Tarptautinės muzikos dienos proga paskelbti ir apdovanoti geriausi lietuvių kompozitorių kūriniai - dviejų 2009 m. vykusių muzikos kompozicijos konkursų prizų laimėtojai.
Nuo 2001 m. Lietuvos kompozitorių sąjungos rengiamų Geriausių metų kūrinių rinkimų laureatai šešiose kategorijose išrinkti iš 64 įvairių žanrų kūrinių, kurių premjeros įvyko 2009 metais.
Sceninių kūrinių kategorijos laimėtoju tapo Bronius Kutavičius už muziką nebyliam režisieriaus Karlo Teodoro Drejerio (Carl Theodor Dreyer) filmui "Žanos d'Ark aistra". Geriausiu simfoniniu kūriniu pripažintas Žibuoklės Martinaitytės "Tūkstančiai durų į pasaulį", geriausiu kameriniu kūriniu - Justės Janulytės "Naktų ilgėjimas". Vokalinės muzikos kategorijoje nugalėjo Ramūno Motiekaičio "Symphonie de Septembre", o prizas už geriausią elektroakustinę kompoziciją atiteko Artūrui Bumšteinui už "Penkias dainas".
Taip pat buvo renkamas geriausias kūrinys jaunųjų kompozitorių kategorijoje, šio prizo laimėtoja - Rūta Vitkauskaitė su "Daina apie medį, upę, jūrą ir žemę".
Chorinių kūrinių konkursui, kurį tradiciškai organizuoja Lietuvių liaudies kultūros centras ir šiemet jam talkinusi Lietuvos kompozitorių sąjunga, iš pateiktų beveik 100 kompozicijų jungtinė muzikologų, kompozitorių ir chorvedžių komisija atrinko 15, kurios buvo apdovanotos organizatorių įsteigtomis premijomis ir papildomais prizais dviejose kategorijose.
Paprastesnės muzikos kalbos kūrinių, tinkamų mėgėjų, jaunimo ir vaikų chorams, kategorijoje pirmąją premiją laimėjo Gedimino Kalino "Ave Maria", antrąją - Sonatos Tamašauskaitės "Taukšt taukšt - nykštukai", trečiąją - Ramintos Šerkšnytės "Lopšinė". Papildomi prizai buvo įteikti Algimantui Bražinskui už "Jūros baladę", S. Tamašauskaitei už "Juodulio svajones" ir Raimundui Martinkėnui už "Lietuvos vardą".
Sudėtingesnių, labiau išplėtotų kompozicijų, skirtų pajėgesniems chorams, kategorijoje pirmąją premiją laimėjo Vaclovo Augustino kūrinys "Tykus tykus", antrąją - Donato Zakaro "The Rain Has Held Back", trečiąją premiją pasidalijo Mindaugas Urbaitis už "Tris liturginius chorus" ir Jurgita Mieželytė už "Stanzas of the Soul". Net tris papildomus prizus surinko kompozitorius Giedrius Svilainis už kūrinius "Amor omnia vincit", "Išjojo, jojo sodauto" ir "Sodai, sodai, leliumoi". Papildomi prizai taip pat atiteko Daliai Kairaitytei už kūrinį "Alau aluti" bei Vytautui V. Barkauskui už dainą "Senos gatvės", pranešė Lietuvos muzikos informacijos ir leidybos centras.
Ko gero „nepatogiausia“ praėjusio Vilniaus senojo teatro sezono premjera – režisieriaus Jokūbo Brazio „Kaligula“ pagal to paties pavadinimo Albertʼo Camus pjesę. Spektaklis keliauja po Lietuvą ir kelia sumaištį – spalio 4 d. 18 val. bus rodomas Šiaulių dramos teatre. Spektaklis vaidinamas lietuvių kalba su rusų, anglų kalbų titrais.
Daiva Šabasevičienė: „Kaligula“ – nepatogus spektaklis tiek temų, tiek formos požiūriu“
Po „Kaligulos“ premjeros teatro kritikė Daiva Šabasevičienė rašė: „Albertʼo Camus „Kaligula“ – nepatogus spektaklis tiek temų, tiek formos požiūriu. Nepatogus ir teatrui, kuris galbūt praras dalį rusakalbės publikos,...
XVII a. pradžioje Šiauliai buvo mažas, skurdus, miestelis negrįstomis gatvėmis, turgaus aikšte, bebaigiančia griūti medine bažnyčia. Gyventojų buvo vos daugiau kaip tūkstantis. Į tokius Šiaulius 1613 m. atvyko kunigauti Vilniaus akademijos auklėtinis Petras Tarvainis. Būtent jis ir pastatė aukščiausią Lietuvoje mūrinę – Šv. Petro ir Pauliaus – bažnyčią. Ši bažnyčia ir šiandien – ryškiausias Šiaulių pastatas. Iš kurios pusės bekeliautum į Šiaulius, pirmiausia pamatai baltutėlę bažnyčią – po remonto 1998 metais ji tapo Katedra.
Moters galvoje – miesto istorijų saugykla
Pagrindiniu statybos fundatoriumi laikomas didikas Jeronimas Valavičius,...
VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras (ŠRATC) oficialiai atidarė maisto ir virtuvės atliekų apdorojimo cechą. Į šias Šiaulių regiono nepavojingų atliekų sąvartyno teritorijoje esančias patalpas bus pristatomos regione surinktos maisto ir virtuvės atliekos. Čia jos bus apdorojamos ir perdirbamos į medžiagą energijai išgauti.
Iš maisto ir virtuvės atliekų bus gaminama pulpa
Atidarymo renginyje dalyvavo aplinkos ministras Simonas Gentvilas, Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis, ŠRATC direktorius Žilvinas Šilgalis, dalininkų atstovai ir valdybos nariai, rangovų UAB „Raseinių statyba“ generalinis direktorius Saulius Bekampis ir UAB „Ugira“ direktorius Aloyzas...
