Su euro įvedimu prieš daugiau nei dvejus metus tarsi pasibaigė lietuviškų pinigų istorija. O ji buvo ilga ir stulbinama. Daugelis lietuvių namuose turėjo užsilikusių metalinių litų ir centų, kuriuos specialūs valiutos kursai pagal skaičiuokles, esanti Lietuvos banko centrinėse būtinėse, uoliai perskaičiavo į eurus.

Taigi litas – jau mūsų praeitis, istorija. O šiame straipsnyje aptarsime keletą įdomesnių su lietuviška valiuta susijusių faktų.

Lietuviškos valiutos istoriją galima suskirstyti į 3 tarpsnius: LDK, tarpukario ir šių laikų nepriklausomos šalies. XII-XIV a. laikotarpis vadinamas ikimonetariniu. Kitaip tariant, tuo metu buvo naudojamos pailgos sidabrinės lazdelės, kurios vadinosi lietuviškais ilgaisiais. Pirmosios monetos, kurios taip pat buvo iš sidabro, pradėtos kaldinti XIV amžiuje. Monetos turėjo nominalus ir buvo vadintos grašiais, pusgrašiais, dukatais, taleriais. Pinigų vertę rodė ne ant jų parašyti konkretūs skaitmenys, bet skirtinga išvaizda.

Kada monetose atsirado Vytis?

Pirmąsias lietuviškas monetas puošė kunigaikščių herbai, pavyzdžiui, liūtas, Gedimino stulpai ar raitelis. Kai kurie iš šių ženklų taip monetoms pritiko, kad tapo svarbiais kultūriniais simboliais ir neatskiriama monetų dalimi. Raitelis simbolizavo LDK valdovus, jų galią, norą ginti tėvynę. Ilgą laiką nebuvo sutariama, koks turėtų būti tikrasis Vytis. Pavyzdžiui, raitelis buvo pasisukęs į skirtingas puses, rankoje laikė ietį arba kalaviją, žirgas buvo tai šuoliuojantis, tai stovintis ant galinių kojų.

Toks Vytis, kokį jį žinome šiandien, buvo sukurtas tarpukariu žymaus menininko ir skulptoriaus Juozo Zikaro. Raitelis lietuviškose monetose gyveno apie 6 amžius ir tebegyvena iki šiol: ES nedraudžia ant monetų vaizduoti kiekvienos šalies nacionalinių simbolių, leisti proginių monetų ir kitais būdais stengtis išsaugoti bent dalį nacionalinės valiutos istorijos.

Pirmųjų lietuviškų pinigų istorija susijusi su T. Kosciuškos įvykdytu sukilimu, kuris vyko XVIII a. pab. Banknotus tuomet išleido sukilimo dalyviai. Pinigai buvo ganėtinai primityvūs – užrašas ir nominalai buvo spausdinti tik vienoje banknotų pusėje, banknotų numeris ir skaitmenys buvo užrašyti ranka.

Litų istorija

Litas atsirado tarpukario laikotarpiu. Tuomet pasirodę popieriniai pinigai buvo išties įspūdingi: juose buvo galima rasti ne tik Gedimino dinastijos stulpus, bet ir tautiniu kostiumu pasipuošusią mergaitę. Pirmieji litai apyvartoje taip pat ilgai neišbuvo – po sovietų okupacijos juos pakeitė rubliai. Panašūs litai vėl į apyvartą buvo išleisti tik antrąjį kartą atkūrus šalies nepriklausomybę.

Kaip daugelis dar pamename, litai apyvartoje pasirodė apie 1993 metus. Šie nuo savo pirmtakų skyrėsi ryškesnėmis spalvomis, ant jų atsirado naujoviškesnių apsaugos ženklų, saugančių nuo padirbinėjimo, popierinius smulkiausius banknotus pakeitė monetos.

Internetas tiems, kurie nori susipažinti su istorine valiuta, dovanoja daugybę galimybių. Internetas jau parodo ne tik mano ip,  ne tik padeda susisiekti su bičiuliais, esančiais kitame pasaulio gale, bet ir kviečia į turiningas virtualias ekskursijas po valiutų istoriją.

 

 

Į viršų