facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Mums visiems norisi žinoti, kiek uždirba verslininkai, informacinių technologijų ar kitų sričių specialistai. Tik ne visi išdrįstame to paklausti draugų ar pažįstamų, juk Lietuvoje vis dar įsišaknijęs mitas, kad kalbėti apie pinigus nemandagu.

Atskleidžia, kokią algą gauna
Tarptautinio tyrimo duomenimis, 62 proc. apklausos dalyvių norėtų žinoti, kiek uždirba jų pažįstami, kaimynai, draugai ir artimieji. 6 iš 10-ies su artimais draugais kalbasi apie jų atlyginimus.

Nepaisant to, Europos šalyse atlyginimų tema vis dar yra tabu. Įmonės įprastai atlyginimo detales stengiasi išlaikyti paslaptyje, o į darbo sutartis įtraukia ir atlyginimo duomenų konfidencialumo užtikrinimo punktus.

Vos keletas darbdavių darbo skelbimuose įrašo siūlomo atlyginimo dydį. Dažniausiai darbuotojai informacijos apie darbo rinkoje siūlomus atlyginimus ir galimus priedus ieško internetiniuose atlyginimų portaluose, kadangi jie leidžia anonimiškai patikrinti, kiek uždirba tas pačias pareigas užimantys darbuotojai tame pačiame regione.

Vis dėlto žmonės yra pripratę dalintis informacija apie savo darbo užmokestį su artimaisiais: 59 proc. respondentų pripažino, kad jų draugai ir pažįstami žino, kiek jie uždirba.

Apklausa parodė, kad nepriklausomai nuo pajamų lygio, žmones domina, kiek uždirba kiti.

Tačiau mažiau nei šalies vidurkis uždirbantys yra labiau linkę diskutuoti su aplinkiniais apie pajamas. Vadovaujančias pareigas užimantys darbuotojai mažiausiai linkę dalytis informacija apie savo darbo užmokestį. Tik pusė žemesnio ir vidutinio lygio vadovų ir 39 proc. aukščiausio lygio vadovų sutinka, kad tik patys artimiausi žino, kiek jie iš tiesų uždirba.

Atlyginimo skirtumai akivaizdūs
Šiauliečiai atvirauja, kad jiems taip pat rūpi, kiek uždirba jų kolegos ar kaimynai, tačiau tiesiai to neišdrįsta paklausti.

„Man smalsu, kiek uždirba kiti, todėl savo algą su kitų lyginu apsilankęs internetiniame puslapyje, kur surašyti vidutiniai darbuotojų atlyginimai. Žinoma, tai man nuotaikos tikrai nepakelia. Nesmagu žinoti, kad kai kuriems už tą patį darbą mokama daugiau“, – sako Justė.

Tomo nuomone, klausti, kiek uždirba kiti ne tik nemandagu, bet ir žema: „Žinoma, smalsauti normalu, tačiau pamąstykite, kokia prasmė to klausti. Galbūt kas nors atsakys, kad uždirba tūkstantį, o kitas – 10 tūkst. eurų ir kas iš to. Tik galbūt pavydas ar pyktis sukils“.

Darius sako, kad apie atlyginimų dydį ir klausti neverta, juk gyvename valstybėje, kur skurdo lygis vis auga.

„Aš pats šį klausimą esu uždavęs tik artimiausiems žmonėms. O kartais ir klausti nereikia, nes jie dažniausiai skundžiasi, kad alga maža, kainos kyla ir išgyventi ne taip lengva. Apskritai, akivaizdu, kad šalyje daugiau uždirba tik tie, kurie dirba tarptautinėse įmonėse arba užima vadovų postus. Likę – vos pragyvena už minimalų mėnesio atlyginimą“, – pastebi Darius.

Tuo tarpu Monika mano,  kad įdomiau klausti ne kiek žmogus uždirba, bet kodėl vyrams ir moterims už tą patį darbą mokama nevienodai.

„Man įdomu, kiek uždirba mano kolegos, todėl nevengiu užduoti šio klausimo. Liūdniausia būna tada, kai paaiškėja, jog moterys dažniau susiduria su atlyginimų nelygybe. Todėl labai džiaugiuosi, kad Lietuvoje pradėta reikalauti atskleisti atlyginimus. Galbūt dabar atsiras daugiau skaidrumo, kuris padės sumažinti moterų ir vyrų darbo užmokesčio skirtumą“, – viliasi Monika.

Į viršų