Šiauliuose pradėtas maisto atliekų surinkimas įgauna vis didesnį pagreitį, o naujausi pokyčiai pasiekė ir sodų bendrijas. Šiaulių miesto savivaldybė kartu su VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centru (ŠRATC) ėmėsi plėsti atskirą maisto atliekų surinkimą, užtikrindama, kad šią paslaugą gautų ir sodų bendrijų atliekų turėtojai.
Surenkamų maisto atliekų kiekis didėja
Nuo šių metų sausio 1 d., kai maisto ir virtuvės atliekos buvo pradėtos rinkti atskirai, Šiauliuose šių atliekų surenkamas kiekis šoktelėjo net 23,73 proc. Šių metų sausio–rugpjūčio mėnesiais surinkta 498,66 tonų maisto ir virtuvės atliekų, o iki metų...
Šiaulių miesto meras Artūras Visockas klausia, ar Šiauliai bus baudžiami už pastangas gerinti švietimo kokybę? Ima aiškėti, kad Šiaulių miesto mokyklos negalės dalyvauti Centrinės projektų valdymo agentūros paskelbtame kvietime dėl visos dienos mokyklos paslaugų finansavimo ES lėšomis. Vien todėl, kad jau ketverius metus Šiaulių miesto savivaldybė skiria lėšų visos dienos mokyklos veikloms visose Šiaulių miesto progimnazijose ir pradinėse mokyklose, o prie to savo įnašais dar prisideda ir mokinių tėveliai.
Šiaulių meras, prašydamas pakoreguoti finansavimo sąlygas, kreipėsi į Ministrę Pirmininkę ir Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją....
Gražiausių ir jaukiausių metų švenčių tradicijos kasmet mus suvienija ir primena tai, kas yra svarbiausia. Šiuo stebuklingu metu trumpam sustokime, pamirškime pašėlusiai greitą kasdienybės ritmą, raskime laiko pabūti kartu su artimiausiais žmonėmis ir šviesiai prisiminti tuos, kurių nebėra šalia. Dalykimės ne tik kalėdaičiais ir margaspalvėmis dovanomis, bet ir gerumu bei nuoširdumu! Linkiu bendrumo, supratimo ir vilčių išsipildymo Jums ir Jūsų artimiesiems!
Prasmingų ir stebuklingų šventų Kalėdų ir laimingų Naujųjų!
Šviečiančio Šiaulių miesto meras Artūras Visockas
Mieli mokytojai,
didžiausiomis pastangomis ir sunkiu kasdieniu darbu Jūs kuriate Šiaulių miesto bendruomenės išsilavinimo, pilietiškumo bei kūrybiškumo pamatus. Nuoširdžiai tikiu, kad daugeliui savo mokinių esate ne tik savo mokomojo dalyko, bet ir gyvenimo mokytojais.
Dėkoju Jums už ryžtingai prisiimtą atsakomybę ugdyti jaunąją kartą ir linkiu supratimo, neblėstančio entuziazmo bei gebėjimo visada atrasti bendrą kalbą su savo mokiniais!
Sveikinu Jus Tarptautinės mokytojų dienos proga!
Šiaulių miesto meras Artūras Visockas
Mieli mokytojai, mokiniai ir jų tėveliai,
sveikinu sugrįžus į mokyklas ir pradėjus naujus atradimų, pažinimo, kūrybos bei bendro darbo metus!
Tobulėjimo ir žinių keliu eikite drąsiai bei nebijokite suklysti ir paprašyti pagalbos – juk būtent mokykla ir yra tie antrieji namai, kuriuose įgyjami gebėjimai bendrauti, bendradarbiauti ir palaikyti vienas kitą. Išlikite drąsūs, išradingi ir ambicingi, nes Jūsų žinios taps mūsų Saulės miesto bei visos šalies sėkmingos ateities pamatu.
Mokslo ir žinių dienos proga mokytojams linkiu išminties, kūrybiškumo bei kantrybės, o mokiniams smalsumo bei ryžto augti!
Gražios Jums Rugsėjo 1-osios...
Šiandien, rugsėjo 30 d., Teisingumo ministerijos atstovai įteikė Tarptautiniam baudžiamajam teismui Lietuvos Respublikos prašymą pagal Romos Statuto 14 straipsnį pradėti tyrimą dėl situacijos Baltarusijoje, konkrečiai, dėl A. Lukašenkos režimo vykdomų nusikaltimų žmoniškumui – priverstinės asmenų deportacijos ir persekiojimo, kito žiauraus elgesio, prieštaraujančio pagrindinėms tarptautinės teisės normoms.
Po 2020 metais Baltarusijoje įvykusių suklastotų ir neteisėtų rinkimų į šalies prezidentus, Baltarusijos pilietinė visuomenė sukilo prieš autoritarinį režimą išlaikantį A. Lukašenką, vyko masiniai protestai ir opozicinių jėgų judėjimai už demokratinę Baltarusijos ateitį. Šios iniciatyvos Lukašenkos režimo buvo žiauriai numalšintos,...
Nuo spalio perskaičiuotos vadinamosios „Sodros“ išmokų „grindys“ ir „lubos“ – patys mažiausi ir patys didžiausi galimi išmokų dydžiai. Šie pokyčiai aktualūs ne visiems išmokų gavėjams – tik tiems, kuriems išmokos, apskaičiuotos pagal jų draudžiamąsias pajamas, nesiekia minimalaus arba viršija maksimalų dydį.
Išmokos bus apskaičiuojamos taip pat, kaip ir anksčiau – kiekvieno gavėjo išmokos dydis priklauso nuo jo draudžiamųjų pajamų. Apibrėžti minimalūs ir maksimalūs išmokų dydžiai reiškia, kad išmokos negali būti mažesnės ar didesnės nei nustatytos sumos.
