptus įtraukiama vis daugiau sėklų, daržovių, mažinamas pridėtinio cukraus kiekis ir atsisakoma E priedų“, – komentuoja didžiausios duonos, šaldytos produkcijos ir užkandžių gamintojos Baltijos šalyse „Mantinga“ naujų produktų vystymo vadovė Ramunė Puzinienė.

Pasak jos, sekant tendencijomis ne tik kuriami nauji duonos gaminiai, pavyzdžiui, su speltų miltais ar daržovių gabaliukais, bet ir atsigręžiama į senąsias tradicijas – miltai duonai gali būti malami akmens girnomis, kad juose išliktų daugiau organizmui reikalingų mikroelementų bei skaidulų.

Neturintiems laiko tepti sumuštinių namuose, galima įsigyti ir jau paruoštų – jų sudėtis taip pat keičiasi sveikatai palankesnės mitybos link.

„Šiuo metu vartotojams siūlome sumuštinių, kuriems naudojama duona su sėklomis, jų sudėtyje – daugiau daržovių, mažiau riebalų turintys pagardai, tad tokie maistingi ir daug skaidulų turintys sumuštiniai puikiai tinka ir vaikų priešpiečiams“, – sako R. Puzinienė.

Svarbu negydyti vaikų suaugusiesiems skirtais vaistais

Pasak vaistininkės R. Janulytės, dėl netinkamos mitybos vaikams gali sutrikti virškinimas, pasireikšti nemalonūs pojūčiai pilvo srityje.

„Vaikams reikėtų vengti vartoti daug riebaluose kepto ar skrudinto maisto, pusfabrikačių, kurių sudėtyje gausu hidrintų riebalų – margarino, greitai paruošiamų košių, makaronų ar sriubų, spragintų kukurūzų, ryžių ar kukurūzų trapučių. Neretai virškinimo sutrikimus vaikams sukelia gazuoti vaisvandeniai ir limonadai, kuriuose gausu cukraus bei dažiklių“, – sako ji.

Nors švieži vaisiai ir daržovės yra subalansuotos mitybos pagrindas, jų didelis kiekis taip pat gali sukelti pilvo pūtimą, nemalonų raižymą – ypač ankštinės daržovės, citrusiniai vaisiai, braškės. Nereikėtų padauginti ir riešutų, kurie gali apsunkti virškinimą – rekomenduojama juos iš vakaro išmirkyti vandenyje arba nuplikyti karštu vandeniu, kad paminkštėtų ir būtų lengviau virškinami.

„Jei vaikas skundžiasi pilvo skausmu, pykinimu ar neturi apetito, svarbu jam neduoti suaugusiems skirtų virškinimo fermentų arba vaistų nuo padidėjusio rūgštingumo. Taip pat jokiais būdais negalima duoti vaistų nuo skausmo. Jei vaikui skauda, pučia pilvą, galima duoti aktyvintos anglies (1 tabletė 10-čiai kilogramų kūno svorio), simetikono veikliosios medžiagos turinčių preparatų, pankolių, kmynų, ramunėlių ar jų mišinio arbatos. Jei nėra refliukso, tinka ir pipirmėčių arbata“, – pataria „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė.

Esant tuštinimosi problemoms – tiek viduriavimo, tiek vidurių užkietėjimo atveju, ar sumažėjus apetitui, galima vaikams duoti gerųjų bakterijų preparatų. Pastebėjus, kad vaikai dažnai skundžiasi skrandžio skausmu, ypač nevalgius, ar dažnai raugėja, skundžiasi pykinimu, reikėtų kreiptis į gydytoją dėl galimo padidėjusio skrandžio rūgštingumo ar refliukso.

Pranešimą paskelbė: Sigita Macanko, UAB "Idea Prima"

Į viršų