Jau nuo ankstaus pavasario gydytojai ir visuomenės sveikatos specialistai skambino pavojaus varpais, kad laikas pasiskiepyti nuo erkių, siekiant apsisaugoti nuo erkinio encefalito, tačiau skiepai nepigūs ir jų valstybė nekompensuoja, todėl pasiskiepyti išgali ne visi norintys. Situacija tokia, jog daugelis apie papildomą savo šeimos sveikatos priežiūrą, tokią kaip skiepai, gali tik pasvajoti, nes viena skiepo dozė nuo erkinio encefalito kainuoja apie 20 eurų, o kad susidarytų imunitetas, reikalingos 3 vakcinos dozės. Galima tik įsivaizduoti, kaip finansiškai sunku būtų pasiskiepyti didelei šeimai. Nemokamai skiepija tik tam tikros įstaigos savo darbuotojus, kurie dirba miškuose.

Šiuo metu erkės aktyviausios
Nors, pasak visuomenės sveikatos specialistų, erkės Lietuvoje būna aktyvios beveik ištisus metus, tai yra nuo kovo iki lapkričio (kartais ir gruodžio) mėnesio, tačiau didžiausias jų aktyvumo pakilimas fiksuojamas gegužės – birželio bei  rugpjūčio – rugsėjo mėnesiais. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento specialistų vykdomi erkių paplitimo ir gausos stebėjimai patvirtina, jog šiuo metu erkės yra ypač aktyvios: šių metų gegužės mėnesį, vykdant stebėjimus Luponių miške (Šiaulių r. sav.), 1 km maršrute, buvo aptikta nuo 45 iki 50 Ixodes rūšies erkių. Erkės tai pat aptinkamos gyvenamųjų namų kiemuose, soduose, parkuose, pievose, poilsiavietėse ir kt. Alkana erkė paprastai aukos tyko ant augalų, nepakildama nuo žemės aukščiau 1–1,5 metro.

Šių metų sausio-gegužės mėnesiais Šiaulių apskrityje buvo užregistruota 17 Laimo ligos atvejų, o vienas Šiaulių apskrities gyventojas susirgo erkiniu encefalitu.

Šiauliečiai suskubo skiepytis pavėluotai
Šiaulių centro poliklinikos skiepų kabinete dirbanti bendrosios praktikos gydytoja Kristina Slonksnė ir bendrosios praktikos slaugytoja Lana Kaktavičiūtė patvirtino, jog šiuo metu itin daug šiauliečių pareiškia norą skiepytis nuo erkinio encefalito, nors dažniausiai medikai skiepytis rekomenduoja, kai erkės dar neaktyvios.

„Tikrai sulaukiame daug norinčių pasiskiepyti, tačiau kai žmogus gauna skiepą nuo erkinio encefalito jau vasarą, tada jis turi labai pasisaugoti ir nevaikščioti po pievas ar miškus. Reikia bent dviejų vakcinos dozių, kad žmogus įgautų imunitetą“, – kiekvienam atėjusiam pasiskiepyti aiškina slaugytoja L. Kaktavičiūtė.

Gydytoja K. Slonksnė teigia, jog visi turėtų suprasti, kad nuo erkinio encefalito apsisaugoti yra tik vienas būdas – skiepai, o dabar jau besiskiepijantys šiek tiek vėluoja.

„Visiems rekomenduojama rūpintis apsauga nuo erkių rudenį ir pavasarį, kad pagal tam tikrą schemą (pagreitintą ar įprastą) susidarytų imunitetas. Reikia bent mėnesio laiko tarp pirmo ir antro skiepo, kad žmogus įgytų apsaugą. Trečia vakcinos dozė skiepijama po metų, o vėliau atnaujinamas skiepas tik po 3 metų. Dažniausiai žmonės skiepytis ateina, kai kas nors suserga iš jų artimųjų, tačiau delsti nereikėtų“, – įspėja gydytoja K. Slonksnė.

Šiaulių centro poliklinikoje šiuo metu per mėnesį apytiksliai paskiepijama keli šimtai žmonių, nors vakcina nuo erkinio encefalito ir nėra pigi – suaugusiam vienas skiepas kainuoja 22,90 euro, o vaikams keliais euro centais pigiau.