Šie dydžiai susieti su vidutiniu darbo užmokesčiu šalyje (VDU) ir...
Pirmadienį šalia Vilniaus televizijos bokšto įvyko inauguracinė ceremonija, kurios metu buvo duotas startas dviems naujiems valstybės duomenų centrams.
Abu valstybės duomenų centrai pastatyti Vilniuje, vienas nuo kito nutolę per 20 kilometrų. Jų bendra talpa siekia 288 serverių spintas. Šiuose valstybės duomenų centruose, kuriuos pastatė ir jų veiklą organizuos Telecentras, bus centralizuotai saugomi ir valdomi kelių šimtų valstybės institucijų ir organizacijų informaciniai ištekliai. Į pastatus, technologinę įrangą, telekomunikacinius sujungimus ir kitus projekto elementus Telecentras investavo daugiau negu 20 mln. eurų.
„Šie du nauji duomenų centrai užtikrins mūsų vientisą,...
Prasidėjus rudeniui atsinaujina UEFA „Playmakers“ kampanija, kurios tikslas – į futbolą įtraukti 5–8 metų mergaites, tam pasitelkiant „Disney“ herojų pasakojamas istorijas bei nuotykius. Šiuo metu vyksta mergaičių registracija į Lietuvoje veikiančius „Playmakers“ centrus.
Du iš 31 centro bus įsikūrę Šiaulių miesto savivaldybėje – tai futbolo klubas „Gintra“ ir lopšelis-darželis „Bitė“.
„Mes žaidžiame pasitelkdamos vaizduotę. Mes žaidžiame, kad būtume stipresnės. Mes žaidžiame pasakodamos istorijas“ – šie šūkiai pritraukė futbolo sirgalių Lietuvoje dėmesį ir nuo 2021 metų paskatino dar daugiau mergaičių mėgautis futbolu dėka „Playmakers“ projekto.
Pirmose treniruočių sesijose didžiausias...
Lietuvos specialiosios olimpiados komitetas (LSOK) renka paramą sutrikusio intelekto vaikų, jaunuolių ir sportininkų treniruotėms. Bendradarbiaujant su platforma „Paramos portalas“, vykdoma iniciatyva „Aš nuplauksiu į pergalę!“, per kurią LSOK tikisi surinkti 20 tūkst. eurų neįgaliųjų treniruotėms. Labiausiai lėšų stokojanti sporto šaka – plaukimas.
Laukia šimtai vaikų
„Jau ketvirtą dešimtmetį dirbame su sutrikusio intelekto vaikais, jaunuoliais ir sportininkais, skatiname jų fizinį aktyvumą ir per sportą padedame integruotis į visuomenę, įveikti psichologinius sunkumus, formuoti sveiką gyvenimo būdą“, – pasakoja Asta Misiūnaitė, vyriausioji LSOK plaukimo trenerė.
Šiuo metu Lietuvoje nėra specializuotų treniruočių...
Įspūdingą rezultatą Paryžiaus olimpinėse žaidynėse iškovojusi breiko šokėja Dominika Banevič džiaugiasi sugrįžusia ramia rutina – treniruotės ir pasiruošimas kitiems čempionatams lietuvei šiuo metu yra maloniausia veikla. Gimnazijoje besimokanti sportininkė net neabejoja, kad didžiausi laimėjimai dar prieš akis, o ateities planuose – studijos, padėsiančios auginti breiko šokėjų ratą.
Olimpinės žaidynės gyvenimo aukštyn kojomis neapvertė
Nors Olimpinės žaidynės – viena didžiausių sportininkų svajonė, breiko šokėja džiaugiasi išskirtine patirtimi, bet tuo pačiu priduria, kad šis įvykis jos gyvenimo ypatingai nepakeitė – D. Banevič ir toliau aktyviai sportuoja ir laukia artėjančių...
Absoliučiai visiems skirta sporto šventė, kurioje įdomu bus ir dalyviams, ir smalsuoliams. Taip spalio 6 dieną Telšiuose vyksiančią fizinio aktyvumo fiestą apibūdina renginio organizatoriai. Žemaitijos sostinėje bus įspūdingai paminėta Lietuvos Sporto diena.
Renginio programa ir turtinga, ir intriguojanti. Pasak Justinos Pocevičiūtės, vienos iš organizatorių, į Sporto dieną siekiama įtraukti kuo įvairesnio amžiaus ir skirtingo fizinio pasirengimo dalyvius. „Suburti šeimas, neįgaliuosius, darbo kolektyvus, senjorus. Iš esmės – absoliučiai visus", – sakė J. Pocevičiūtė.
Taip pat svarbus renginio tikslas – įprasminti fizinio aktyvumo ir sporto veiklų organizatorių veiklą,...
Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras, minėdamas 80-ąsias trečiosios Lietuvos emigracijos bangos metines, 2024 m. spalio 4 d. Vilniuje organizuoja tarptautinę konferenciją „Didysis pasitraukimas iš Baltijos šalių: emigraciniai procesai Europoje 1944-1949 m.“. Konferencija taip pat skirta istoriniams procesams ir transformacijai Mažojoje Lietuvoje ir Rytų Prūsijoje 1944-1948 m. Pranešimus skaitys ir savo įžvalgomis dalinsis svečiai iš Vokietijos, Čekijos, Latvijos, Estijos, Vytauto Didžiojo universiteto Lietuvių išeivijos instituto, Klaipėdos universiteto, Lietuvos istorijos instituto, taip pat Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro mokslininkai.
Konferencijos metu įvyks LGGRTC istoriko...
