Matematikos taikymas visada buvo aktualus bene visose žmogaus veiklos srityse, jo svarba skaitmeniniame amžiuje – ypač didžiulė. Matematika yra reikšminga naujųjų technologijų dalis, neatsiejama nuo šiandieninio verslo ir medicinos, įvairių pramonės sričių. Ji suteikia galimybes ne tik tyrinėti pasaulį, kuriame gyvename, suprasti, perduoti ir mokėti interpretuoti skaitmeninę informaciją, bet ir taikyti jos analitinius metodus bei algoritmus ieškant optimalaus sprendimo naujiems verslo, medicinos ar pramonės iššūkiams.

Kauno technologijos universiteto rektorius Eugenijus Valatka, Matematikos ir gamtos mokslų fakulteto (MGMF) dekanė doc. dr. Bronė Narkevičienė, AB „Telia Lietuva“ Duomenų mokslo ir dirbtinio intelekto vadovė Justina Sabienė ir UAB „Mars Multisales“ generalinis direktorius Baltijos šalims Mindaugas Gutauskas sutaria – taikydami naujausius matematikos mokslo metodus, matematikai gali padėti padidinti verslo veiklos efektyvumą, sumažinti išlaidas klientų aptarnavimui ir ženkliai prisidėti kuriant naujus produktus.

Matematikai – realių pokyčių versle šaltinis

UAB „Mars Multisales“ generalinis direktorius Baltijos šalims M. Gutauskas sako, jog matematika – fundamentali mokslo sritis, naudojama daugelyje verslo sričių: finansuose, inžinerijoje, technologijose, duomenų analizėje, gamyboje ir kt. Todėl puikūs matematikos įgūdžiai bei šios srities specialistai labai vertinami bet kurioje verslo sferoje.

„Matematikos specialistai tampa nepakeičiamais įmonių ir organizacijų komandose, siekiančiose optimizuoti savo veiklą ir užtikrinti sėkmę verslo pasaulyje. Šie specialistai atlieka esminį vaidmenį finansinių rodiklių prognozavime, rizikos įvertinime ir sprendimų priėmime“, – teigia M. Gutauskas.

Anot įmonės atstovo, vienas iš matematikos specialistų įgūdžių taikymo aspektų versle yra pajamų augimo valdymas (angl. revenue growth management), kuris yra susijęs su apyvartos augimo valdymu. Naudojant matematinius modelius ir skaičiavimus, šie specialistai gali padėti įmonėms prognozuoti, kaip keisis jų pajamos ateityje, taip pat kurti strategijas, kaip optimizuoti pelno augimą.

„Simuliacijos yra dar viena sritis, kurioje matematikos specialistai yra labai svarbūs. Jie gali kurti modelius ir simuliacijas, kurios padeda įvertinti skirtingas situacijas ir scenarijus bei prognozuoti galimus rezultatus. Tai leidžia įmonėms geriau suprasti galimas rizikas ir naudos galimybes bei priimti gerai pagrįstus sprendimus“, – sako M. Gutauskas.

Matematikos specialistai padeda įmonėms kurti sistemas ir programas, kurios vėliau prisideda prie skaičiavimų automatizavimo, analizės ir sprendimų priėmimo. Šios sistemos taip pat gali būti naudojamos investicijų grąžos bei atsiperkamumo (ROI) skaičiavimams, padedant nustatyti, kurias investicijas reikėtų plėtoti prioritetine tvarka.

„Duomenų analitikai yra dar vienas svarbus komponentas verslo procese. Jie padeda rinkti, tvarkyti ir analizuoti duomenis, kad būtų galima gauti svarbią informaciją verslui tobulinti. Tai apima klientų elgesio analizę, rinkodaros kampanijų efektyvumo stebėjimą ir kitas sritis, kuriose duomenų analitika tampa būtina“, – teigia M. Gutauskas.

