facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Motinos Teresės šeimų namuose šventinis šurmulys. Jaudulys apėmęs ir pasipuošusias mamas, ir jų vaikelius. Ant gražia staltiese apdengto stalo rikiuojasi įvairiausi skanėstai, lėkštės vis papildomos dar trupučiu saldumynų, kad užtektų visiems aplink zujantiems smaguriams. Vyresni vaikučiai išeina paskutinės repeticijos, dar atsiklausiama kai kurių mamyčių, ar galės sūneliui karūną uždėti, ar šįsyk dukrelė nepabėgs verkdama vidury programėlės. Direktorė ir socialinės darbuotojos sukasi aplinkui, vieną pamoko prie stalo su striuke nesėdėti, kitam petį paglosto ar žvilgsniu padrąsina. Jautiesi lyg didelėje šeimoje, kurioje kūdikėlių verksmas ir nekantrių mažylių ištiestos į mamą rankutės netrikdo bendro nusiteikimo.  

Padovanok mamai
Išskirtinis dėmesys skirtas moterims, kurios yra mamos ir augina vaikus Motinos Teresės šeimų namuose. Renginyje „Padovanok Mamai“ apsilankė Šiaulių apskrities vaiko teisių  skyriaus komunikacijos specialistė Silva Šimkevičienė ir šiuose namuose gyvenančioms mamoms dovanojo šiauliečių mokinukų piešinių segtuvus.

Skyriaus specialistės  prieš mėnesį pakvietė Gegužių progimnazijos ir Moksleivių namų vaikus kurti sveikinimus nepažįstamai  mamai. Vaikų širdelių sušildytus piešinius, sveikinimus tarnybos moterys susegė į segtuvus, pridėjo spalvinimui skirtų lapų, kad vaikučiai juos spalvindami, piešinius su mamomis drauge vartydami galėtų bendrauti. Parengta 10 tokių dovanėlių, nes tiek šeimų gyvena Motinos Teresės šeimų  namuose.

Vaikų dienos centro „Aš ir draugai“ pedagogės iš anksto vaikučiams padėjo išmokti gražių eilėraščių ir dainelių, kurias jie  sudainavo savo mylimoms mamoms ir pakvietė į bendrą šokio ratą.  

Visi vaišinosi arbata bei saldumynais, o paskui iš lego kaladėlių statė pilį. Taip mažais žingsneliais šiuose namuose buriama bendruomenė, stiprinami mamos ir vaiko ryšiai.

Esame reikalingi
„Mes globojame tuos, kuriems pagalbos šiuo metu reikia labiausiai – mamas su mažais vaikais, padedame, kad jos pačios augintų savo vaikelius, – sakė Motinos Teresės šeimų namų direktorė Regina Zabielienė. – Šiuo metu gyvena pas mus 10 šeimų. Yra net vienas tėtis su keturiais vaikais.“ Dėl įvairiausių priežasčių čia atsiduria žmonės. Dažniausiai tai būna asmenys su negalia, negebantys tinkamai susitvarkyti buities, neturintys tėvystės įgūdžių. Neretai  čia patenka moterys, patyrusios psichologinį ar fizinį smurtą šeimoje, priglaudžiamos šeimos, kurios dėl skolų praranda būstą, su mažais vaikais atsiduria gatvėje.

Neretai pasitaiko, kad mamos arba tėvai nori išbristi iš priklausomybių, bet dar nėra pajėgūs savarankiškai auginti vaikus. Anksčiau šie namai priimdavo ir pagalbos bei pajamų stokojančius pavienius asmenis, bet dabar paslaugos perkamos tik šeimoms su vaikais. Direktorė džiaugiasi gerais rezultatais. Net 8 moterims padėjo susigrąžinti vaikus.

Su motinišku rūpesčiu įstaigos vadovė kalba apie savo globotinius. Kur dingtų vyras su keturiais vaikais? Pats visados gėrė, niekada vaikais nesirūpino. Bet kai grįžo po reabilitacijos, suprato, kad žmonai ta pati bėda. Kaip išėjo vaikams vaistų parnešti, taip ir dingo su pinigais. Po to nakvynės namuose atsirado. Dabar turbūt gydosi moteriškė. O tėvui nėra lengva ryšius su paaugliais sūnumis atkurti.