Šį savaitgalį, spalio 6 dieną, tarptautiniame šokio festivalio „AURA 34“ uždaryme Kaune įvyks menininkės Ingos Fontez-Sakurako šokio teatro „Okarukas“ atnaujinto spektaklio „Meat Factory“ premjera. Pasirodymas ruoštas kartu su nauja Panevėžio teatro „Menas“ komanda pagal Jaroslavo Melniko romaną „Maša, arba postfašizmas“. Pasitelkus šiuolaikinio šokio su butoh ir flamenko elementais kalbą, elektroninę muziką, vokalą, šviesos ir kinematografinės vaizdo projekcijas, gvildenamos itin aktualios laikmečio temos. Žiūrovai bus kviečiami pagalvoti, kaip pradingsta žmogiškumas ir kada protu nesuvokiami dalykai tampa norma.
Vos porą kartų žiūrovų matytas itin estetiškas spektaklis jau yra įvertintas: už...
Nuo šiandien Lietuvos aukštoji jūreivystės mokykla (LAJM) tampa Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) vienuoliktuoju fakultetu – Lietuvos jūreivystės akademija (LJA). VILNIUS TECH nuo šiol rengs ne tik oro, žemės, bet ir vandens transporto specialistus, prisidės prie jūrinės ir inžinerinės valstybės plėtros bei stiprins konkurencingumą tarptautinėse rinkose.
„Džiaugiamės, kad į studijų metus žengiame kaip viena VILNIUS TECH komanda, ugdanti naujas oro, žemės ir vandens transporto talentų kartas – ateities kūrėjus. Drauge...
Kauno technologijos universiteto (KTU) tautinio meno ansambliui „Nemunas“ prieš beveik mėnesį prasidėjęs naujasis sezonas – ypatingas. Šiais metais nemuniečiai švenčia 75-erių metų jubiliejų. „Nemunas“, vienas didžiausių ansamblių visoje Lietuvoje, yra aktyvus tiek visuomenėje, tiek socialiniuose tinkluose, todėl meile tautiniam menui nori dalintis su visais. Šįkart ansambliečiai stebino ir džiugino kauniečius atlikdami lietuvių liaudies dainas ir tautinius šokelius… pėsčiųjų perėjoje.
Kauno miesto centras sekmadienio popietę tapo šventine scena, kai KTU tautinio meno...
Lietuva baltarusiškajam Europos humanitariniam universitetui (toliau – EHU) davė tiek, kad daugiau iš jos prašyti neįmanoma, teigia EHU įkūrėjas ir ilgametis rektorius prof. Anatolijus Michailovas.
„Prašyti dar kažko iš Lietuvos būtų neteisinga. Mes suprantame, kad Lietuva turi savų problemų, todėl mes esame labai dėkingi už jūsų svetingumą“, – teigia žymus baltarusių akademikas.
Rugsėjo 27–28 dienomis EHU tarptautinėje konferencijoje „Quo vadis European Humanities University?“ su žymiais kolegomis iš viso pasaulio savo mintimis besidalijantis...
Beteisiai. Tokioje padėtyje atsiduria neveiksniais pripažinti asmenys, negalintys disponuoti savo pinigais, priimti asmeninių sprendimų, esantys padidintoje smurto rizikos zonoje. Tarp jų nemažai jaunų žmonių su intelektine negalia. Vis dėlto laisvė – prigimtinė teisė. Tad su šiais asmenimis dirbantys specialistai kviečia permąstyti neveiksnumo institutą. „Neigiamos jo pasekmės žmogaus gyvenimui yra rimtos ir ilgalaikės“, – sako Lietuvos negalių organizacijos forumo prezidentė Indrė Širvinskaitė.
Faktai
Neveiksnių ir ribotai veiksnių asmenų registre 2022-aisiais buvo 8960 asmenų, kurie teismo tvarka pripažinti neveiksniais tam tikroje srityje. Visiškai neveiksnių asmenų 2022 m. buvo 191. Neveiksnių...
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai tiek nuosavų, tiek daugiabučių namų gyventojus, kurie patys savarankiškai ruošia karštą vandenį, ragina atkreipti dėmesį į legioneliozės profilaktines priemones, kurios svarbios visais metų laikais. Siekdami apsisaugoti nuo šios ūminės infekcinės kvėpavimo takų ligos, kurią sukelia Legionella bakterijos, svarbu atminti, kad legioneliozės išvengti padeda trys taisyklės: tinkamos vandens temperatūros palaikymas, nuolatinė vandens cirkuliacija ir vandens tiekimo sistemų priežiūra.
Palaikyti tinkamą temperatūrą
Už daugiabučiuose namuose įrengtų karšto vandens sistemų priežiūrą, vandens temperatūrą ir saugą atsakingi pastatų prižiūrėtojai ar jų pasamdyti šildymo ir vandens...
Sąnariai endoprotezuojami juos pažeidus sunkioms ligoms arba traumoms, kai sąnarys nebegali tinkamai funkcionuoti, judesius lydi nuolatinis skausmas. Atsiradus pirmiesiems skausmams ir nustačius sąnarių pažeidimus dar nereiškia, kad juos būtina endoprotezuoti – pirmiausia taikomi kiti, vadinamieji konservatyvūs gydymo metodai (mankštos, fizinio krūvio korekcija, fizioterapinės procedūros, vaistai nuo skausmo ir uždegimo, injekcijos ir kt.). Radiologiniai sąnarių pokyčiai (sąnarių dilimo požymiai) nustatomi didžiajai daliai pacientų, sulaukusių 65 metų. Šio amžiaus pacientams dažniau nustatoma ir kaulų kokybę bloginanti osteoporozė, tačiau ne visi pacientai dėl jos gydosi.
Apie endoprotezavimo operacijas –...