Svarbus tarpdiscipliniškumas

UAB „Mars Multisales“ generalinis direktorius Baltijos šalims įsitikinęs – matematikos specialistai atneša neįkainojamą vertę verslui, padėdami geriau suprasti ir prognozuoti rinkos pokyčius, valdyti riziką ir optimizuoti veiklą: „Jų įgūdžiai yra esminiai, siekiant išlikti konkurencingais ir sėkmingais verslo pasaulyje. Todėl vis daugiau įmonių ir organizacijų ieško šių specialistų, kurie padėtų jiems pasiekti aukštus tikslus ir sėkmingai plėtoti savo veiklą.“

Tikimasi, jog jaunieji specialistai turės stiprų matematikos pagrindą, tačiau, M. Gutausko teigimu, tai –  tik vienas iš įgūdžių rinkinio elementų. Svarbu, kad jauni specialistai taip pat būtų pasiruošę mokytis nuolat besikeičiančioje verslo aplinkoje, gebėtų dirbti komandoje, spręsti problemas, puikiai komunikuoti bei būti kūrybiški.

„Daugelis įmonių taip pat vertina praktinę patirtį, todėl jauni specialistai turėtų stengtis dalyvauti praktikose, projektuose ar stažuotėse, kad įgytų konkrečios srities patirties. Be to, supratimas apie verslo procesus ir verslo strategijas gali padėti jauniems specialistams tapti naudingais verslo partneriais. Matematikos specialistų reikia versluose, ypač technologijų, duomenų analizės ir finansų srityse. Tačiau svarbu, kad specialistai būtų pasiruošę ir turėtų kitų svarbių įgūdžių, kurie padės jiems sėkmingai dirbti verslo aplinkoje“, – sako M. Gutauskas.

Pažanga telekomunikacijų srityje – matematikų rankose

AB „Telia Lietuva“ Duomenų mokslo ir dirbtinio intelekto vadovės J. Sabienės teigimu, verslas iš jaunų specialistų tikisi, kad jie gebės ne tik analizuoti ir interpretuoti duomenis, bet ir mokės sukurti algoritmus, kurie leistų dar plačiau ir giliau išnagrinėti sukauptus įmonės duomenis, taip pat puikiai išmanys programinę įrangą bei duomenų vizualizaciją, gebės spręsti sudėtingas optimizavimo problemas.

„Matematikos specialistai galėtų padėti verslui gerinti jų veiklos strategijas ar kurti naujas, analizuoti klientų elgseną, vertinti rizikas, prognozuoti finansinius įmonės rodiklius ir kt. Esu įsitikinusi, jog verslo poreikius galima įgyvendinti tik bendradarbiaujant įmonėms ir universitetams. Tokių pavyzdžių gausu Vakarų šalyse“, – sako ji.

Pavyzdžiui, Vokietijoje bendrovė „Siemens“ bendradarbiauja su tokiomis institucijomis kaip Miuncheno technikos universitetas, siekdama pasinaudoti akademine patirtimi ir pažangiais tyrimais. Anot ekspertės, tai įmonei leidžia efektyviai atlikti mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) veiklas, pasidalinant realiais iššūkiais su studentais ir mokslininkais. Tuo tarpu Jungtinėje Karalystėje esantis Kembridžo-MIT institutas skatina inovacijas per akademijos ir pramonės partnerystes, o Švedijoje „Ericsson“ bendradarbiavimas su KTH -Karališkuoju technologijų institutu lėmė pažangą telekomunikacijų srityje.

„Tokios partnerystės sukuria abipusiai naudingą ryšį: įmonėms suteikiama prieigą prie tyrimų ir talentų be didelių MTEP išlaidų, o universitetai praturtina savo švietimo programas, dirbdami su prasmingomis, realaus pasaulio problemomis“, – teigia J. Sabienė.

AB „Telia Lietuva“ atstovė sako, jog įmonė turi daug duomenų, tačiau tai kelia ir nemažai neatsakytų klausimų: „Matematinius modelius naudojame jau seniai, dirbtinio intelekto taikymas versle tik prasidėjo, tai matau daug erdvės inovatyviems sprendimams. Jau esu girdėjusi, kad KTU planuoja trečiosios pakopos matematikos studijas – labai tuo džiaugiuosi. Manau, kad šie specialistai tikrai gebės išspręsti visus anksčiau paminėtus verslo iššūkius, su kuriais tenka susidurti“.