Erkių platinamų ligų epidemiologinė situacija 2016 metais
2016 metais Šiaulių apskrityje, kaip ir visoje šalyje, buvo stebimas ženklus sergamumo erkių platinamomis ligomis padidėjimas. Per 2016 metus erkių platinamomis ligomis susirgo 300 gyventojų, 2015 metais – 215. Palyginus pastaruosius metus, erkių platinamų ligų užregistruota 85 atvejais daugiau. Sergamumas padidėjo tiek Laimo liga, tiek erkiniu encefalitu: 2016 m. Laimo ligos užregistruoti 235 atvejai (50 atvejų daugiau nei 2015 m.), erkinio encefalito – 65 atvejai (35 atvejais daugiau nei 2015 metais). Bendras Šiaulių apskrities sergamumo erkių platinamomis ligomis rodiklis padidėjo nuo 7,6 iki 10,9 atvejų 10 tūkstančių gyventojų. Kaip ir kasmet, Laimo liga daugiau sirgo moterys (59,6 proc.), erkiniu encefalitu – vyrai (51,0 proc.). Didžiąją dalį susirgusiųjų sudarė 55-64 m. amžiaus asmenys.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Kulikauskienė praneša, kad šių metų sausio-gegužės  mėnesiais Šiaulių apskrityje buvo užregistruota 17 Laimo ligos atvejų, tai yra 4 atvejais mažiau nei praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu. Bendras Šiaulių apskrities sergamumo Laimo liga rodiklis siekia 0,63 atv. 10 000 gyventojų. Daugiausia Laimo ligos atvejų užregistruota Šiaulių mieste (7 atv.), kitose Šiaulių apskrities administracinėse teritorijose – tik pavieniai atvejai. Šių metų laikotarpiu erkiniu encefalitu susirgo tik vienas Šiaulių apskrities gyventojas, tai yra 3 atvejais mažiau nei praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu. Bendras Šiaulių apskrities sergamumo erkiniu encefalitu rodiklis siekia 0,04 atvejų 10 000 gyventojų. Palyginus su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, erkių platinamų ligų sumažėjo, tačiau erkių aktyvumo sezonas dar tik įsibėgėja.

Kaip apsisaugoti nuo erkių platinamų ligų?
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento specialistai primena, kad siekiant apsisaugoti nuo erkių platinamų ligų, rekomenduoja vykstant į gamtą tinkamai apsirengti – dėvėti uždarus drabužius ilgomis rankovėmis, ilgas kelnes sukištas į batus ar kojines. Pasirinkti šviesesnius drabužius, nes ant jų lengviau pastebima ropojanti erkė, o atviras kūno vietas apsipurkšti erkes atbaidančiomis priemonėmis (repelentais). Sugrįžus į namus būtina atidžiai apžiūrėti savo kūną, išsišukuoti plaukus, nusiprausti po dušu.

Taip pat visuomenės sveikatos specialistai primena, jog siekiant užkirsti kelią erkių plitimui, reikia dažniau pjauti žolę, krūmus bei nekaupti augalinių šiukšlių.

Jei taip nutiko, kad erkė įsisiurbė, pasak Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausiosios specialistės D. Kulikauskienės, reikia nedelsiant ją pašalinti.

„Aptikus erkę, būtina ją kuo greičiau ištraukti. Erkės nereikėtų tepti jokiais skysčiais, nespausti jos pilvelio. Pinceto pagalba sučiupti erkę kuo arčiau galvos ir truktelėti atgal. Kalendoriuje pažymėkite erkės įsisiurbimo dieną ir stebėkite bendrą sveikatos būklę. Jeigu per mėnesį pasireiškė į gripą panašūs simptomai (karščiavimas, galvos, raumenų skausmai) ar erkės įsisiurbimo vietoje atsirado raudona dėmė, nedelsiant kreipkitės į savo šeimos gydytoją ir informuokite apie erkės įsisiurbimo dieną. Tai palengvins nustatyti ligos diagnozę. Taip pat primename, kad viena efektyviausių apsisaugojimo nuo erkinio encefalito priemonių – skiepai. Dėl skiepų rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją. Deja nuo Laimo ligos skiepų nėra, tad belieka imtis rekomenduotų atsargumo priemonių“, – aiškina D. Kulikauskienė.

Į viršų