Dar 2010-aisiais pradėtas Viešasis logistikos centras šiuo metu užbaigiamas ir bus toks, kokio Šiaurės Lietuvai iš tiesų reikia. Dėl geležinkelio vėžės ir logistikos centro sukūrimo bendradarbiauta su Vyriausybe, įvairiomis institucijomis ir organizacijomis, tai leido Šiaulių miesto savivaldybei pasiekti rezultatą investuojant vos dešimtadalį visų reikalingų lėšų.
2010 m. Šiaulių miesto savivaldybė pasirašė sutartį dėl galimybių studijos sudarymo, jos tikslas – įvertinti ar Šiauliams reikalingas Viešasis logistikos centras, užbaigus studiją, 2011 m. buvo pasirašyta projektavimo darbų sutartis, statybos leidimas išduotas jau 2013-aisiais metais.
Pirminis projektas – nerealus
Pasak Šiaulių...
Nuo kapučino ar espreso iki klasikinės karštu vandeniu užpiltos maltos kavos – kava yra milijonų žmonių ne tik rytinės rutinos dalis, bet ir daugeliui būtinas gėrimas dienos eigoje. Tačiau retas mūsų žino, kad šio gėrimo istorija siekia XV amžių, o kad pasiektų mūsų namus kavos pupelės turi nukeliauti daugiau nei per pusę pasaulio. Tarptautinės kavos dienos proga „Lidl Lietuva" tvarumo vadovė Monika Anilionė pasakoja, kokias paslaptis dar slepia vienas populiariausių gėrimų pasaulyje ir kodėl renkantis kavą svarbu atkreipti dėmesį į pakuotę.
Pirmosios kavos pupelių paragavo ožkos
Nors...
Nors labiau vasarai būdingos, bet ir rudenį vis dar sutinkamos voveraitės jau seniai yra tapusios neatsiejama lietuviškos virtuvės dalimi. Tiek prie mėsos, tiek ir prie šviežiai virtų bulvių, šie grybai yra mėgstami daugelio. Pats grybauti mėgstantis žinomas kulinaras ir keliautojas Vytaras Radzevičius ne tik atskleidžia, kodėl voveraitės – tokios populiarios, bet ir dalinasi išskirtiniu savo šeimos receptu, rašoma „Lidl“ pranešime žiniasklaidai.
„Voveraitės, arba kaip mes Dzūkijoje jas vadiname „lepeškomis“, nekirmija, yra lengvai randamos ir greitai pagaminamos, o ir skonis jų – tikrai geras. Vis dėlto, nepasakyčiau,...
Jaunosios pedagogės Monikos Rimkutės tėvai jau 33 metus dirba pradinių klasių mokytojais Kauno Jono Pauliaus II gimnazijoje – būtent tiek trunka ir judviejų santuoka. Prieš kelis dešimtmečius susipažinę šioje mokykloje, jiedu iškart pajuto vienas kitam simpatiją ir vos po mėnesio laiko susižadėjo. Ši mokykla simbolizuoja ne tik jų profesinės karjeros bei šeimyninio gyvenimo pradžią, bet ir tęstinumą – pasekusi tėvų pėdomis, šiandien šioje gimnazijoje pedagoge dirba ir jų dukra Monika.
Ko reikia, kad daugiau jaunų žmonių rinktųsi pedagogo profesiją, nebijotų eiti dirbti į mokyklas, o ir...
2024-ųjų Metų mokytoju išrinktas Balsių progimnazijos ir Šiaurės licėjaus geografijos mokytojas Mantas Karanauskas didžiuojasi gautu įvertinimu, tačiau prisipažįsta, kad pats nesijaučia esąs geriausias Lietuvoje. „Tiesa, kad esu vienas aktyviausių pedagogų: atvirai kalbu apie švietimo problemas ir skaudulius, drąsiai viešumoje reiškiu savo nuomonę, matyt, tai irgi yra dalis to, kodėl būtent aš gavau šį apdovanojimą“, - sako jis.
Tai, kad mūsų šalyje organizuojami Metų mokytojo rinkimai, anot Manto, rodo, kad švietimo sritis ir jame dirbantys žmonės yra įdomūs ir svarbūs ne tik pačiai švietimo bendruomenei, bet ir...
Būsimas veterinaras Niranjan Reju Dinesh į Kauną mokytis atvyko iš ateities miesto Dubajaus. Lietuvos sveikatos mokslų universitete (LSMU) 3 kurse studijuojantis vaikinas pasakoja, kad Lietuvoje norėjo patirti Europos kultūrą ir čia rado viską, ko galėtų norėti užsienietis.
Kaunas tapo antraisiais namais
Niranjan nuo pat vaikystės svajojo gydyti gyvūnus. Vyresnėse klasėse vaikinas turėjo galimybę išbandyti įvairias sritis: robotiką, inžineriją, rinkodarą, dizainą, net profesionalų plaukimą. Tačiau vis tiek grįžo prie to, kas iš tikrųjų jį traukė.
„Norėjau suteikti balsą gyvūnams, nes jie patys negali už save kalbėti“, – profesijos pasirinkimą...
Rudenį keliai gana sparčiai prisipildo sugrįžusiais iš atostogų miestiečiais, studentais ir mokiniais. Intensyviame miestų eisme – ir šviežiai vairuotojo teises gavę penkiolikmečiai.
Į suaugusių pasaulį žengiantiems jaunuoliams jau galima vairuoti tam tikrų specifikacijų transporto priemones (AM kategorija). Jiems galioja ir teisinė nuostata, leidžianti vairuoti be praktinių vairavimo pamokų ar praktinio vairavimo egzamino.
Pasak advokatų profesinės bendrijos AVOCAD teisininkės Karolinos Lauros Briliūtės, šis unikalus reguliavimas, skirtas suteikti jauniems asmenims galimybę anksti pradėti vairuoti, pastaruoju metu kelia nemažai klausimų dėl kelių eismo saugumo.
