Kartais sunku suprasti, kodėl žmogus atrodo „ne pagal savo“ amžių – lyg labiau pasenęs nei bendraamžiai, su sausesne, išplonėjusia ir spalvą praradusia oda, ryškiomis raukšlėmis aplink lūpas, kartais pageltusiais dešinės rankos pirštais. Šie požymiai pirmi išduoda, kad žmogus rūko.

Grožio terapijos ir chirurgijos klinikos „Sugihara“ gydytojas dermatologas Tadas Raudonis sako, kad išsausėjusios lūpos ar raukšlės aplink burną gali išryškėti vos po kelių rūkymo mėnesių. Odos elastingumo praradimas, padribimas yra lėčiau vykstantis procesas, jo poveikis tampa pastebimas per keletą metų.

Cigarečių dūmai ardo kolageną
„Cigarečių dūmuose yra daugybė cheminių medžiagų, kurios sukelia oksidacinį stresą, išsiskiria prouždegiminiai citokinai, ir taip palaipsniui ardomas odoje esantis kolagenas, elastinas, mažėja kraujo pritekėjimas į paviršinius odos sluoksnius, dėl to oda praranda elastingumą, stangrumą, pradeda formuotis raukšlės, atsiranda pigmentinės dėmės“, — aiškina T. Raudonis.

Pasak jo, pasyvus rūkymas veikia panašiai — odai labiau kenkia būtent iškvepiami dūmai, todėl jų reikia kiek įmanoma vengti. Populiarėjančios elektroninės cigaretės ir kaitinamojo tabako gaminiai kaip saugesnė alternatyva kuriose šalyse rekomenduojami kaip viena iš priemonių, padedančių mesti rūkyti, tačiau gydytojas atkreipia dėmesį, kad dar nėra atlikta detalių tyrimų apie jų poveikį odai.

„Trumpalaikėje perspektyvoje juos vartojančio žmogaus organizmas potencialiai įkvepia mažiau cheminių medžiagų, taip pat galima manyti, kad potencialiai poveikis yra mažesnis, nes iškvepiamuose dūmuose yra mažiau cheminių medžiagų, — sako gydytojas dermatologas, tačiau, pasak jo, bet koks rūkymas kenkia odai, todėl mesti rūkyti yra geriausia, ką galime padaryti savo odos labui.

Nuo saulės galima apsisaugoti, nuo cigarečių dūmų – ne
„Ultravioletiniai spinduliai turi didesnę įtaką odos senėjimui, be to, tai įrodytas kancerogenas, kuris sukelia odos vėžį. Tačiau saulės spindulių sukeliamą žalą galima sumažinti naudojant apsauginius kremus nuo saulės, tuo tarpu rūkymas vienareikšmiškai žalingesnis visam mūsų organizmui, ir nėra „saugaus“ būdo mėgautis juo kaip saule“, — pažymi T. Raudonis.

Kalbėdamas apie rūkymo žalą, gydytojas dermatologas atkreipia dėmesį ne tik į poveikį odos grožiui, bet ir viso organizmo sveikatai. Pasak T. Raudonio, rūkymas dvigubai padidina riziką susirgti odos, lūpos vėžiu, taip pat didėja rizika sirgti sunkiomis odos ligomis – žvyneline, vilklige ir kitomis autoimuninėmis ligomis, kartu pažeidžiamas visas žmogaus organizmas – didėja ir plaučių bei burnos vėžio rizika, širdies kraujagyslių ligų rizika, prastėja periferinė kraujotaka, lėtėja žaizdų gijimas.

Kalbėdamas apie odos ligas, gydytojas dermatologas užsimena apie dar vieną veiksnį, kuris tapo aktualis karantino metu — kaukių, ypač jų netaisyklingo dėvėjimo.

„Kaukės lygiai taip pat gali provokuoti įvairias veido odos ligas – dėl susikaupusios drėgmės, per reto kaukių keitimo, daugkartinių kaukių dėvėjimo netinkamai jas prižiūrint“, – sako T. Raudonis.

Laiko atgal nepasuksi, bet pristabdyti – galima
„Reikėtų suvokti, kad laiko nepasuksime atgal ir niekada neturėsime tokios pat odos, kokią turėjome prieš 10 ar 20 metų. Metus rūkyti, cigarečių sukeltas odos senėjimas dažnai yra iš dalies negrįžtamas netaikant jokio gydymo, – sako T. Raudonis. – Tačiau rūkymo sukeltus pigmentacijos pažeidimus galima panaikinti taikant įvairias lazerines procedūras, o paviršines raukšles galima koreguoti biorevitalizacijos procedūromis, botulino toksino, užpildų injekcijomis.“

Ilgą rūkymo „stažą“ sukaupusiems gali prireikti ir labiau invazinių veido atjauninimo procedūrų.

Į viršų