Graikijoje įsigaliojo naujas įstatymas, draudžiantis rūkyti viešosiose vietose bei reguliuojantis tabako reklamą, pranešė BBC.
Tai jau antrasis bandymas per metus kovoti su rūkymu daugiausiai Europoje rūkančioje valstybėje.
Rūkaliai, pažeisiantys įstatymą, gali būti nubausti kelių šimtų eurų bauda, o verslininkams, nepaklusiantiems įstatymui, gali būti skiriamos kelių tūkstančių eurų baudos. Tačiau restoranai ir barai nepatenkinti, kad tokių priemonių imtasi krizės metu, kai ir taip ženkliai sumažėjo klientų.
Manoma, kad Graikijoje rūko apie 40 proc. suaugusiųjų. Europos Sąjungos (ES) šalyse rūkančių suaugusiųjų vidurkis - 29 proc.
Pasak Graikijos vyriausybės, ji tokių priemonių ėmėsi siekdama apsaugoti visuomenės sveikatą. Vyriausybės manymu, panašiai kaip ir taupymo planas siekiant atgaivinti šalies ekonomiką, draudimas rūkyti viešose vietos padės žmonėms susimąstyti rūkymo pasekmes.
Nuo trečiadienio asmenys, pažeisiantys naująjį įstatymą, gali būti nubausti iki 500 eurų, o verslininkai - iki 10 tūkst. eurų bauda.
Vyriausybė pareiškė, kad naujas įstatymas buvo būtinas, kadangi anksčiau priimto dalinio draudimo rūkyti buvo nepaisoma.
PRANEŠIMAS AKCININKUI
2024 m. spalio mėn. 15 d.
Šiauliai
Pranešame, kad 2024 m. lapkričio 18 d. 10:00 val. šaukiamas UAB „Šiaulių naujienos“ (įmonės kodas 144342654, registracijos adresas Aušros al. 48, Šiauliai, buveinė Vytauto g.122, Šiauliai) neeilinis visuotinis akcininkų susirinkimas. Susirinkimą inicijuoja ir šaukia bendrovės valdyba.
Numatoma susirinkimo darbotvarkė:
1. Visuotinio neeilinio akcininkų susirinkimo pirmininko, sekretoriaus ir akcininko, įgalioto pasirašyti akcininkų susirinkimo protokolą rinkimas.
2. Tarpinės FA už 2024 m. 9 mėnesius tvirtinimas.
3. Sukaupto pelno ir ataskaitinių metų (2024 9 mėnesių) pelno bei privalomų rezervų sumažinimo paskirstymas.
4. Įstatinio kapitalo mažinimas, siekiant padengti...
XVII a. pradžioje Šiauliai buvo mažas, skurdus, miestelis negrįstomis gatvėmis, turgaus aikšte, bebaigiančia griūti medine bažnyčia. Gyventojų buvo vos daugiau kaip tūkstantis. Į tokius Šiaulius 1613 m. atvyko kunigauti Vilniaus akademijos auklėtinis Petras Tarvainis. Būtent jis ir pastatė aukščiausią Lietuvoje mūrinę – Šv. Petro ir Pauliaus – bažnyčią. Ši bažnyčia ir šiandien – ryškiausias Šiaulių pastatas. Iš kurios pusės bekeliautum į Šiaulius, pirmiausia pamatai baltutėlę bažnyčią – po remonto 1998 metais ji tapo Katedra.
Moters galvoje – miesto istorijų saugykla
Pagrindiniu statybos fundatoriumi laikomas didikas Jeronimas Valavičius,...
Po kiek daugiau nei dvi savaites trukusių atnaujinimo darbų trečiadienį pirkėjams duris atvėrė iš esmės pasikeitusi dviejų X „Maxima" parduotuvė Šiauliuose, Rūdės g. 14. Atnaujinimo metu parduotuvėje buvo praplėstas kruopščiai atrinktas šviežio maisto pasirinkimas. Įrengus naujos kartos savitarnos kasas pirkėjai šioje „Maximoje" už prekes atsiskaityti galės dar greičiau bei patogiau.
Ši 26-us metus skaičiuojanti „Maxima" parduotuvė ir vėl džiugina aplinkinių daugiabučių gyventojus, miesto svečius ir per pertraukas čia užsukančius moksleivius bei studentus.
„Daugiau nei 25 metus veikiančios Šiaulių „Maximos" direktorė dalinasi, kad pirkėjų ši parduotuvė ypač mėgstama...
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) suderino AB „Šiaulių energija“ 2023–2026 metų investicijas. Bendra bendrovės pateiktų derinti nagrinėtinų investicijų vertė yra 3427,34 tūkst. Eur.
Bendrovė 2023-2024 m. investavo 265,33 tūkst. Eur į susidėvėjusių magistralinių, kvartalinių ir įvadinių šilumos tiekimo tinklų atkarpų rekonstravimą (kapitalinį remontą) bei plėtrą. Rekonstruota 382,16 m. trasų, tad sumažės patiriamas šilumos nuostolis, o kartu ir kintamos šilumos gamybos sąnaudos.
2024 m. Šiaulių mieste 509,18 tūkst. Eur investicijos atliktos į šilumos perdavimo tinklų projektavimo ir statybos darbus nuo Daukanto g. iki J. Basanavičiaus g. 53, 664,46...
VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras (ŠRATC) nuolat modernizuoja ir plečia savo infrastruktūrą, kad Šiaulių regiono gyventojų atliekos būtų tvarkomos kuo efektyviau. Neseniai ŠRATC atidarė tris naujas didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles, iš kurių viena yra moderniausia Lietuvoje, naują modernų maisto ir virtuvės atliekų apdorojimo cechą, kuriame iš atskirai surinktų maisto atliekų bus gaminama žaliava biometano gamybai, o šiuo metu įstaiga pristato dar vieną sėkmingai įgyvendintą projektą – įrengtą ir pradėtą eksploatuoti regioninio sąvartyno ketvirtąją sekciją.
Sąvartynas – svarbi atliekų tvarkymo sistemos dalis
„Nors pirmenybė teikiama atliekų...
Gražiausių ir jaukiausių metų švenčių tradicijos kasmet mus suvienija ir primena tai, kas yra svarbiausia. Šiuo stebuklingu metu trumpam sustokime, pamirškime pašėlusiai greitą kasdienybės ritmą, raskime laiko pabūti kartu su artimiausiais žmonėmis ir šviesiai prisiminti tuos, kurių nebėra šalia. Dalykimės ne tik kalėdaičiais ir margaspalvėmis dovanomis, bet ir gerumu bei nuoširdumu! Linkiu bendrumo, supratimo ir vilčių išsipildymo Jums ir Jūsų artimiesiems!
Prasmingų ir stebuklingų šventų Kalėdų ir laimingų Naujųjų!
Šviečiančio Šiaulių miesto meras Artūras Visockas
Mieli mokytojai,
didžiausiomis pastangomis ir sunkiu kasdieniu darbu Jūs kuriate Šiaulių miesto bendruomenės išsilavinimo, pilietiškumo bei kūrybiškumo pamatus. Nuoširdžiai tikiu, kad daugeliui savo mokinių esate ne tik savo mokomojo dalyko, bet ir gyvenimo mokytojais.
Dėkoju Jums už ryžtingai prisiimtą atsakomybę ugdyti jaunąją kartą ir linkiu supratimo, neblėstančio entuziazmo bei gebėjimo visada atrasti bendrą kalbą su savo mokiniais!
Sveikinu Jus Tarptautinės mokytojų dienos proga!
Šiaulių miesto meras Artūras Visockas
Mieli mokytojai, mokiniai ir jų tėveliai,
sveikinu sugrįžus į mokyklas ir pradėjus naujus atradimų, pažinimo, kūrybos bei bendro darbo metus!
Tobulėjimo ir žinių keliu eikite drąsiai bei nebijokite suklysti ir paprašyti pagalbos – juk būtent mokykla ir yra tie antrieji namai, kuriuose įgyjami gebėjimai bendrauti, bendradarbiauti ir palaikyti vienas kitą. Išlikite drąsūs, išradingi ir ambicingi, nes Jūsų žinios taps mūsų Saulės miesto bei visos šalies sėkmingos ateities pamatu.
Mokslo ir žinių dienos proga mokytojams linkiu išminties, kūrybiškumo bei kantrybės, o mokiniams smalsumo bei ryžto augti!
Gražios Jums Rugsėjo 1-osios...
Skaičiuojama, kad yra apie 20 socialinės inžinerijos atakų rūšių, kurias internetiniai nusikaltėliai naudoja prieš asmenis, įmones, valstybines organizacijas ir net valstybes, siekdami gauti vertingos informacijos ar tiesiog pasipelnyti. Kadangi programišiai nuolat tobulina savo metodus, Lietuvos visuomenei būtina susipažinti su šiomis grėsmėmis ir ugdyti įgūdžius, padedančius jas atpažinti bei apsisaugoti.
IT sprendimų platinimo įmonės „Baltimax“ kibernetinio saugumo inžinierius ir ESET specialistas Lukas Apynis paaiškina kibernetinio saugumo terminus, kuriuos svarbu žinoti siekiant apsisaugoti nuo internetinių sukčių pinklių.
Ką reiškia „socialinė inžinerija”? Socialinė inžinerija kibernetinio saugumo srityje – tai įvairūs...
Baltijos jūroje planuojamo vėjo elektrinių parko teritorijoje vykdant dugno tyrimus aptiktas objektas – iš tiesų yra nuskendęs laivas. Tai galutinai patvirtino atlikti papildomi tyrimai. Objektas Baltijos jūros dugne buvo aptiktas tarptautinei žaliosios energetikos bendrovei „Ignitis renewables“ vykdant dugno tyrimus, skirtus įvertinti galimybes statyti jūrinio vėjo elektrinių parką „Curonian Nord“.
Nors iš pradžių buvo spėliota, kad tai gali būti natūralus moreninių uolienų darinys, detalesni nuotoliniu būdu valdomu povandeniniu aparatu atlikti tyrimai išsklaidė visas abejones – jūros dugne iš tiesų guli nuskendęs laivas. 70 metrų ilgio ir apie...
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) primena, kad Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, nuo lapkričio 25 d., kuomet minima Tarptautinės kovos prieš moterų prievartą diena, iki gruodžio 10 d., Tarptautinės žmogaus teisių dienos, vyksta akcija „16 dienų be smurto prieš moteris“. Ja siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į smurtą lyties pagrindu, didinti žmonių sąmoningumą. Šios akcijos ženklas – oranžinė spalva – kovos su smurtu prieš moteris spalva visame pasaulyje.
Akcijos metu visoje Lietuvoje vyksta nevyriausybinių organizacijų, taip pat įstaigų organizuojami renginiai, susitikimai, konferencijos, kuriose didinamos žmonių...
Kauno „Žalgiris" praėjusią savaitę patyrė skaudžiausią sezono pralaimėjimą Eurolygoje, kai išvarstė dviženklį pranašumą ir pripažino Vitorijos „Baskonia" pergalę. „Kleiza vs Tiškevičius | 7bet" laidoje buvo aptartos esminės žalgiriečių problemos.