„Susiklostė situacija, jog turime išskirtinį reguliavimą tarp...
Rudens kelionės turi savo privalumus: mažesni žmonių srautai lankytinose vietose, žemesnės nesezoninės kainos ir puikios oro sąlygos pažintinėms kelionėms. Viskas, ko reikia – tinkama apranga, pakili nuotaika ir paruoštas automobilis.
Ilgesnė kelionė automobiliu reikalauja tiek tinkamo techninio pasiruošimo, tiek žinių apie skirtingų šalių kelių taisykles bei oro sąlygų įtaką saugumui. Ekspertai dalinasi patarimais, kurie padės išvengti nemalonių netikėtumų ir užtikrins sklandžią rudeninę kelionę Europoje.
Pasiruošimas kelionei
Saugumas prasideda nuo techniškai tvarkingos transporto priemonės, todėl prieš leidžiantis į kelionę, būtina atlikti automobilio patikrinimą. Net jei automobilis nuomotas, įsitikinkite, kad...
Šiandien, beveik po dvejus metus intensyviai vykusių A. Meškinio (Kleboniškio) tilto tvarkymo darbų, atidarytas vienas iš dvejų naujai pastatytų tiltų per Nerį Kaune. Antrojo tilto statybos darbus ir eismą abiem naujai pastatytais tiltais atidaryti planuojama iki šių metų pabaigos. Šis tiltų statybos ir rekonstrukcijos darbų projektas yra sudėtingiausias „Via Lietuva“ kelių statinių infrastruktūros projektas nuo Nepriklausomybės laikų.
A. Meškinio tilto rekonstrukcijos projektas apima magistralinio kelio Vilnius-Kaunas-Klaipėda ruožo nuo 99,03 iki 100,47 km rekonstravimą, tilto per Nerį bei viaduko per Jonavos g. statybas, jungiamųjų kelių bei...
Trečiadienį sostinėje vykusiame išskirtiniame renginyje visuomenei gyvai pristatyti naujieji „premium“ klasės „Xiaomi 14T“ serijos mobilieji telefonai – ambicingi, galingi, fotografijos entuziastams sukurti įrenginiai. Juose integruotos „Leica“ kameros galimybes svečiai išbandė dalyvaudami fotografo Lino Marcišausko pravestose fotografijos dirbtuvėse.
Unikalioje „Aludariai Story Cellar“ erdvėje vykusiame renginyje „Xiaomi“ partneriai, ištikimi klientai, žiniasklaidos atstovai ir kiti svečiai galėjo pirmieji išbandyti naujausius produktus. Netradicinį „Xiaomi 14T“ ir „Xiaomi 14T Pro“ telefonų serijos pristatymą puošė lazerių ir neoninių šviesų žaismas, puikiai papildęs naująją seriją apibrėžiantį šūkį – „Įvaldyk šviesą – įamžink naktį“.
Nebe pirmus...
Katės yra vieni paslaptingiausių gyvūnų, gyvenančių šalia žmogaus nuo gilios senovės. Galima išgirsti daug mitų ne tik apie juodas kates, gydomąsias šių gyvūnų galias ar devynias gyvybes, bet ir kasdienę priežiūrą. Dažnai manoma, kad katės esą mėgsta vaikščioti vienos, tačiau, nors yra savarankiškesnės nei šunys, jos taip pat siekia žmogaus dėmesio bei buvimo šalia. Netiesa ir tai, kad katėms būtinai reikia duoti pieno. Pasak specialistų, laktozė netgi gali būti žalinga kačių sveikatai. Veterinarijos klinikos „Jurgaveta" veterinarijos gydytoja Neda Neimantaitė aptarė keletą dažnų kačių priežiūros klausimų.
Katės...
Vienas po kito butuose sprogstantys elektriniai paspirtukai priminė: juose esančios ličio jonų baterijos – ne juokas. Visgi specialistai pastebi, kad skaudžias pasekmes gali sukelti ne tik šios transporto priemonės, kai kasdienybę lengvinančių ir ličio jonų baterijomis maitinamų technologijų mūsų namuose atsiranda vis daugiau. Ekspertai apžvelgia potencialius prietaisų keliamus pavojus bei pataria, kaip juos prižiūrėti siekiant išvengti didelių nuostolių.
Intensyvi cheminė reakcija
Kasdien džiaugdamiesi technologijų teikiamu komfortu, itin ilgai neišsikraunančiais prietaisais, ko gero, nė nesusimąstome, kas iš tiesų vyksta jų viduje. Kaip teigia „Vilnius Tech“ Elektros inžinerijos katedros...
Odai senstant išlaikyti ją stangrią ir elastingą tampa vis didesnis iššūkis, o jos būklė vis labiau priklauso nuo gausybės faktorių: genetinių bei biologinių procesų, oro sąlygų ar ultravioletinių spindulių. Specialistės pataria, kokios priemonės padės išlaikyti odą gražią ir sveiką ir kaip kovoti su jos senėjimu.
Pasak REVÙ CLINIC gydytojos dermatovenerologės Paulinos Grušelionytės, sendama oda patiria daugybę struktūrinių ir funkcinių pokyčių, kuriuos lemia tiek vidiniai, tiek išoriniai veiksniai.
Odą veikia gausybė faktorių: nuo lėtėjančio ląstelių atsinaujinimo iki oro taršos
Odos senėjimą lemiantys vidiniai veiksniai apima genetinius ir biologinius procesus,...
Cell Fusion C kosmetikos prekės ženklas pelnė dermatologų pasitikėjimą dėl savo veiksmingumo ir saugumo. Ši kosmetika yra skirta įvairiems odos tipams ir problemoms, o jos sudėtyje dažnai naudojami pažangūs moksliniai atradimai ir natūralūs ingredientai.
