Nerimą sukėlusi žinia apie Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (Šiaulių AVMI) prijungimą prie mažesnio miesto – Panevėžio padalinio greitai suvienijo regiono savivaldybių vadovus ir verslo atstovus. Sulaukę pasipriešinimo ir argumentų, Valstybinės mokesčių inspekcijos vadovai jau švelnina retoriką.

Labai plačiai neskelbiant Finansų ministerija ruošė Vyriausybės sprendimą Šiaulių apskrities valstybinę mokesčių inspekciją reorganizuoti jungimo būdu, ją prijungiant prie Panevėžio apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos, kuriai pereitų visos reorganizuojamos Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos teisės ir pareigos.

Protestuodami prieš tokius planus, Šiaulių miesto meras Artūras Visockas, Šiaulių regiono plėtros tarybos kolegijos pirmininkas Vitalijus Mitrofanovas, Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas Vytis Lembutis ir Šiaulių pramoninkų asociacijos prezidentas Žydrūnas Grinius raštu kreipėsi į Finansų ministeriją. Rašte akcentuojama, kad reorganizacijos planai nebuvo aptarti su vietos socialiniais partneriais, verslo bendruomene, Šiaulių regiono savivaldybėmis, o reorganizacijos motyvai – labai abejotini, ypač nepagrįstai atrodo sprendimas Šiaulių VMI jungti prie Panevėžio, o ne atvirkščiai.

Kylant vis aštresnėms diskusijoms, nepatogius klausimus dėl reorganizacijos Vyriausybės nariams ėmė uždavinėti Seimo Šiaulių krašto bičiulių grupės nariai. Valstybinės mokesčių inspekcijos vadovai tada surengė diskusiją, pristatydami numatomus struktūrinius Šiaulių ir Panevėžio AVMI pokyčius. Susitikimą moderavo VMI vadovės pavaduotojas Artūras Klerauskas, dalyvavo Šiaulių AVMI vadovė Auksė Tutkutė, kiti VMI departamentų vadovai. Diskutuoti dėl Šiaulių AVMI susirinko Šiaulių miesto meras Artūras Visockas, Šiaulių regiono plėtros tarybos kolegijos pirmininkas Vitalijus Mitrofanovas, kiti regiono savivaldybių merai ir vicemerai, Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų ir Šiaulių pramoninkų asociacijos vadovai, Seimo nariai ir jų padėjėjai.

„Tokia pasirinkta reorganizacijos kryptis prieštarauja teisingumo principui. Matome, kad čia jau nebeina kalba apie jokią regioninę politiką ar pasitikėjimą, kai tokie klausimai sprendžiami paslėpta forma. Nenormalu, kad savivaldybės ir verslas priversti atsikovoti savaime suprantamus dalykus. Daugelis čia susirinkusių visomis jėgomis dirba už šio krašto stiprinimą, tuo tarpu centrinė valdžia viską daro atvirkščiai. Kiek žinau, šį klausimą dabar rimtai nagrinėja prezidentūra, manau, kad Prezidentui ir jo komandai tikrai rūpi regioninė politika“, – kalbėjo Šiaulių meras Artūras Visockas.

VMI atstovai bandė Šiaulių AVMI prijungimą argumentuoti, esą Panevėžio padalinys dabar didesnis nei Šiaulių, todėl logiška jungti mažesnį prie didesnio. Į tai buvo atsakyta, kad prieš kurį laiką jau vyko VMI skyrių stambinimas. Klaipėdos AVMI dabar papildomai aptarnauja dar dvi apskritis – Tauragės ir Telšių, prie Panevėžio AVMI tada prijungta Utena, prie Kauno – Marijampolės ir Alytaus apskritys. Tik prie Šiaulių AVMI nieko neprijungta, tad ji ir liko mažiausia.   

„Turime panašių pavyzdžių su kitomis valstybinėmis institucijomis, kurių padaliniai buvo prijungti prie kitų miestų skyrių, mums, verslui, dabar pasidarė labai nepatogu bendradarbiauti. Dabartinio santykio nebegaliu pavadinti partneryste, sulaukti atsakymų į rūpimus klausimus, spręsti nenumatytus atvejus yra išties sudėtinga, viskas trunka daug ilgiau. Labai nesinorėtų, kad tuo keliu eitų ir VMI. Tada mes tapsime ne partneriais, o tik mokesčių prievolininkais“, – sakė Šiaulių pramonininkų asociacijos viceprezidentas Arūnas Rupšys.

Susirinkusieji teiravosi, kokia numatomos reorganizacijos nauda ar ekonominis efektas, deja, šis klausimas liko neatsakytas.

 „Šiauliai yra didmiestis, o mūsų VMI norite prijungti prie mažesnio miesto padalinio, nematome logikos. Taip pat, Šiauliai yra vienas iš šiuo metu labiausiai augančių miestų, tai yra ne emocijos, o statistika. Jei Šiaulių AVMI taps tik Panevėžio filialu, etatų mažinimai ar kitos vidinės pertvarkos pirmiausia palies mūsų miesto VMI darbuotojus, iš patirties žinau, kad vadovai savo aplinkoje žmones saugo labiau nei filiale. Čia yra Šiaurės Lietuvos centras, bet jau reorganizuota Šiaulių muitinė tapo Klaipėdos teritorinės muitinės dalimi. Šiauliuose liko tik  „Sodros“ Klientų aptarnavimo skyriaus Šiaulių priimamasis, kuris dabar pavaldus „Sodros“ Panevėžio skyriui“, – tvirtino Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas Vytis Lembutis.

Susidūrę su griežta regiono politikų ir verslo pozicija, VMI atstovai ėmė švelninti situaciją. Pasak VMI viršininko pavaduotojo Artūro Klerausko, nekalbama apie Šiaulių AVMI prijungimą (nors Vyriausybės nutarimo projekte yra būtent tokia formuluotė), siekiama tik sujungti du mažiausius šalyje Panevėžio ir Šiaulių VMI padalinius.

„Atvažiavome išgirsti regiono atstovų nuomonę. Taip norime nuo savęs paaiškinti, kad niekas, nei vienas mūsų specialistas nepajudės iš Šiaulių, visos aptarnavimo salės ir paslaugos liks“, – sakė Artūras Klerauskas.

„Tikiuosi, ne tik išklausysite mus, bet ir išgirsite, perduosite tai savo vadovybei ir kartu padarysite išvadas. Labai gaila, kad čia nėra Finansų ministerijos atstovų, nes ši pertvarka greičiausiai net ne mokesčių inspekcijos iniciatyva“, – kalbėjo Šiaulių regiono plėtros tarybos kolegijos pirmininkas Vitalijus Mitrofanovas.

Vitalio Lebedžio nuotraukos

Pranešimą paskelbė: Vitalis Lebedis, Šiaulių miesto savivaldybė
Į viršų