Penktąjį pralaimėjimą šį sezoną Eurolygoje patyręs „Žalgiris" savo sirgalius buvo įpratinęs prie įspūdingų sugrįžimų. Visgi šį kartą baskai Nemuno saloje laimėjo kauniečių stiliumi.
Toks „Žalgirio" subyrėjimas lemiamu metu „Kleiza vs Tiškevičius | 7bet" laidos vedėjui Linui Kleizai priminė rungtynes Milane.
„Negali žiūrėti atgal, „Žalgiris" jau buvo pasiėmęs tą pergalę Milane, bet viskas čia buvo labai panašiai – krepšinio dievai...
Pikti likimo pokštai, klastinga liga, finansiniai nepritekliai – visa tai teko įveikti Lietuvos olimpietei, irkluotojai Viktorijai Senkutei. Apie savo vingiuotą kelią iki bronzos medalio Paryžiaus olimpinėse žaidynėse V. Senkutė pasakojo švietimo pažangos programos „Tūkstantmečio mokyklos“ (TŪM) renginyje „Švietimo ateities kūrėjai: savivaldybių iniciatyvos“.
„Galbūt matėte vieną iš šių nuotraukų ar šių skambių antraščių ir galvojote, koks geras šitos merginos gyvenimas, kokia plati šypsena. Iš tikrųjų, kad pasiekčiau šio džiaugsmo momento, teko išgyventi ne vieną pairklavimą prieš srovę“, – Vilniaus Pilaitės gimnazijoje susirinkusiai auditorijai rodydama skirtingas publikacijas sakė...
Lietuvos krepšinio rinktinė nusitiesė sau kelią į Europos čempionatą, o Kauno „Žalgiris" parklupdė Eurolygos čempioną Atėnų „Panathinaikos". Geresnės savaitės nesugalvosi, o tai atsispindi ir naujausioje „Kleiza vs Tiškevičius | 7bet" laidoje.
Kalbėdamas apie „Žalgirio" pergalę prieš PAO Linas Kleiza negalėjo neišskirti fenomenalaus 24 taškus pelniusio Lonnie Walkerio pasirodymo.
L. Kleiza priminė, kad jau po pirmųjų rungtynių matė jo sėkmę Eurolygoje bei išskyrė stebinantį dalyką, pridėjęs, jog amerikietis ateityje bus dar geresnis.
„Aš iškart po pirmų rungtynių sakiau apie Walkerį, kad jis išsimeta tokius metimus, kokius nori. Jis tiesiog...
Berlyne veikianti meno galerija „Browse Gallery“, tarpininkaujant Lietuvos ambasadai Vokietijoje, perdavė Lietuvos nacionaliniam dailės muziejui ir Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešajai bibliotekai lietuvių poetės ir dailininkės Aldonos Gustas kūrybinį palikimą.
Lietuvos nacionaliniam dailės muziejui perduoti 36 tapybos, 64 grafikos darbai, 44 litografijos, 20-ies grafikos darbų serija „Mundfrauen“, o Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešajai bibliotekai – asmeninė A. Gustas biblioteka (157 knygos) bei dvi jos rašomosios mašinėlės.
1932 m. balandžio 4 dieną Šilutės apskrityje Karceviškių kaime gimusi menininkė pirmuosius vaikystės metus praleido Lietuvoje. Sovietų armijai ją okupavus, su...
Nuo sausio 1 d. visose Lietuvos bibliotekose vartotojo pažymėjimas (skaitytojo bilietas) bus išduodamas nemokamai.
Šiuo metu bibliotekos turi teisę imti mokestį už vartotojo pažymėjimo išdavimą. Kultūros ministro įsakymu pakeitus Valstybės ar savivaldybių įsteigtų bibliotekų teikiamų mokamų paslaugų sąrašą, iš jo išbraukta vartotojo pažymėjimo išdavimo paslauga.
Pakeitimas užtikrins gyventojams nemokamą prieigą prie informacijos išteklių ir paslaugų, padidins bibliotekų prieinamumą ir atvirumą.
Bibliotekos, būdamos atviros ir visiems prieinamos nemokamas paslaugas teikiančios kultūros įstaigos, saugios bendruomeniškos erdvės, suteikiančios prieigą prie informacinių, mokslinių ir kultūrinių išteklių, dėl savo plataus tinklo gali pasiekti...
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda ir pirmoji šalies ponia Diana Nausėdienė penktadienį tradiciškai sukvietė į advento pradžios Nacionalinius maldos pusryčius, kurių tema šiemet – „Tavo Artume – džiaugsmo pilnatvė“.
Prezidentas Gitanas Nausėda prieš penkerius metus atgaivino Maldos pusryčių tradiciją. Šiemet Prezidentūros Baltojoje salėje kartu pasimelsti ir pasiklausyti tikėjimo liudijimų susirinko įvairių Lietuvos konfesijų dvasininkai, politikai, diplomatai, karininkai, visuomenininkai, nevyriausybinių organizacijų atstovai.
Tardamas žodį valstybės vadovas pažymėjo, kad kasmet susirinkdami drauge pasimelsti ir pasiklausyti įkvepiančių liudijimų, visi sustiprėjame, tampame atsparesni ir ryžtingesni mums tenkančių išmėginimų akivaizdoje. Pasak Prezidento,...