Kodėl verta rinktis Cell Fusion C?
Pirmiausia džiugina tai, jog Cell Fusion C produktai yra kuriami remiantis moksliniais tyrimais ir dermatologų rekomendacijomis. O mokslas dar niekada nenuvylė, taip? Taip pat ši kosmetika padeda spręsti įvairias odos problemas, tokias kaip sausumas, jautrumas, pigmentacija, raukšlės ir aknė. Vertinama ir tai, jog Cell Fusion C produktai...
Moterys žino, kaip svarbu skirti laiko sau, atsipalaiduoti, pasirūpinti savo grožiu ir gerove. Lepinimas yra vienas iš būdų, kai moterys atgauna jėgas, taip pat rūpinasi savo išvaizda. Štai keletas populiariausių būdų, kaip moterys mėgsta save lepinti.
SPA procedūros ir masažai
Vienas iš mėgstamiausių būdų yra SPA procedūros ir masažai. Šios procedūros ne tik atpalaiduoja, bet ir pagerina odos būklę, suteikia energijos ir pakelia nuotaiką. Populiariausios SPA procedūros:
- veido procedūros – valymas, šveitimas, kaukės ir masažai, kurie atgaivina odą ir suteikia jai švytėjimo;
- kūno masažai – atpalaiduojantys, terapiniai...
Pasauliui sparčiai keičiantis ir tobulėjant, skaitmeniniai ženkliukai (mikrokredencialai) tampa viena populiariausių pasiekimų pripažinimo formų, leidžiančių praplėsti tradicinį sertifikavimo lauką. Nors ši technologija buvo sukurta JAV prieš penkiolika metų, ji ėmė sparčiai populiarėti visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje, nuo 2011-ųjų.
„Europoje įvairios skaitmeninių ženkliukų kūrimo ir išdavimo platformos veikia nuo 2012 m. Jos tapo svarbiu motyvacijos didinimo bei įgytų kompetencijų pripažinimo įrankiu verslui, universitetams, mokykloms, valstybinėms institucijoms, jaunimo bei nevyriausybinėms organizacijoms. Norėtųsi pasidžiaugti, jog kalbant apie mokymosi pripažinimo skaitmeniniais ženkliukais patirtį ir įvairių su tuo susijusių...
Didžiausios pasaulio investicijų milžinės, stambios ne finansų sektoriaus kompanijos ir net valstybiniai turto fondai pastaruoju metu į savo portfelius įtraukė didelius kriptovaliutų kiekius. Skaitmeninės valiutos per kelerius pastaruosius metus visiškai atsikratė finansų pasaulio pakraščio etiketės ir tapo svarbia šiuolaikinių investavimo strategijų dalimi.
Privatiems investuotojams, kurių ir Lietuvoje pastaruoju metu sparčiai daugėja, tai ženklas, kad kriptovaliutos tampa patikimų, saugiu investiciniu turtu, galinčiu padėti diversifikuoti valdomą portfelį ir padidinti grąžą.
„Blokų grandinės (angl. blockchain) technologijai vystantis vis daugiau investuotojų įtraukia skaitmeninį turtą į savo portfelius: siekia diversifikuoti su rinkos svyravimais...
Auginimo terpių gamintojų asociacijos (ATGA) organizuotame Baltijos durpių gamintojų forume, susitiko auginimo terpių gamybos pramonės lyderiai, kad aptartų tvarų ir atsakingą durpių naudojimą auginimo terpėse. Šių metų pagrindinė forumo tema buvo „Formuojant auginimo terpės ateitį žmonėms ir planetai“, kuri pabrėžia asociacijos narių įsipareigojimą diegti novatorišką praktiką, puoselėjančią žemę ir suteikiančią galimybę bendruomenėms. Forume dalyvavo daugiau kaip 270 dalyvių iš 130 organizacijų ir įmonių iš 17 šalių.
Pasak forumo organizatorės, Auginimo terpių gamintojų asociacijos (ATGA) vykdančiojo direktoriaus Giedriaus Kavaliausko, renginyje susirenkanti bendruomenė, tai tarsi judėjimas už novatorišką,...
Pasaulyje yra daugiau kaip 2 000 slyvų veislių, kurių kiekviena pasižymi unikaliu skoniu, dydžiu ir spalva. Jų būna tiek raudonų ar violetinių, tiek geltonos ar žalios spalvos. Anot gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, šie vaisiai dėl savo maistinių medžiagų gali ne tik praturtinti mitybą, bet ir sumažinti kai kurių lėtinių ligų riziką. Pasak prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovės Olgos Suchočevos, nors slyvos perkamiausios vasaros sezono metu, jų prekybos centruose galima rasti ištisus metus. Tad kulinarijos technologai kviečia pasinaudoti proga iš sezono gėrybių pasigaminti gardų...
Kaip greitai bėga laikas. Ar jau pasistatėte ant stalo ar miegamajame prie lovos tigro statulėlę? Pasitikti Naujųjų iš Airijos grįžęs draugas, besibaigiant buteliui, tapo perdėm jautrus ir apsiverkė: „Pasiimčiau Lietuvą į Airiją.“ Jis klydo. Prašmatnaus namo Palangoje kvadratinio metro kaina 9 300 eurų, panašaus namo Santa Barbaroje – 6 500 eurų. Princo Hario ir Meghan Markle namai pigesni nei tūlo lietuvio Palangoje. O štai brangiausi lapkričio mėn. butų sandoriai Vilniuje: 1 000 000 eurų 191 kv. m. Olimpiečių g., 846 000 eurų 157 kv. m....
Mūsų eros metai pradėti skaičiuoti nuo Kristaus gimimo. Šiandien mokslininkai teigia, kad Jėzus Kristus gimęs septyneriais metais anksčiau.
