2014-09-05 28

Rugsėjo 6–7 dienomis jau trečią kartą Medininkų pilyje vyks gyvosios istorijos festivalis „Medininkų pilies apgultis. 1402-ieji“.
Organizatorių nuotr.

Rugsėjo 6–7 dienomis jau trečią kartą Medininkų pilyje (30 km į pietryčius nuo Vilniaus) vyks gyvosios istorijos festivalis. Šių metų renginio pavadinimas – „Medininkų pilies apgultis. 1402-ieji“ nusako jo turinį. XIV–XV a. karybos rekonstrukcija užsiimantys klubai susirinks kaip į karo žygį. Renginį organizuoja Senovės baltų kovų brolija „Vilkatlakai“ ir Trakų istorijos muziejus.
Šių metų naujovė – dvi dienas truksiantis, renginio programoje išsamiai aprašytas Didysis bajorų turnyras. Festivalyje numatoma daug veiksmo – LDK kariuomenės ir Teutonų ordino kovos, bugurtai, gyvai pristatomi amatai, žaidimai, rungtys ir pasilinksminimai. Dūdmaišiu, įvairiomis dūdelėmis, būgnais ir kitais archajiniais instrumentais grojanti grupė „Lity Taler“ perteiks viduramžių dvasią. Kur muzika, ten ir šokiai. Kartu su „Lity Taler“ ir „Mysteria mundi“ bus galimybė pramokti madingiausių viduramžių šokių.
Karių stovykloje abi dienas bus eksponuojama XIV–XV a. LDK kariuomenės ir Teutonų ordino šarvuotė ir ginkluotė. Bus galimybė susipažinti su įvairiausių rūšių kariuomene: nuo prakaitu ir pigiu vynu dvelkiančio apšepusio Ordino knechto iki išsipusčiusio ir prisikvėpinusio Vokietijos grafo, nuo tūlo nepraustaburnio šauktinio valstiečio iki išblizgintus šarvus dėvinčio kunigaikščio. To nepamatysite nei viename filme, to nerasite nei viename vadovėlyje.
„Šiemet pabandysime gyvąją istoriją pateikti dar tikroviškiau, – sako Arūnas Bugvilionis, senovės baltų kovų brolijos „Vilkatlakai“ viršaitis. – Karybos klubai iš Latvijos, Baltarusijos ir Lietuvos laimėjo griežtoje istoriškumo atrankoje. Dalyvaus arti 50-ies kovotojų, kurių ginklai ir šarvai atitinka tik aptariamąjį laikotarpį – XIV a. pab. – XV a. pr. “
Renginio kulminacija – 1402-ųjų metų Medininkų pilies apgultis. Kryžiuočių ordino didysis komtūras Vilhelmas fon Helfenšteinas, pasitelkęs gausią kariuomenę ir pasikvietęs į pagalbą Jogailos brolį Švitrigailą, surengė didelį žygį į Lietuvą. Nepavykus paimti Vilniaus pilių, kryžiuočiai traukdamiesi stengiasi padaryti kuo daugiau žalos. Jie apsiaučia Medininkų tvirtovę, kurioje slepiasi apylinkių gyventojai... Užverda mūšis.

Rugsėjo 6 diena
12 val. – Karių stovyklos atidarymas.
12–19 val. – XIV–XV a. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir jos kaimynų bei priešų ginkluotės interaktyvios ekspozicijos karių stovyklose.
13 val. – Didysis bajorų turnyras. I dalis. Dalyvių prisistatymas. Susirinkusių bajorų arba riterių su dvariškiais metraštininkai arba heroldai savo lanksčiu liežuviu ir saldžiais žodeliais pristatys savo šeimininkus, apie jų didžius žygdarbius ir aukštą kilmę paporins. Bajoro ginklanešio išrinkimas. Kiekvieno bajoro dvaras beginklėse dvikovose išsirinks sumaniausią ir šauniausią bajoro ginklanešį, visų tarnų vyriausiąjį.
16.30 val. – Viduramžių muzikos koncertas: „Lity Taler“ (Baltarusija). Dūdmaišiu, įvairiomis dūdelėmis, būgnais ir kitais archajiniais instrumentais grojanti grupė „Lity Taler“ jaukioje stovyklos atmosferoje atliks savo viduramžiškos dvasios kupinus kūrinius. Galėsite ir kojas pamiklinti, ir pašokti. Bus kas pamokys.
17 val. – Bajoro dvaro ginkluotųjų kova. Bugurtai. Bugurtais (buhurdicium) Vakarų Europoje viduramžiais vadinti kovos turnyrai, kurie buvo organizuojami tiek miesto jaunimo, tiek keliaujančių riterių, tiek susitelkusios kariuomenės. Tai rungtynės, skirtos išsiaiškinti stipriausiems kariams, viduramžių kovinis sportas. N-18.
18 val. – Viduramžių šokiai: „Mysteria mundi“ (Lietuva). Šokėjai, dėvintys XIV–XV a. Vakarų Europos drabužius, atliks to laikmečio madingiausius šokius.
18.30 val. – XIV–XV a. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Teutonų ordino šarvuotės bei ginkluotės pristatymas.
18.30 val. – Didžioji kova. LDK ir Teutonų ordino kariuomenių mūšis.
19 – Renginio uždarymas. Kol viena kariuomenė skandins pralaimėjimą aluje ir vyne, kita kariuomenė parneš į stovyklą pergalę.

Rugsėjo 7 diena
12 val. – Renginio atidarymas.
12–16 val. – XIV–XV a. LDK ir jos kaimynų bei priešų ginkluotės interaktyvios ekspozicijos karių stovyklose.
13 val. – Didysis bajorų turnyras. II dalis-finalas: Bajoro taiklumo išmėginimas medžioklėje. Bajoras išsirengia medžioti šerno. Raitųjų bajorų turnyras. Bajoro dvasininko išbandymas.
15 val. – Ginkluotų bajorų pėsčiųjų dvikovų turnyras. Nugalėtojų apdovanojimai.
16 val. – Karių stovyklos uždarymas.

Į viršų