Vilnius, vasario 1 d. (ELTA).
Nuo šių metų pradžios Lietuvoje pradėjusioje veikti elektros biržoje sausio mėnesį suprekiauta 536,7 mln. kilovatvalandžių elektros energijos, kurios vidutinė kaina buvo 138,4 Lt/MW. Per biržą buvo suprekiauta 43 proc. viso Lietuvoje suvartojamo elektros energijos poreikio. Sausio mėnesį elektros biržoje sudaryta 74,4 mln. litų vertės sandorių.

Pasak rinkos operatoriaus bendrovės BALTPOOL generalinės direktorės Linos Skrabutėnaitės, pirmasis biržos veiklos mėnuo pranoko lūkesčius dalyvių aktyvumu ir pasiekta apyvarta. Birža veikė sklandžiai, kainas daugiausia koregavo oro sąlygos, vyko aktyvi tarptautinė prekyba.

Jos teigimu, pirmasis mėnuo rodo, jog elektros biržoje vyksta aktyvi tarptautinė prekyba. Biržoje yra užsiregistravę ir aktyviai veikia ne tik vietiniai gamintojai ir pirkėjai, bet ir kaimyninių šalių elektros prekybos įmonių atstovybės, sudariusios biržos dalyvių sutartis. Per sausį biržos dalyvių padaugėjo iki 20-ties. 

Vidutinė biržoje suprekiautos elektros energijos kaina (13,8 ct/kWh) yra tik pačios elektros, kaip prekės, kaina be infrastruktūros mokesčių, kurie sudaro galutinę vartotojų mokamą kainą. Palyginimui - šiuo metu Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos nustatyta normatyvinė elektros energijos gamybos savikaina yra 15,5 ct/kWh. 

Mažiausia vidutinė dienos kaina elektros biržoje susiformavo sausio pradžioje - 5,8 ct/kWh, aukščiausia - 19 ct/kWh - per didžiausius šalčius paskutinę sausio savaitę. Didžiausią įtaką kainų svyravimui darė poilsio bei švenčių dienų laikotarpiai, o pakilimui - dėl rekordinio šiais metais šalčio išaugęs elektros energijos poreikis, kai šiluminės elektrinės daugiau dėmesio turėjo skirti šilumos, o ne elektros gamybai. 

UAB "BALTPOOL" yra licencijuotas Lietuvos elektros energijos rinkos operatorius, kurio pagrindinė funkcija - organizuoti didmeninę elektros energijos prekybą, vykstančią biržoje ir tiesioginių dvišalių kontraktų pagrindu. BALTPOOL administruojama Lietuvos elektros birža veikia pagal Skandinavijos elektros biržos "Nord Pool Spot" principus. 
Į viršų