Pastaruosius kelerius metus norinčiuosius keisti specializaciją, įgyti naujų kompetencijų, darbo neturinčius ar iš emigracijos grįžusius žmones valstybė skatina rinktis aukštą pridėtinę vertę kuriančias specialybes. Į jų sąrašą patenka ir keletas Kauno technologijų mokymo centre dėstomų (Kautech) mokymo programų. Užimtumo tarnybos nukreiptiems asmenims valstybės biudžeto lėšomis kompensuojamos mokymosi, kelionės arba apgyvendinimo išlaidos, mokama stipendiją. Ne vieną papildomą naudą įvardiją ir patys besimokantieji.
„Prisipažinsiu, pradžioje šiek tiek abejojau, svarsčiau, ar mokymai išties...
Jau vienuoliktą kartą vykęs talentingiausių Klaipėdos krašto jaunuolių ieškantis konkursas „Švyturio Klaipėdos ateities stipendija" pasiekė finišo tiesiąją. Penktadienį, apdovanojimų renginio metu, buvo pagerbtas finalinis dalyvių penketas bei paskelbta nugalėtoja, kuria tapo menininkė, aktorė Samanta Pinaitytė. Jai atiteko 5000 eurų stipendija.
„Nuoširdžiai sveikinu nugalėtoją bei kitus finalininkus. Šie žmonės kuria ateities Klaipėdą ir visą Lietuvą. O ši stipendija labiausiai išsiskiria tuo, kad kasmet pamatai ir susipažįsti su vis naujais ypatingais žmonėmis. Su...
Minint Lietuvos neformaliojo švietimo agentūros (LINEŠA) koordinuojamos nacionalinės profesinio veiklinimo iniciatyvos „Šok į tėvų klumpes“ dešimtmetį, š. m. spalio 25 d. sostinėje apdovanoti labiausiai pasižymėję šiemetinės iniciatyvos dalyviai. Taip pat oficialiai paskelbta, jog LINEŠA pavyko pasiekti Lietuvos rekordą „Daugiausiai mokinių profesinio veiklinimo iniciatyvoje“.
Jau dešimt metų LINEŠA vykdoma nacionalinė profesinio veiklinimo iniciatyva „Šok į tėvų klumpes“ padeda 1–12 klasių mokiniams pažinti savo artimųjų profesijas apsilankant jų darbo vietose.
Kasmet į iniciatyvą...
Naujausiais Higienos instituto leidinio „Lietuvos sveikatos statistika 2023" duomenimis, Lietuvoje 2023 m. mirė 37 005 asmenys – tai 5 879 asmenimis (14,6 proc.) mažiau negu 2022 metais. Nors širdies ir kraujagyslių ligos vis dar išlieka pagrindine mirčių priežastimi Lietuvoje, sudarančia 52,1 proc. visų mirties atvejų, 2023 m. mirtingumas nuo išeminių širdies ligų, palyginti su 2015 m., sumažėjo beveik dukart, taip pat stebimas ir mirtingumo nuo cerebovaskulinių ligų (insulto) mažėjimas. Prieš 10 metų Lietuva pagal mirtingumą nuo išeminės širdies ligos pirmavo Europoje ir Europos vidurkį pralenkė 4,4 karto....
Negalios politika per pastaruosius kelerius metus įgavo naują kokybę – pagaliau matomas kiekvienas žmogus ir jo individualūs poreikiai, nuo biurokratijos pereita prie vieno langelio principo. Visam pasauliui gruodžio 3-iąją minint Tarptautinę žmonių su negalia dieną, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) primena ne tik šios dienos reikšmę mūsų visuomenei, bet ir svarbiausius pokyčius, kuriuos pavyko pasiekti.
Anot socialinės apsaugos ir darbo viceministrės Justinos Jakštienės, pastaruosius kelerius metus visa SADM komanda, Asmens su negalia teisių apsaugos agentūros (ANTA) specialistai, ekspertai, asmenis su negalia atstovaujančių nevyriausybinių organizacijų...
Nacionalinis vėžio institutas (NVI) kalėdinį laikotarpį pasitinka kaip socialiai atsakinga organizacija. Institute pacientams surengta kalėdinė rankdarbių ir kitų dovanėlių mugė „Pasiimk“. Tamsiais rudens vakarais NVI darbuotojai su šeimomis, nevyriausybinės organizacijos ir kiti geros valios žmonės kūrė įvairius rankdarbius. Mugėje pacientai šias mielas smulkmenas nemokamai pasiėmė kaip kalėdines dovanėles. Mugė „Pasiimk“ atidaryta skambant gražiausioms kalėdinėms melodijoms, kurias dovanojo saksofonininkas Juozas Kuraitis. Taip kalėdinė labdaros mugė „Pasiimk“ pradėjo NVI Advento laikotarpį, per kurį pacientams bus surengta daugiau įvairių edukacijų ir gerumo akcijų.
Gruodžio 3 d. NVI centrinis...
Kiek kartų užuodę verdamos pieniškos sriubos ar skrundančio varškės apkepo kvapą, tarsi laiko mašina nukeliavote atgal į vaikystę? Kvapai ir skoniai leidžia mums sugrįžti atgal į praeitį ir prisiminti tas dienas, kai ramiai sėdėdami virtuvėje, laukdavome kol mama ar močiutė patieks skaniausią patiekalą. Vaikystėje galbūt per daug ir nerūpėjo, iš ko pagaminti mūsų pietūs ar vakarienė, tačiau akivaizdu, kad būtent pieno produktai nuo mažų dienų suformavo mūsų mitybos įpročius, tai pabrėžia ir ekspertai.
Pieno produktų nepamiršo net prezidentai
Pienininkystės tradicijos daugelyje dvarų Lietuvoje buvo išplėtotos XIX a....