Evangelijoje pagal Matą pasakojama, kad Jėzus gimė pasirodžius Betliejaus žvaigždei (Mt 2,2). Visais laikais mokslininkai bandė apskaičiuoti jos pasirodymo laiką. Nors evangelijos ir nenurodo tikslios Jėzaus gimimo datos, ji būtinai turi sutapti su pirmuoju šio dangaus fenomeno pasirodymu. Jau vokiečių astronomas Johannes’as Kepleris (1571–1630) apskaičiavo, kad šį evangelijų aprašytą reiškinį gali atitikti daugkartinis Saturno ir Jupiterio planetų suartėjimas 7 m. „prieš Kristų“. Kadangi Jėzus negalėjo būti atėjęs į...
Nuo spalio 1 d. visa „Sodros“ informacija telefonu bus teikiama numeriu (+370) 5 250 0883. Skambinant šiuo telefono numeriu taikomi standartiniai operatorių tarifai, tai yra tokie patys, kaip skambinant bet kuriuo kitu numeriu.
Trumpasis „Sodros“ informacijos numeris 1883, kuriuo skambinant operatoriai gali taikyti padidintus skambučių tarifus, veiks iki rugsėjo pabaigos.
Telefonu (+370) 5 250 0883 teikiama informacija apie visas „Sodros“ paslaugas, o informacijos centro specialistai per metus atsako į milijoną skambučių.
„Sodros“ informacijos numeriu gyventojai gali konsultuotis pensijų, išmokų, įmokų klausimais, iš anksto registruotis vizitui klientų priimamuosiuose...
5G ryšio populiarumas Lietuvoje nesustojamai auga, rodo naujausia Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) ataskaita. Lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai, per pirmąjį pusmetį 5G duomenų suvartojimas Lietuvoje padidėjo 4,5 karto, o penktosios kartos tinklu jau naudojasi du su puse karto daugiau abonentų. 5G lydere šalyje ir toliau išlieka „Telia“, kurios atotrūkis nuo konkurentų tik padidėjo.
„Nuo praėjusių metų 5G bazinių stočių skaičius Lietuvoje išaugo ketvirtadaliu ir jau siekia 3000, iš jų apie 2000 yra „Telia“ 5G bazinės stotys. Aiškiai matome, kad visi Lietuvos operatoriai investuoja į...
Nuo karo pradžios iki šių metų rugpjūčio mėnesio Lietuvoje dirbantys Ukrainos karo pabėgėliai į mūsų šalies biudžetą sumokėjo 205 mln. eurų. Ukrainiečių sumokėtų mokesčių dalis auga. Per 2022 m. ukrainiečiai į mūsų šalie biudžetą sumokėjo 45 mln. eurų, per 2023 m. – 95 mln. eurų, o per šių metų 7 mėnesius – 65,2 mln. eurų, t.y. 13 mln. eurų arba 25 proc. daugiau, nei per tą patį laikotarpį praėjusiais metais.
Lietuvoje 2024 m. rugsėjo 1 dienos duomenimis, dirba 33,9 tūkst. ukrainiečių, įdarbintų nuo karo Ukrainoje pradžios...
Šiaulių „Aušros“ muziejuje saugomi dailininko V. Banaičio piešiniai, vaizduojantys tarpukario Šiaulius: „Vokiečių g-vė (Užkirkis)“ (popierius, pieštukas, 22 x 33,3 cm, 1933), „Valančiaus g-vė“ (pop., akv., 17,7 x 25 cm, 1936), „Žiūrint iš Gelgaudo g-vės į Vilniaus g-vę (Kaukazas)“ (24,7 x 34,9 cm, 1936), „Kalvė Lauko g-vėj“ (24,9 x 35 cm, 1936), „Pagyžių ir Tilžės g-vių kampas“ (25,5 x 36,3 cm, 1937), „Bizimavičiaus ir Gabrilaičio namai. Šiauliai, Ežero ir Vilniaus gatvių kampas“ (24,7 x 35 cm, 1936), „Dariaus ir Girėno g-vė“ (25,5 x 36,2 cm, 1937),...
Tęsiame pradėtą pokalbį su dizaineriu Viliumi Puronu apie Šiaulių miesto įvaizdį nuo Lietuvos valstybės atkūrimo 1918 metais iki mūsų dienų.
Anot pašnekovo, dailės kūrinio gyvenimas labai panašus į žmogaus gyvenimą: jis pagimdomas, turi savo jaunystę, senatvę. Turi į jį nukreiptas politines ir estetines simpatijas, kurios padeda arba sukomplikuoja gyvenimą. Jam tenka kentėti nuo chuliganų vandalų ir vagišių plagijuotojų, tarnauti pasaulio stipriesiems arba būti apšmeižtam advokatų-menotyrininkų. O kai kuriuos iš jų paverčiame stabais bei garbiname tol, kol nuverčiame pasikeitus geram skoniui arba tikėjimui.
Versdami paverkiame, o po poros...
„Menas – tai melas, teisesnis už tiesą“, – teigia dizaineris Vilius Puronas, praeityje miesto vyr. dailininkas, knygų autorius, įdomiosios Šiaulių istorijos žinovas... Asmenybė, kurios pristatinėti skaitytojui turbūt ir nereikia. Pasak jo, tai ne vien lituanistinis kalambūras. Kiekvienas kūrinys turi sielą, kuri yra didžiausia kūrinio vertybė. Pajutai kažką giminingo, ir tas kūrinys tampa tavo bičiuliu, broliu, o jeigu ne – jis taip ir lieka beveidis, paskęsta minioje. Siela suteikia keleriopą, dešimteriopą, šimteriopą, tūkstanteriopą... ir gal net dar didesnę vertę iškalinėtam metalo gabalui, skardos rūbų apvilktam cementui...