Vakar Ukrainoje, Kyjive, vykusiame renginyje Lietuvos ir Islandijos vadovaujamos „Išminavimo koalicijos“ atstovai Ukrainos gynybos ministerijai ir Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms oficialiai perdavė pirmąją išminavimo įrangą, įsigytą „Išminavimo koalicijos“ fondo lėšomis – į šalį buvo pristatyti visureigiai ir minų ieškikliai.

Išminavimo įranga buvo įsigyta ir perduota įgyvendinant Krašto apsaugos ir Islandijos užsienio reikalų ministerijų vadovaujamos „Išminavimo koalicijos“ tikslus. Koalicija orientuojasi tiek į skubius Ukrainos poreikius, tiek į ilgalaikę perspektyvą: siekiama sukurti tinkamai parengtus bei karine įranga ir technika aprūpintus ilgalaikius išminavimo vienetus, kurie atitiktų Vakarų standartus.

„Ukrainai perduota įranga - kur kas daugiau nei tik įrankių rinkinys. Ji simbolizuoja mūsų tvirtą paramą Ukrainai. Tai žingsnis į priekį šalinant karo padarinius, atkuriant taiką ir grąžinant žemę jos žmonėms. Tačiau mūsų kelionė čia nesibaigia – šis pirmasis įrangos pristatymas yra tik pradžia. Turime ir toliau telkti išteklius ir patirtį, investuoti į pažangius mokymus ir technologijas bei stiprinti Ukrainos karinius pajėgumus. Taip pat raginame kitus partnerius, valstybes ir organizacijas prisijungti prie šios misijos – kartu galime greičiau pasiekti norimus rezultatus“, – teigė Krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas.

Ukraina – labiausiai užminuota valstybė pasaulyje. Jungtinių Tautų žmogaus teisių stebėjimo misijos duomenimis, nuo 2022 m. vasario mėn. dėl minų ir kitų nesprogusių karo liekanų Ukrainoje žuvo 360 žmonės, dar apie 790 buvo sužaloti. Minos ne tik kelia pavojų Ukrainos karių ir civilių gyvybei, bet ir stabdo žemdirbystę – Tony Blair instituto duomenimis, dėl minų Ukrainos bendrasis vidaus produktas (BVP) kiekvienais metais praranda apie 11,2 mlrd. JAV dolerių.

„Per pastaruosius pustrečių metų Lietuva suteikė Ukrainai daugiau kaip 705 mln. eurų vertės karinės paramos ir įsipareigojo kasmet teikti paramą už 0,25 proc. metinio bendrojo vidaus produkto. Tai reikšmingas indėlis į mūsų kovą už laisvę ir taiką.

Turime suprasti, kad kuo ilgiau šis karas tęsis, tuo daugiau teritorijų bus užminuotos, todėl mums reikia partnerių pagalbos. Turime stiprinti savo oro gynybos sistemą ir turėti realius tolimojo nuotolio pajėgumus. Pagrindiniai Ukrainos reikalavimai mūšio lauke yra nuolatiniai: visuomet reikia šaudmenų, šarvuočių, bepiločių orlaivių ir elektroninių karinių sistemų. Norėčiau dar kartą padėkoti Lietuvos žmonėms, Lietuvos Vyriausybei ir ministrui Laurynui Kasčiūnui už palaikymą ir pagalbą – kartu žengsime pergalės link. Šlovė Ukrainai!“ – sakė Ukrainos gynybos ministras Rustemas Umerovas.

Koalicijos fondas veiklą pradėjo šių metų rugsėjo mėnesį – pirmoji išminavimo įranga, visureigiai, šalį pasiekė jau rugsėjo mėnesio pabaigoje ir iš karto buvo pradėti naudoti realioms šalies išminavimo operacijoms. Pasak Centrinės projektų valdymo agentūros patarėjo, programos „Co-Create Future of Ukraine“ vadovo Artūro Žarnovskio, išminavimo įrangos pristatymo greitis – koalicijos prioritetas, kadangi šaliai pagalbos reikia nedelsiant.

„Projektus Ukrainoje įgyvendiname jau nuo 2017 metų. Per šį laiką Lietuva išsigrynino prioritetines sritis, kuriose dedamos pastangos turėtų didžiausią įtaką, o išminavimas – viena iš jų. Gyvenimas Ukrainoje nestoja net ir karo akivaizdoje – minų keliamas pavojus žmonių saugumui bei šalies ekonominiam vystymuisi yra itin didelė problema, kurią spręsti reikia nedelsiant, siekiant išvengti daugiau aukų ir padėti užtikrinti efektyvesnį bei greitesnį šalies atkūrimą po pergalės“,  – teigė A. Žarnovskis.

Pasak jo,  Centrinė projektų valdymo agentūra be „Išminavimo koalicijos“ įgyvendina dar tris Ukrainos išminavimo projektus. Ši patirtis suteikė agentūrai neįkainojamų žinių ir praktikos, kurią ji ketina pritaikyti ir koalicijos rėmuose vykdomoje veikloje.

Artimiausiu metu „Išminavimo koalicijos“ lėšomis į šalį taip pat planuojama pristatyti sunkvežimius, išminavimo rinkinius bei apsaugines priemones.

Pranešimą paskelbė: Inga Vaitkevičiūtė, VšĮ Centrinė projektų valdymo agentūra
Į viršų