Kepta, rūkyta, sūdyta, virta ar vytinta – variantų, kokią bei kaip paruoštą žuvį valgyti, itin daug. Lietuvoje vis daugiau dėmesio skiriame maisto įvairovei, tad tarp dažniausių pasirinkimų – ne tik lašiša, tunas ar krevetės, bet ir Viduržemio jūros regionuose pamiltos midijos ar sardinės. „Lidl Lietuva" tvarumo vadovė Monika Anilionė pažymi, jog artėjant vienoms didžiausių metų švenčių, šios žuvys bei jūros gėrybės keliaus ant daugelio Lietuvos gyventojų stalų. Visgi, ar žinote, kurios iš jų – ne tik gardžios, bet ir naudingos kiekvieno organizmui?
„Artėjant žiemos šventėms, žuvies...
Tradiciškai manoma, kad blynai yra labiausiai vaikų mėgstamas ir jiems tinkantis maistas. Turbūt prisimename gražias akimirkas iš savo vaikystės, kai mama rasdavo laiko iškepti lietinių ar močiutė vaišindavo širdelių blynais. Tos nostalgiškos prisiminimų akimirkos mums asocijuojasi su „teisinga“, sveika vaikyste.
Bet tai yra mitas, kurį kuo skubiau reikėtų paneigti. Jei rytais vaikams skubate iškepti blynelių, – nevarkite. Nes blynai vaikams yra mažiausiai tinkamas pusryčių maistas. Jie galėtų išlikti tik kaip retkarčiais ragaujamas desertas.
Konsultuoja vaikų gastroenterologas, prof. Vaidotas Urbonas
Ar tikrai senovėje vaikai augo valgydami blynus?
Nemanykite, kad prieš...
Kai klaipėdietė Olga degančiomis akimis milimetrų tikslumu projektuoja baldus naujam verslo centrui gimtajame mieste, retas atspėtų, kad prieš tai 20 metų jos karjera tekėjo visiškai kita vaga, neturėjusia nieko bendro nei su baldais, nei su interjero dizainu. Du dešimtmečius siauroje techninėje srityje geležinkeliuose dirbusi moteris ryžosi kardinaliai pakeisti karjeros kryptį, o tai padaryti įkvėpė hobis ir šeimos pagausėjimas.
Kol vieni savo pašaukimą atranda dar mokyklos suole, kitiems paieškos gali trukti net keletą dešimtmečių. Uostamiestyje gyvenanti ir šiuo metu baldus projektuojanti Olga Greivė – puikus to pavyzdys....
Jaunosios pedagogės Monikos Rimkutės tėvai jau 33 metus dirba pradinių klasių mokytojais Kauno Jono Pauliaus II gimnazijoje – būtent tiek trunka ir judviejų santuoka. Prieš kelis dešimtmečius susipažinę šioje mokykloje, jiedu iškart pajuto vienas kitam simpatiją ir vos po mėnesio laiko susižadėjo. Ši mokykla simbolizuoja ne tik jų profesinės karjeros bei šeimyninio gyvenimo pradžią, bet ir tęstinumą – pasekusi tėvų pėdomis, šiandien šioje gimnazijoje pedagoge dirba ir jų dukra Monika.
Ko reikia, kad daugiau jaunų žmonių rinktųsi pedagogo profesiją, nebijotų eiti dirbti į mokyklas, o ir...
2024-ųjų Metų mokytoju išrinktas Balsių progimnazijos ir Šiaurės licėjaus geografijos mokytojas Mantas Karanauskas didžiuojasi gautu įvertinimu, tačiau prisipažįsta, kad pats nesijaučia esąs geriausias Lietuvoje. „Tiesa, kad esu vienas aktyviausių pedagogų: atvirai kalbu apie švietimo problemas ir skaudulius, drąsiai viešumoje reiškiu savo nuomonę, matyt, tai irgi yra dalis to, kodėl būtent aš gavau šį apdovanojimą“, - sako jis.
Tai, kad mūsų šalyje organizuojami Metų mokytojo rinkimai, anot Manto, rodo, kad švietimo sritis ir jame dirbantys žmonės yra įdomūs ir svarbūs ne tik pačiai švietimo bendruomenei, bet ir...
Atėjus žiemai ir kelius vis dažniau padengiant plikledžiui ar pirmajam sniegui pasipila avarijos – dalis vairuotojų per metus, regis, pamiršta, kaip saugiai vairuoti slidžiame kelyje. Slidi kelio danga iššūkiu tampa ne tik pradedantiesiems, bet ir patyrusiems vairuotojams, mat vairavimas šaltuoju metų laiku reikalauja specifinių žinių ir praktikos.
Ekspertai pabrėžia, kad daugeliui trūksta tinkamų įgūdžių ir gebėjimo atpažinti pavojingas situacijas, todėl būtina arba mokytis saugaus vairavimo slidžiame kelyje, arba vengti sudėtingų sąlygų.
„Visų pirma, tai mes nemokame važiuoti slidžiu keliu. Gali pamiršti tai, ką kažkada žinojai, tačiau per...
Vairuotojai, važiuodami miškingais keliais, turėtų būti itin atsargūs. Draudikai įspėja apie rudens ir žiemos sandūroje padažnėjusius transporto priemonių susidūrimus su laukiniais žvėrimis, kuriuos arčiau kelių atgena pasikeitusios gamtos sąlygos – itin pailgėjęs tamsos ir prieblandos laikas bei jų sezoniniai maitinimosi ir žiemojimo įpročiai.
