Be plaukų džiovintuvo šiais laikais neįsivaizduojamas ne vieno žmogaus rytas. Džiovintuvas padeda ne tik suformuoti šukuoseną, bet ir greičiau susiruošti į darbą, ypač vėsiuoju metų laiku. Teisingas plaukų džiovintuvo naudojimas gali apsaugoti plaukus, o netinkamas –  pridaryti nemažai žalos. Ką daryti, kad naudojant džiovintuvą plaukai neišsausėtų, nepradėtų lūžinėti, kaip išvengti dažniausiai daromų klaidų džiovinant plaukus pasakoja „Cascada“ prekinio ženklo atstovė Giedrė Ulbienė.

Nenaudokite šepečio iškart
Viena dažniausių ir tipiškų plaukų džiovinimo klaidų – tik išplovus plaukus imti į rankas džiovintuvą bei šepetį (ypač, kai turite sausus plaukus). Specialistė pataria – pirma naudokite tik džiovintuvą ir be šepečio pagalbos džiovinkite plaukus.

„Pradžioje džiovindami plaukus nustatykite vidutinę šilumą ir mažiausią greitį. Džiovinimą pradėkite po truputį, nesukelkite plaukams šoko, šiek tiek išdžiovinus, pereikite prie vidutinio ar didžiausio greičio, kol plaukai visiškai išdžius. Jei iškart imsite į rankas šepetį ir džiovindami šukuosite plaukus, jie pradės trūkinėti. Plaukus šepečiu formuokite jiems esant visiškai sausiems, kadangi šlapi plaukai yra labiausiai pažeidžiami. Šiek tiek kantrybės padės turėti sveikesnius ir mažiau skilinėjančius plaukų galiukus“, – teigė G. Ulbienė.

Specialistė pasakoja, kad džiovintuvas išgarina iš plaukų drėgmę, kuri yra būtina sveikų plaukų dalis. Tad jei per dažnai ir neteisingai naudositės džiovintuvu, plaukai neišvengiamai išsausės. Išsausėjusius plaukus galite papildomai drėkinti ir atstatyti plaukų kaukėmis ar specialiais aliejais.

Nelaikykite džiovintuvo per arti
Specialistė mini, kad didžiausią žalą plaukams galite padaryti džiovinimo metu laikydami džiovintuvą per arti. Atstumas nuo plaukų turėtų būti bent 30 centimetrų.

„Jei džiovintuvą laikysite per arti, jis gali ne tik išsausinti plaukus, bet ir juos gali nudenginti. Ypač jei turite storesnius plaukus ilgai džiovindami pakenksite jų galiukams. Prisiminkite šią trisdešimtiems centimetrų taisyklę ir padarysite mažiau žalos savo plaukams”, – dalinosi patarimais moteris.

Pasak G. Ulbienės, sveikiausia plaukus džiovinti ne visiškai šlapius, o kai jie yra bent kiek natūraliai pradžiūvę. Taip pat dažnai daroma klaida – naudojama karščiausia džiovinimo funkcija.

Netinkama kryptis
Specialistė pasakoja, kad dažnai plaukus džioviname taip kaip yra patogu mums. Vis tik plaukus džiovinti reikia jų augimo kryptimi.

„Pradėkite nuo šaknų ir eikite link jų galiukų, nukreipdami oro srautą žemyn, plaukų augimo kryptimi. Jei darysite atvirkščiai ir pradėsite nuo galiukų, kol prieisite šaknis dalis plaukų jau bus išdžiūvę, dalis dar ne, ir taps sunku su jais susitvarkyti. Tad taisyklė paprasta - nuo šaknų iki galiukų“, – teigė moteris.

Anot G. Ulbienės, labai svarbu išsirinkti ir tinkamą džiovintuvo modelį – kad jis nebūtų jums per didelis ar per sunkus.

Moteris pasakoja, kad pastaruoju metu vis labiau populiarėja infraraudonųjų spindulių plaukų džiovintuvai, kurie džiovina plauką iš vidaus, apsaugodami juos nuo ilgalaikio karščio daromos žalos bei kutikulės pažeidimų.

Nepamirškite naudoti džiovintuvo antgalio
Daliai ši džiovintuvo detalė gali pasirodyti kaip nebūtina, ji dažnai būna paliekama pirkinio pakuotėje.

„Šis antgalis padeda tiksliau nukreipti oro srovę ir taip apsaugo plaukus nuo per didelės šilumos, neleisdamas džiovintuvo varikliui, kuris neretai būna stipriai įkaitęs, liestis su plaukais. Jis būtinas kokybiškam plaukų džiovinimui. Neretai šie antgaliai yra pametami ar tiesiog nukišami tolimiausiuose spintų kampuose. Vis tik jis  būtinas net tik geresniam plaukų formavimui, bet ir jų sveikatai. Tad jei nenorite be reikalo deginti savo plaukų, būtinai naudokite šį antgalį”, – pasakojo Giedrė Ulbienė.