Jauna moteris, nuolat kentėjusi vyro smurtą, šiuose namuose išmoko šypsotis. Tai irgi pasiekimas. Ką tik teko „kariauti“ su kitos moters  vyru, kuris girtas  užsimanė vaiką pasiimti. Tokių žodžių, direktorės teigimu, savo gyvenime nebuvo girdėjusi, kokių čia tenka išgirsti iš aršių sugyventinių ar draugų, kurie savo aukas ir čia bando atakuoti.

Dažniausiai moterys būna palūžusios, skurdo ir smurto išvargintos. Neretai pirmas uždavinys būna padėti joms iš antstolių išsivaduoti. Padedama susitvarkyti dokumentus dėl alimentų, tėvystės nustatymo. Jei reikia, pas gydytojus net į Kauną nuveža, palydi, padeda suprasti gydytojo paskyrimus.

Vyksta pozityvios tėvystės mokymai, mokoma maistą pasigaminti, buityje tvarkytis. Net elementarių dalykų, kaip prie bendro stalo susėsti, kaip su vaikais drauge šventes paminėti, tenka mokyti. Kai kurios mamos net lopšinės jokios negirdėjusios, žaidimų nemoka. Smagiausia, kai jos atsigauna, sustiprėja, labiau save vertinti ima. Laiminga mama vaikeliui daugiau meilės ir džiaugsmo gali suteikti.  

Priimamos šeimos iš visos apskrities. Gyvena moterų iš Šiaulių rajono, Akmenės, Joniškio, netrukus iš Kelmės atvyks. Įstaigos vadovę stebina, kad paskutiniu metu Šiaulių miestas nebeatsiunčia nė vieno žmogaus. Gal nebesame reikalingi? Toks kartais nerimo kirminėlis įsimeta, todėl direktorė planuoja pokalbį su miesto valdžios vyrais, kad padėtis paaiškėtų.

„Aš ir draugai“
Taip dienos centras vadinasi. Jame paslaugas gauna net 19 mažylių. R. Zabielienės teigimu, tokia jų veikla mieste nepripažįstama. Kasdien 4 valandas vaikai prižiūrimi, mamos mokomos įvairių žaidimų, joms vyksta paskaitos, socialinių įgūdžių mokymai. Be to, jos turi galimybę mokytis, ieškotis darbo, susitvarkyti dokumentus, padedamos socialinių darbuotojų.

Didelis rūpestis direktorei, kad veikla turėtų tęstinumą. 3 mėnesius, pusmetį ar metus išgyvenusi šeimų namuose moteris turi sugebėti save ir vaikelį išlaikyti. Didelė bėda, kai nėra kur gyvenamąją vietą deklaruoti, tada ir vietą vaikų darželyje ir darbą sunkiau gauti. Nėra lengva butą išsinuomoti, nes su mažais vaikais retas priima, ne kas maistui belieka, jei už butą ir darželį sumoki. Todėl kviečiamos šeimos ateiti, jos gauna maisto paketus, drabužių. Ir į šventes kviečiama visa bendruomenė, kurioje gal 200 asmenų.

Pasakoja vadovė, kad pradžioje ir patarimo ir psichologinės pagalbos prireikia, nes  visuomenėje ne visi draugiški, dažnai linkę pasmerkti, paniekinti, kam sunkiau ant kojų stotis sekasi.

„Mūsų finansavimas pagrindinis – iš projektų, – kalba direktorė. – Todėl ir rašom, rašom, kur tik įmanoma.“

Dėkinga vadovė visiems, kas paremia: galingas „Rėmėjų medis“ savo plačiomis šakomis jau visą pirmojo aukšto sieną apraizgė. Taip išsakyta pagarba žmonių gerumui. R. Zabielienė prisipažįsta, kad nejauku nuolatinio prašytojo vaidmeny būti, todėl supranta, kodėl stokojančiam  pajamų ir patirties rankos nusvyra, kodėl viltį praradę žmonės į priklausomybes nugrimzta.

„Mane gelbsti gyvas tikėjimas, – sako R. Zabielienė. – Ir žinojimas, kad pasaulyje daug gerų žmonių. Ir supratimas, kad norint padėti šiam gražiam būriui vaikučių augti su mamomis – begalinės kantrybės, užsispyrimo reikia. Todėl ir dirbame jau septynerius metus. Turime vilties, kad Šiaulių miestui Motinos Teresės šeimų namai reikalingi.“

2019 05 08 8

„Rėmėjų medis“ puošia Motinos Teresės šeimų namų sieną.
Autorės nuotr.

2019 05 08 6

2019 05 08 5

Šiaulių moksleivių dovanėlės nepažįstamai mamai.
Autorės nuotr.

Į viršų