KTU pateikė prašymą matematikos tarptautinės doktorantūros teisei gauti

KTU MGMF dekanės doc. dr. Bronės Narkevičienės teigimu, siekiant keisti visuomenės požiūrį į matematiką, jos studijas ir taikymą, labai svarbu suteikti jai išsamią informaciją.

„Įmonės, kurios naudojasi matematikų pasiūlytais sprendimais, šiuos sprendimus ir rezultatus dažnai siekia išsaugoti konfidencialiais. Todėl dažnai mūsų pasakojimai apie matematikos taikymus gali atrodyti per mažai pagrįsti skaičiais, tačiau mes tikrai girdime verslo ir pramonės įmonių poreikius“, – sako dekanė.

Siekdami atliepti šiuolaikinės visuomenės iššūkius, KTU MGMF dar 2017 m. įkūrė tarptautines Matematinių sprendimų verslui ir pramonei dirbtuves, 2016 m. prisijungė prie Europos industrinės matematikos tinklo, o 2022 m. tapo pirmuoju Baltijos šalyse šio tinklo edukaciniu centru.

„Suprantame, kad aukšto lygio matematikos mokslo krypties specialistų svarba nuolat didėja, todėl savo studijų portfelį, kuriame jau buvo Taikomosios matematikos bakalauro ir magistro studijos, papildėme Duomenų mokslo ir inžinerijos bakalauro studijomis ir Didžiųjų verslo duomenų analitikos magistrantūros studijomis. Suvokdami savo, kaip mokslininkų ir kaip Lietuvos piliečių, atsakomybę už šalies konkurencingumo, atsparumo ir saugumo galių augimą, Lietuvos mokslo tarybai padavėme prašymą matematikos tarptautinės doktorantūros teisei gauti“, – teigia doc. dr. B. Narkevičienė.

Galimybė ne tik verslui, bet ir visai šalies ekonomikai

Šias trečiosios pakopos studijas KTU vykdys kartu su stiprias matematikos tradicijas turinčiais užsienio partneriais – Prahos Karolio universitetu (angl. Charles University in Czechia) ir Georgo Augusto Getingeno universitetu (angl. Georg-August-Universität Göttingen, Vokietija).

Dekanės teigimu, didžiausias dėmesys naujoje matematikos doktorantūros studijų programoje bus teikiamas aukšto lygio matematikos tyrimams, tarptautiškumui, novatoriškumui, mokslo tyrimų pobūdžiui, nukreiptam į Lietuvos mokslo ir ekonomikos augimą, tarpdiscipliniškumą ir bendradarbiavimą su verslu, pramone bei viešuoju sektoriumi.

„Manau, kad naujoji tarptautinė matematikos doktorantūros studijų programa, orientuota į taikomuosius tarpdisciplininius tyrimus, atlieptų tiek verslo, tiek ir viso šalies ūkio lūkesčius – šie specialistai tikrai būtų pajėgus išspręsti daugelį klausimų“, – sako KTU MGMF dekanė.

KTU rektorius E. Valatka sako, jog matematikos krypties doktorantūros studijos – ne tik akademikų atsakomybė, tačiau ir šalies ekonominio atsparumo stiprinimo pagrindas.

„Dinamiškoje pasaulinių rinkų aplinkoje įmonės susiduria su daugialypiais iššūkiais: nuo išteklių paskirstymo optimizavimo iki sudėtingų finansinių procesų. Investuodami į pažangias jaunųjų mokslininkų matematines žinias, kartu stipriname mūsų šalies ekonominį pagrindą, mat tai yra raktas į strateginius sprendimus ir inovacijų diegimą visose pramonės šakose“, – teigia KTU rektorius.

Pranešimą paskelbė: Mantas Lapinskas, Kauno technologijos universitetas

Į viršų