Specialistė pridūrė, kad kaip ir kiekvienam darbui, kurį norite atlikti kokybiškai, taip ir plaukų džiovinimui, itin svarbus laikas.

„Jei norite atlikti darbą kokybiškai, turite jam skirti pakankamai laiko. Taip ir su plaukų džiovinimu. Jei tai darysite paskubomis, greičiausiai pridarysite klaidų, dėl kurių ilgainiui kentės jūsų plaukai. Tad jei ryte plaunate plaukus, atsikelkite keliomis minutėmis anksčiau ir išdžiovinkite juos tinkamai prieš išeidami į darbą. Vis tik jei neturite pakankamai  laiko, kad plaukai išdžiūtų natūraliai, rinkitės džiovintuvą su jonizatoriumi. Tokio tipo džiovintuvai ne taip stipriai išsausina plaukus”, – užbaigė atstovė.

Plaukų persodinimas: ne tik galvai, bet antakiams, barzdai ir potrauminių pasekmių maskavimui
Plaukai – ir vyrams, ir moterims vienas svarbiausių gražią išvaizdą garantuojančių veiksnių. Jų slinkimas, retėjimas ar netekimas gali pabloginti gyvenimo kokybę, išprovokuoti psichologinius sunkumus ir sumažinti pasitikėjimą savimi. Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Dermatologijos ir estetinės chirurgijos centro gydytoja dermatovenerologė Aistė Audickaitė pasakoja, kad plaukų transplantavimas gali ne tik padėti susigrąžinti plaukus galvos, antakių ar barzdos srityje, bet paslėpti ir potraumines pasekmes.

„Transplantavimu gali būti sprendžiama ne tik galvos plaukų praretėjimo ar nuplikimo problema, atliekant šią procedūrą galima suformuoti antakius ir barzdą, jeigu šiose zonose plaukai neauga ar yra reti. Padėti galime ir tada, kai norima užmaskuoti potraumines pasekmes. Esame atlikę plaukų transplantavimą vaikui, nukentėjusiam nuo šuns įkandimo į veidą: suformavome jam dalį antakio ir po juo paslėpėme nuo įkandimo likusį randą“, – pasakoja A. Audickaitė.

Gydytoja priduria, kad plaukų persodinimas gali padėti ir tiems pacientams, kurie po veido patempimo operacijos netenka plaukų tam tikrose zonose. Tačiau plaukų transplantacijos atliekamos tik tiems pacientams, kurie turi savų plaukų. Tokį reikalavimą lemia pati procedūros atlikimo technika: jos metu plaukų folikulai imami iš paties paciento donorinės srities (nugarinės plaukuotosios galvos dalies) ir persodinami į probleminę vietą. Jeigu pacientas yra praradęs visus savo plaukus – transplantacija negalima.

Naujovės medicinoje: kaip pasikeitė procedūros metodai ir rezultatai?
Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ gydytoja sako, kad plaukų persodinimui naudojami metodai per pastaruosius dešimtmečius yra gerokai pažengę į priekį, o kartu ir jais pasiekiami rezultatai.

„Anksčiau atliekant transplantavimą buvo persodinami plaukų kuokštai, todėl galutinis rezultatas atrodydavo labai nenatūralus, primindavo vaikiškos lėlės galvą, su styrančiomis į šonus plaukų kupetomis. Transplantavimą gydytojai atlikdavo chirurginiu būdu, naudodami skalpelį: juo išpjaudavo plaukų juostas iš donorinės zonos, plaukų folikulus padalindavo ir persodindavo į reikiamą vietą. Tokio metodo rezultatas – per visą transplantacijos zoną likęs linijinis randas, ryškiai matomas, jeigu plaukai kerpami trumpai. Po šiuo metodu atliktos procedūros pacientų laukdavo sunkus gijimo procesas ir kildavo didelė infekcijos rizika“, – sako gydytoja dermatovenerologė.

„Kardiolitos klinikose“ procedūrą atliekame naudodami DHI (angl. Direct Hair Implantation) metodą su patentuotais implanteriais, kuriais galima atlikti tikslesnį judesį, nepažeisti plaukų folikulų kamieninių ląstelių, nepalikti pastebimų randų. Ištraukiame po vieną plauko folikulą ir tiesiogiai įsodiname jį pagal reikiamą augimo kryptį, parinkdami tinkamą augimo kampą ir gylį, o dėl procedūros metu sukeliamos labai minimalios traumos, kurios diametras siekia iki 1 mm, infekcijos tikimybė – vos 0,05 proc. Po procedūros DHI metodu ne tik sukuriamas natūralios išvaizdos efektas, bet gijimo procesas labai greitas, nepageidaujamų reiškinių atvejai labai reti, o po kelių dienų pacientas gali grįžti į įprastą gyvenimo ritmą“, – pasakoja „Kardiolitos klinikų“, kuriose dirba vieni geriausių gydytojų Lietuvoje, gydytoja dermatovenerologė.

