Joga Lietuvoje intensyviai populiarėja. Birželio 21-ąją bus minima Tarptautinė jogos diena. Apie jogos paslaptis pasakoja Indijos Ambasados Garbės konsulas Rajinder Kumar Chaudhary.

– Ką manote apie Indijos kultūros paplitimą Lietuvoje, ar jaučiamas lietuvių domėjimasis šia, mums vis dar egzotiška, šalimi bei jos papročiais?
– Indijos kultūra Lietuvoje nėra tokia stipri, kokia galėtų būti, nors abi šalys turi daug bendro: jos turi kalbos ir gramatikos panašumų, tokios pačios yra ir praktikuojamos šeimos vertybės, net kai kurios religinės tradicijos sutampa. Lietuviai visais laikais mėgo Indijos „Bolivudo“ filmus, tačiau glaudūs draugiški santykiai tarp mūsų tautų taip ir neišsivystė. Žinoma, Vilniaus universiteto orientalistikos centre mokoma hindi ir sanskrito – dviejų pačių svarbiausių kalbų, tačiau grįžtamasis ryšys šiuo metu nėra daug žadantis. Taip pat Lietuvoje veikia keletas mokyklų, kurios moko mergaites klasikinių indų šokių, yra muzikantų, kurie groja tradiciniais indų instrumentais, tačiau situacija galėtų būti geresnė.

– Kuo Jogos diena svarbi?
– Tiesą sakant, kitose šalyse jogos, kaip kasdienio užsiėmimo, idėja plinta kur kas greičiau nei Lietuvoje ir ją praktikuojančių yra kur kas daugiau. Turbūt tai lemia lietuvių santūrumas ir atsargumas, nes dauguma jų mano, kad joga yra tarsi religinis tikėjimas, kad Indija bando jį įpiršti, bet jei taip būtų, ar 175 šalys aklai pritartų Jungtinėms Tautoms? 2014 metų gruodį Indijos ministro pirmininko Narenda Modi pasiūlymu, Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja birželio 21 dieną paskelbė Tarptautine jogos diena, kad ji būtų praktikuojama visame pasaulyje. Šiam sprendimui pritarė 175 šalys narės iš 194.

Indija niekada nepuolė ir niekada neužkariavo jokių teritorijų, o jogos jėga siekiama pasidalinti dvasiniu procesu, o ne prieštarauti kokiai nors esančiai religijai ar kultūrai – mes patys esame pliuralistinė visuomenė, praktikuojanti skirtingas religijas.

Joga ir viena jos gydančių formų – ajurveda – turi būti siūloma žmonėms kaip priešnuodis plintančioms ligoms ir epidemijoms. Labai įdomu ir tai, kad pati Lietuvos Vyriausybė nori skatinti žmones užsiimti joga ir ajurveda, kaip alternatyvia gydymo forma, todėl mes, Indijos ambasados ir konsulato atstovai, bendradarbiaujame su įvairiais jogos mokytojais ir skleidžiame žinią per keturis jogos ambasadorius – lietuvius.

– Sakoma, kad pastaruoju metu itin dažnai joga renkamasi dėl mados aspekto, o ne sveikos gyvensenos principų. Ką pastebite Jūs?
– Labiau paminėčiau tai, kad daug dėmesio dabar skiriama ne tradicinei jogai, bet daugiau „pop“ stiliaus šokiams ir linksmybėms – tai galėtų būti akmuo į taip vadinamų jogos mokytojų daržą, kurie, taikydami tokią praktiką, tiesiog nori daugiau užsidirbti. Žinoma, netgi klasikinėje jogoje atsiranda šiokių tokių pokyčių, bet jie nėra tokie n+eįprasti, nes originalus jogos stilius per amžius keitėsi labai nedaug, išlaikydamas visas pamatines vertybes bei praktikas.

Joga yra kilusi iš Indijos, tad natūraliai peršasi išvada, kad geriausi jogos mokytojai turėtų būti iš šios šalies.

– Nors joga kilusi iš Indijos, dabar ji yra plačiai paplitęs universalus reiškinys – Indijos dovana pasauliui. Tam, kad būtum geras jogos mokytojas, neprivalai būti indas: lietuvis arba kurios nors kitos tautybės asmuo iš bet kurio pasaulio krašto gali būti toks pats geras mokytojas, jei tik jis arba ji teisingai išmoko jogos mokslo iš gero mokytojo ir yra jam pasišventęs bei atsidavęs. Taip, tiesa, kad daugelis žmonių iš kitų pasaulio šalių atvyksta į Indiją mokytis jogos, nes Indijos mokytojai turi daugiau žinių, tačiau Lietuvoje taip pat yra labai daug gerų jogos specialistų, kurie savo darbą atlieka taip pat puikiai, kaip ir indų mokytojai.

– Dažnai, renkantis naują, nežinomą užsiėmimą, prisibijoma pseudo mokytojų, kurie savo žiniomis gali atnešti ne naudos, bet žalos. Ar įmanoma atpažinti netinkamą jogos mokytoją?
– Šiuo metu steigiama daugybė naujų jogos mokyklų Lietuvoje ir kitose šalyse. Naudodamosios jogos vardu, šios mokyklos susižeria lengvus pinigus, tačiau patys žmonės turėtų būti atsargūs ir atsirinkti gero vardo mokyklas, įvertinę rekomendacijas ir mokytojo patirtį. Galiu nuraminti, kad Lietuvoje puikių jogos mokyklų yra tikrai nemažai.

– Galbūt yra metodika, kaip išsirinkti gerą jogos mokytoją, į ką verta atkreipti dėmesį?
– Yra toks žinomas posakis: „Surasti gerą jogos mokytoją yra tas pats, kas surasti adatą šieno kupetoje“, tačiau visada yra gerų ir atsidavusių mokytojų, kurių geras vardas sklinda greitai ir plačiai. Išvaizda ir mokytojo veido švytėjimas gali padėti jums suprasti, kad tinkamai pasirinkote, o daugiau žinių apie mokytojus galite gauti stebėdami jų vedamas treniruotes ir elgesį su mokiniais.

Į viršų