Draudimo bendrovės „Gjensidige“ duomenimis, 2021-2024 metas Lietuvoje įvyko 1161 eismo nelaimės, kurių metu transporto priemonės susidūrė su laukiniais gyvūnais. Įmonė mūsų šalies vairuotojams atlygino daugiau nei 2,6 mln. eurų nuostolių. Vidutinė susidūrimo su laukiniu gyvūnu žala sudaro 2 215 eurų. Baltijos šalyse per...
Iki „Metų automobilio 2025“ finalo ir nugalėtojų paskelbimo lieka valandos – pats laikas pakalbėti apie dramblį kambaryje. Ar automobilių pramonė šiuo metu iš tiesų išgyvena krizę? Atrodytų, kokia krizė, kai JAV elektromobilių gamintojo „Tesla“ rinkos vertė neseniai pasiekė magišką trilijono JAV dolerių ribą? Visgi, investuotojų akyse „Tesla“ yra ne tiek automobilių, kiek technologijų įmonė, o ir jos vertė vis mažiau koreliuoja su pagamintų ar parduotų elektromobilių skaičiais. Gali būti ir taip, kad „Tesla“ tiesiog atspindi automobilių industrijos būseną, kuomet naujokai auga, o rinkos senbuviams tenka...
Vilniaus, Klaipėdos ir Šiaulių „Akropoliuose“ visą gruodžio mėnesį vyks šventinės veiklos ir pramogos, skirtos prekybos ir pramogų centrų lankytojams. Dovanų ieškančius pirkėjus kvies tradicinės, visų pamėgtos kalėdinės mugės ir atvirukų dirbtuvėlės, šventinę patirtį dovanos sniego senių fotoinstaliacijos, galimybė paskambinti Kalėdų Seneliui ir eglučių „miškas“.
„Artėjant laukiamiausioms metų šventėms šiemet, kaip ir kasmet, norime sukurti išskirtinę kalėdinę nuotaiką, kuri apsuptų dovanų ar kitų pirkinių įsigyti atvykusius mūsų prekybos ir pramogų centrų lankytojus. Įvairios pramogos, veiklos ir atrakcijos „Akropoliuose“ jau prasidėjo. Neabejojame, kad jos įtrauks ne tik mažuosius,...
Šildymo sezonas jau įsibėgėjo visoje Lietuvoje, atnešdamas ne tik šilumą į namus, bet ir naujus iššūkius bei rizikas. Dauguma gyventojų kliaujasi patogiu centriniu šildymu, tačiau nemaža dalis namų ūkių yra šildomi alternatyviais būdais – dujomis, kietuoju kuru, elektra. Todėl šildymo sezono metu padidėja gaisrų rizika. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento statistiniai duomenys rodo, kad šiuo laikotarpiu gaisrų skaičius paprastai išauga, dažnai, dėl netinkamo šildymo įrangos naudojimo ir priežiūros bei dūmų detektoriaus nebuvimo.
Jaukūs ir saugūs namai: šiluma neturi kelti rizikos
Gaisrų, susijusių su šildymo sistemomis, skaičius kasmet...
Paskutinę lapkričio savaitę, prekybininkams viliojant įspūdingomis nuolaidomis ir išskirtiniais pasiūlymais, lietuviai, latviai ir estai gausiai apsipirkinėjo internete. Paaiškėjo, kad lietuvius labiausiai masino namų apyvokos prekės, kava, kosmetika ir prekės iš Kinijos, o Baltijos šalių pirkėjai internete apsipirkinėja kitaip nei Vakarų, Centrinės Europos ir Balkanų šalių gyventojai.
1 iš 2 lietuvių apsiperka internete bent kartą per mėnesį
„Venipak“ rinkodaros ir komunikacijos vadovė Baltijos šalims Kristina Sušinskaitė teigia, kad pirkimas internetu jau tapo įpročiu – 1 iš 2 Lietuvos gyventojų bent kartą per mėnesį apsiperka internete. Bendrovės užsakymu šių...
Nišiniai kvepalai - ar esate apie juos girdėję? Net jei taip, šiame straipsnyje aptarsime dalykus, kurių apie nišinius kvepalus turbūt nežinojote. Šie aromatai skirti ne tik saldžiai kvepėti. Pasaulyje nišiniai kvepalai yra pripažinti kaip mokslo ir meno forma, turinti ypatingai įdomių savybių ir neribotų perspektyvų. Su šiuolaikinėmis technologijomis, parfumeriai gali atkurti nostalgišką kvapą iš mūsų vaikystės, jūros aromatą ar net senų knygų kvapą. Be to, kvapai gali tiesiogiai paveikti mūsų kūną ir protą. Aptarkime kaip nišiniai kvepalai susiję su prisiminimais, kokia jų nauda įtaka mūsų...
Atėjęs šaltasis sezonas asocijuojasi ne tik su gamtos pokyčiais, vėstančiais orais ar jaukiais vakarais prie židinio. Besidomintiems mada ir stiliumi tai – naujų tendencijų metas, proga išbandyti netikėtus derinius, žaisti spalvomis, formomis. Nuomonės formuotoja ir verslininkė Ieva Mackevičienė neslepia, kad rudens sezono deriniai yra arčiausiai jos širdies. Pasak moters, daugiausiai jos spintoje galima rasti būtent šiam sezonui skirtų drabužių, avalynės ar aksesuarų. Ji taip pat dalinasi šiam sezonui skirtais apsipirkimo įpročiais.
Drabužinės pagrindas – ilgaamžė klasika
Nors I. Mackevičienės garderobas išties gausus, o socialiniuose tinkluose sekėjus ji...