Persodinti plaukai – nebeiškris
Dermatologijos ir estetinės chirurgijos centro gydytoja teigia, kad persodinti plaukai prigis ir nebeiškris, tačiau priduria, kad kiti plaukai gali retėti dėl hormonų veikimo ir pasireiškiančios androgeninės alopecijos – vienos dažniausių vyrų ir moterų plikimo priežasčių. Moterims androgeninė alopecija pasireiškia eglutės formos plikimu ir plaukų retėjimu centrinėje galvos dalyje, o vyrams – nuo priekinės galvos dalies iki užpakalinės. Šis plikimas gali būti minimalus arba progresuoti iki pilno viršugalvio plaukų netekimo.

„Labai svarbu yra planuoti operacijos eigą ir tai, kaip pacientas atrodys po 10-20 metų. Jeigu pacientui buvo nuplikęs labai didelis plotas, tai pirmosios operacijos metu negalime susodinti plaukų itin tankiai, tačiau po 9-12 mėnesių, kai persodinti plaukai atauga, galime įvertinti rezultatą, ir jeigu žmogus nori tankesnių plaukų, galime procedūrą kartoti“, – sako A. Audickaitė.

Gydytoja dermatovenerologė akcentuoja, kad prieš atliekant plaukų persodinimo procedūrą, yra tiksliai apskaičiuojama, kiek pakartotinių operacijų, esant poreikiui, būtų galima padaryti su žmogaus turimais donorinės zonos plaukais.

„Plaukai toje vietoje, iš kurios jie buvo ištraukti, neatauga. Be to, donorinės srities plaukų folikulai turi savo limitą, todėl su pacientu aptariame tai, iš kur ir kiek plaukų bus perkelta į probleminę vietą. Pirmosios transplantacijos metu neištraukiame daugumos donorinės zonos plaukų folikulų, kad galėtume ateityje sodinti papildomus plaukus, jeigu to prireiks“, – teigia A. Audickaitė.

PRP procedūra –  lengvesnei transplantavimo eigai ir efektui sustiprinti

Gydytoja sako, kad PRP (trombocitais praturtintos plazmos) procedūrą rekomenduojama atlikti prieš ir po plaukų transplantavimo operacijos.

„PRP procedūra nėra privaloma, ji tik rekomenduojama, bet vis daugiau klinikų Lietuvoje ir pasaulyje pradeda ją taikyti dėl teigiamo poveikio. Prieš plaukų persodinimą PRP procedūra padeda paruošti žmogaus odą toje vietoje, į kurią bus implantuojami plaukai: trombocitai, turintys augimo faktorių, suaktyvina esamus plaukų folikulus. Po persodinimo atlikta PRP procedūra sustiprina efektą“, – sako A. Audickaitė.

PRP procedūra puikiai tinkama ir tiems, kuriems neatliekamas plaukų persodinimas. Šios procedūros pagalba galima suaktyvinti plaukų folikulus, pagerinti jų kraujotaką ir taip padėti jiems geriau įsisavinti gaunamas maistines medžiagas ar sumažinti hormonų poveikį bei plikimo greitį.

Nepageidaujami reiškiniai – itin reti
Gydytojos dermatovenerologės teigimu, visos operacijos ir procedūros turi jiems priskiriamus nepageidaujamus reiškinius, bet plaukų persodinimo atveju, šalutiniai poveikiai – itin reti.

„Po plaukų implantavimo, atliekamo DHI metodu, gali pasireikšti laikinas galvos skausmas ar odos nejautrumas, kuris greitai praeina. Prieš atlikdami procedūrą leidžiame nuskausminamuosius, sukeliančius vietinę nejautrą:  besileisdami kakta žemyn anestetikai gali sukelti nedidelį akių patinimą, tačiau „Kardiolitos klinikose“ savo pacientams skiriame priešuždegiminius vaistus ir tokių atvejų beveik nebefiksuojame“, – priduria gydytoja A. Audickaitė.

Visiškai saugus ir pastebimų randų nepaliekantis plaukų persodinimas gali ne tik padėti susigrąžinti ar suformuoti plaukus galvos, antakių ar barzdos zonose, bet paslėpti kitų operacijų ar traumų pasekmes.

Į viršų