Šią savaitę atidengiamos dvi atminimo lentos Šiaulių šviesuolių darbams ir nuopelnams prisiminti. Trečiadienio vidurdienį prie „Šiaulių banko“ atminimo lenta bus atidengiama Viktorui Deividui Breneriui. Gimęs ir augęs Šiauliuose D. Breneris 1889 metais išvyko į Jungtines Amerikos Valstijas, ten išgarsėjo kaip skulptorius ir raižytojas. Tiesa, menininkas visuomet save pristatydavo kaip  šiaulietį. „Šiaulių banko“ pastatas iš tarpukario yra žinomas tuo, kad vienu metu ten veikė Žydų liaudies bankas. Štai todėl jis ir buvo pasirinktas. Pasak kultūros istoriko Jono Nekrašiaus, atminimo lentos atsiradimas įprasmins lietuvių ir žydų kultūrinę-kūrybinę sąsają: „Atminimo lentos – duoklės grąžinimas tiems žmonėms, kurie daug ką padarė savo gyvenimu ir kūryba.“

Iniciatyvą įprasminti pasaulinio garso menininko darbų svarbą inicijavo „Šiaulių bankas“ ir Šiaulių miesto žydų bendruomenė. Atminimo lentos autorius – profesorius Vaidotas Janulis.

Antroji atminimo lenta dedikuota Kryžių kalno išsaugotojui Mečislovui Jurevičiui. Lenta bus atidengta gruodžio 17 dieną Spindulio gatvėje 6 – prie namo, kuriame jis gyveno.

Politinis ir visuomenės veikėjas Kazimieras Alminas pasakojo, kad griaunant Kryžių kalną, atsirado žmonių, kurie jį atstatė, vienas iš jų ir buvo M. Jurevičius. Jis taip pat buvo ir blaivybės skleidėjas.

„Ne Kryžių kalnas yra prie Šiaulių, o Šiauliai yra prie Kryžių kalno“, – sakė K. Alminas.

M. Jurevičius buvo vienintelis nuteistasis už Kryžių kalno išsaugojimą. Šios atminimo lentos autorius – Darius Augulis. Atminimo lentą finansuoja miesto Savivaldybė.

Į viršų