facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Lietuviai pritartų, kad per valstybines šventes ir atmintinas dienas prekybos centrai nedirbtų. Profsąjungos taip pat mano, kad šalies prekybos centrų darbuotojams per šventes reikalingi laisvadieniai, nes tai įprasta praktika Europoje.

Neįžvelgia nieko blogo
Lietuvių buvo klausiama: „Ar pritartumėte, kad per valstybines šventes ir atmintinas dienas (šv. Velykas, Kalėdas, Vasario 16-ąją ir kt.) prekybos centrai nedirbtų?“

Apklausos rezultatai parodė, kad 70 proc. apklaustųjų tokiai nuostatai pritaria, o 30 proc. nepritaria. Dažniau pritaria moterys ir kaimo gyventojai.

Pagal amžių tam, kad prekybos centrai per šventes nedirbtų, labiau pritaria 56 metų ir vyresni respondentai. Tokie asmens bruožai, kaip išsilavinimas, pajamos, užsiėmimas, šeiminė padėtis ar gyvenamoji vieta, didesnės įtakos išreikštam požiūriui neturėjo. Pagal visus kriterijus nuomonės pasiskirsto daugmaž vienodai: du trečdaliai yra už tai, kad prekybos centrai per šventes nedirbtų, o trečdalis – prieštarauja.

Palaiko prekybos centrų darbuotojus
Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija (LPSK) laikosi pozicijos, kad per šventes ir atmintinas dienas šalies prekybos centrų darbuotojai taip pat turėtų laisvadienius.

„Sveikiname diskusijas šia tema ir kartu norime atkreipti dėmesį, kad Europoje nedirbti per šventes ir atmintinas dienas yra įprasta praktika. Juolab kad naujausia „Spinter tyrimai“ apklausa taip pat parodė, jog didžioji dalis – net 70 proc. – apklaustųjų Lietuvoje nematytų didelių problemų, jei per šventes prekybos centrai nedirbtų“, – pranešime spaudai cituojama LPSK pirmininkė Inga Ruginienė.

LPSK pažymi, kad Europos politika aiškiai juda link geresnio darbo ir darbuotojų asmeninio gyvenimo balanso užtikrinimo. Taigi, kai Europa žiūri lanksčiau ir vis daugiau dėmesio kreipia į darbuotojų interesus, Lietuvoje elgiamės priešingai.

„Praėjusių metų pabaigoje paskelbtas Europos socialinių teisių ramstis, siekiantis užtikrinti geresnę darbuotojų padėtį ir socialinę apsaugą, taip pat siekiama priimti ES direktyvą dėl darbo ir asmeninio gyvenimo balanso. Aiškiai matome, kur juda ES politika. Jei laikome save europiečiais, gal jau laikas taip ir elgtis? Kodėl manome, kad šie 30 tūkst. prekybos centrų darbuotojų yra prastesni ir per šventes nenusipelno būti su artimaisiais?“ – rašoma pranešime.

Kitas oponentų mėgstamas argumentas – esą darbas per šventes ir atmintinas dienas sveikinamas pačių darbuotojų. Nors darbdaviai mėgsta kartoti, kad patys darbuotojai džiaugiasi galėdami užsidirbti daugiau, tai atrodo juokingai, kai kalba skaičiai. Kadangi dauguma prekybos centrų darbuotojų gauna minimalią mėnesinę algą, dirbdami per šventes, jie per dieną uždirba tik apie 20 eurų.

„Džiugu, kad Lietuvoje daugėja solidarių žmonių, kurie galvoja ne vien apie savo komfortą. Tikėkimės, jog dėl to jau netrukus turėsime apčiuopiamų sprendimų. Kai bus valios – tinkamus būdus surasti nebus sunku“, – pranešime spaudai cituojama LPSK pirmininkė.

Norėtų nuspręsti patys
Primintina, kad prekybininkų nuomone, blogiausias kelias būtų prekybos centrų ir parduotuvių laiką reguliuoti įstatymu. Anot jų, tas reguliavimas, neatsižvelgimas į rinkos sąlygas, pirkėjų lūkesčius, konkurenciją – būtų labai pavojingas. Yra tiek verslo logika, tiek darbo santykius reguliuojantys įstatymai, ir jei darbuotojams netinka tokia darbdavio politika, jie gali rinktis kitus. Prekybininkų teigimu, teisingiau būtų leisti įmonėms pačioms įvertinti pirkėjų srautą ir pamačius, jog nepasimoka dirbti, susitarti tarpusavyje ir tą nuspręsti.

Į viršų