Ruduo ir žiema – metas, kai daugeliui iš mūsų tenka iš naujo įvertinti savo grožio rutiną, pakeisti kai kuriuos vasaros įpročius. Kai lauke atvėsta, o šildymo sezonas verčia odą ir plaukus sausėti, būtina ypatingai rūpintis ne tik savo oda, bet ir antakiais.
Antakiai – veido dalis, kuri diskusijose apie grožį ar mados tendencijas dažnai lieka nuošalyje, tačiau jie gali iš esmės pakeisti mūsų išvaizdą, o antakių forma dažnai lemia ir mūsų veido išraišką. Kaip juos tinkamai prižiūrėti, kad net šalčiausiomis dienomis atrodytų nepriekaištingai? Žinomų moterų stilistė...
Turizmo sektoriuje populiari „viskas įskaičiuota“ koncepcija šiandien vis dažniau tampa gyventojų pasirinkimu ir priimant vienus reikšmingiausių gyvenimo sprendimų – įsigyjant būstą ar rūpinantis šeimos finansine apsauga. Pasak ekspertų, šių paslaugų populiarėjimas susijęs su besikeičiančiu gyvenimo tempu: vis labiau brangindami savo laiką, žmonės ieško jį taupančių sprendimų. Jie pataria, kada toks pasirinkimas gali būti naudingas ir į ką svarbu atkreipti dėmesį renkantis.
Galimybė pirkti kitų laiką
Kaip pastebi NT rinkoje jau dvidešimtmetį dirbantis „Capital“ brokeris Egidijus Gerasimavičius, paskutiniu metu išaugus pragyvenimo lygiui, atsiradus daugiau galimybių įgyvendinti savo norus...
Įsivaizduokite, kad per vieną sekundę visa Lietuva panyra į visišką tamsą – dingsta elektra, nustoja veikti visi prietaisai ir įrenginiai. Tamsoje paskęsta ne tik kiekvieno iš mūsų namai, bet ir gydymo įstaigos, mokyklos – visų darbas sustoja. „Litgrid“ ir „Energy Cells“ inovacijų vadovas Audrius Baranauskas su kolegomis energetikais dirba tam, kad toks scenarijus niekada nevirstų realybe. Kartu su „EPSO-G“ grupės įmonių „Litgrid“ ir „Energy cells“ komandomis į perdavimo sistemos tinklą integravęs pirmąją Baltijos šalyse ir didžiausią Europoje elektros energijos kaupimo sistemą, savo darbu jis siekia...
Nuo kitų metų visoms plastikinėms, kombinuotoms ir PET pakuotėms nebebus taikomos mokesčių lengvatos, praneša Aplinkos ministerija. „Mokesčio už aplinkos teršimą lengvata bus galima pasinaudoti tik tuo atveju, jei pakuotės bus perdirbtos. Be to, taršos mokesčio mokėjimas neatleis verslų nuo pareigos prisidėti prie kolektyvinio pakuočių sistemos finansavimo“, – teigia Almontas Kybartas, pakuočių atliekų tvarkymo organizacijos „Žaliasis taškas“ vadovas.
Europos Sąjungos (ES) aplinkosauginiai reikalavimai kasmet griežtėja. Mat siekiama maksimaliai padidinti perdirbamų pakuočių skaičių ir sumažinti neperdirbtų atliekų kiekį. Tikimąsi, kad iki 2030-ųjų, visos pakuotės taps 100 proc....
Pasaulyje yra daugiau kaip 2 000 slyvų veislių, kurių kiekviena pasižymi unikaliu skoniu, dydžiu ir spalva. Jų būna tiek raudonų ar violetinių, tiek geltonos ar žalios spalvos. Anot gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, šie vaisiai dėl savo maistinių medžiagų gali ne tik praturtinti mitybą, bet ir sumažinti kai kurių lėtinių ligų riziką. Pasak prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovės Olgos Suchočevos, nors slyvos perkamiausios vasaros sezono metu, jų prekybos centruose galima rasti ištisus metus. Tad kulinarijos technologai kviečia pasinaudoti proga iš sezono gėrybių pasigaminti gardų...
Kaip greitai bėga laikas. Ar jau pasistatėte ant stalo ar miegamajame prie lovos tigro statulėlę? Pasitikti Naujųjų iš Airijos grįžęs draugas, besibaigiant buteliui, tapo perdėm jautrus ir apsiverkė: „Pasiimčiau Lietuvą į Airiją.“ Jis klydo. Prašmatnaus namo Palangoje kvadratinio metro kaina 9 300 eurų, panašaus namo Santa Barbaroje – 6 500 eurų. Princo Hario ir Meghan Markle namai pigesni nei tūlo lietuvio Palangoje. O štai brangiausi lapkričio mėn. butų sandoriai Vilniuje: 1 000 000 eurų 191 kv. m. Olimpiečių g., 846 000 eurų 157 kv. m....
Mūsų eros metai pradėti skaičiuoti nuo Kristaus gimimo. Šiandien mokslininkai teigia, kad Jėzus Kristus gimęs septyneriais metais anksčiau.
Evangelijoje pagal Matą pasakojama, kad Jėzus gimė pasirodžius Betliejaus žvaigždei (Mt 2,2). Visais laikais mokslininkai bandė apskaičiuoti jos pasirodymo laiką. Nors evangelijos ir nenurodo tikslios Jėzaus gimimo datos, ji būtinai turi sutapti su pirmuoju šio dangaus fenomeno pasirodymu. Jau vokiečių astronomas Johannes’as Kepleris (1571–1630) apskaičiavo, kad šį evangelijų aprašytą reiškinį gali atitikti daugkartinis Saturno ir Jupiterio planetų suartėjimas 7 m. „prieš Kristų“. Kadangi Jėzus negalėjo būti atėjęs į...
Ar kada nors susimąstėte, kodėl dangus yra mėlynas arba kodėl Mėnulis naktį atrodo toks šviesus? Pasaulis aplink mus yra pilnas paslapčių, ir net kasdieniai reiškiniai slepia intriguojančius gamtos dėsnius.
Kauno technologijos universiteto Matematikos ir gamtos mokslų fakulteto (KTU MGMF) Fizikos katedros docentas, studijų programų vadovas Benas Gabrielis Urbonavičius apžvelgia 12 kasdien patiriamų fenomenų, kurių moksliniai paaiškinimai dažnai lieka užribyje.
1. Kodėl dangus yra mėlynas?
Dangus atrodo mėlynas dėl reiškinio, vadinamo Reilėjaus sklaida. Šis reiškinys paaiškina šviesos sklaidą aplinkoje, kurioje yra dalelių, mažesnių už šviesos bangos ilgį, pavyzdžiui, orą...
„2023 m. pabaigoje Lietuvoje gyveno apie 224,9 tūkst. asmenų su negalia. Jei skaitmeninės technologijos turi prieinamumo kliūčių, jos užkerta kelią šiems žmonėms siekti išsilavinimo, tobulinti savo įgūdžius, integruotis į darbo rinką ir, svarbiausia, gyventi savarankiškai bei oriai“, – sako Indrė Karlovė, skaitmeninio prieinamumo specialistė.
Agentūros „June / Karlove“ vadovaujančioji įkūrėja pažymi, kad Kauno technologijos universitetas (KTU) įgijo skaitmeninio prieinamumo tyrimo sertifikatą, tapdamas pirmąja ir kol kas vienintele aukštąja mokykla Lietuvoje, kuri kryptingai pradėjo įgyvendinti skaitmeninio prieinamumo principus.
Daugiau nei estetika
I. Karlovė teigia, kad anksčiau skaitmeninės platformos buvo...
Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) Miškų ir ekologijos fakulteto Medžioklėtyros laboratorijos vadovas dr. Artūras Kibiša kartu su kolegomis ne vienerius metus rūpinasi į Tarptautinę ir Lietuvos raudonąsias knygas įtrauktų stumbrų populiacijos ateitimi.
Stumbrų bandose – ne viena dešimtis individų
Stumbrus pažymėjus palydoviniu ryšiu duomenis siunčiamais antkakliais, mokslininkai turi galimybę stebėti šių didingų gyvūnų migracijos kelius.
Lietuvoje šiuo metu gyvena 4 pagrindinės stumbrų grupės. „Panevėžio rajono bandą sudaro apie 50 individų, gyvenančių netoli Pašilių stumbryno, iš kurio stumbrai ir buvo išleisti į laisvę. Kėdainių rajono banda...
Šiaulių „Aušros“ muziejuje saugomi dailininko V. Banaičio piešiniai, vaizduojantys tarpukario Šiaulius: „Vokiečių g-vė (Užkirkis)“ (popierius, pieštukas, 22 x 33,3 cm, 1933), „Valančiaus g-vė“ (pop., akv., 17,7 x 25 cm, 1936), „Žiūrint iš Gelgaudo g-vės į Vilniaus g-vę (Kaukazas)“ (24,7 x 34,9 cm, 1936), „Kalvė Lauko g-vėj“ (24,9 x 35 cm, 1936), „Pagyžių ir Tilžės g-vių kampas“ (25,5 x 36,3 cm, 1937), „Bizimavičiaus ir Gabrilaičio namai. Šiauliai, Ežero ir Vilniaus gatvių kampas“ (24,7 x 35 cm, 1936), „Dariaus ir Girėno g-vė“ (25,5 x 36,2 cm, 1937),...
Tęsiame pradėtą pokalbį su dizaineriu Viliumi Puronu apie Šiaulių miesto įvaizdį nuo Lietuvos valstybės atkūrimo 1918 metais iki mūsų dienų.
Anot pašnekovo, dailės kūrinio gyvenimas labai panašus į žmogaus gyvenimą: jis pagimdomas, turi savo jaunystę, senatvę. Turi į jį nukreiptas politines ir estetines simpatijas, kurios padeda arba sukomplikuoja gyvenimą. Jam tenka kentėti nuo chuliganų vandalų ir vagišių plagijuotojų, tarnauti pasaulio stipriesiems arba būti apšmeižtam advokatų-menotyrininkų. O kai kuriuos iš jų paverčiame stabais bei garbiname tol, kol nuverčiame pasikeitus geram skoniui arba tikėjimui.
Versdami paverkiame, o po poros...
„Menas – tai melas, teisesnis už tiesą“, – teigia dizaineris Vilius Puronas, praeityje miesto vyr. dailininkas, knygų autorius, įdomiosios Šiaulių istorijos žinovas... Asmenybė, kurios pristatinėti skaitytojui turbūt ir nereikia. Pasak jo, tai ne vien lituanistinis kalambūras. Kiekvienas kūrinys turi sielą, kuri yra didžiausia kūrinio vertybė. Pajutai kažką giminingo, ir tas kūrinys tampa tavo bičiuliu, broliu, o jeigu ne – jis taip ir lieka beveidis, paskęsta minioje. Siela suteikia keleriopą, dešimteriopą, šimteriopą, tūkstanteriopą... ir gal net dar didesnę vertę iškalinėtam metalo gabalui, skardos rūbų apvilktam cementui...