facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Nauji valdžios rinkimai daugumos rinkėjų galvose pasėja begalę klausimų, abejonių ir, žinoma, naujų vilčių apie sotesnį ir geresnį gyvenimą. Žinoma, visais laikais pensininkams aktualiausia tema – pensijos ir jų didinimas, vaikus auginantiems tėvams – pašalpos ir Darbo kodeksas, o dar kiti tiesiog nerimauja, ar naujai išrinkta valdžia nepridarys daugiau žalos nei prieš tai buvusioji. Kalbant apie valdžios rinkimus, minimalios algos didinimo klausimas anaiptol nelieka paskutinėje vietoje.

Skaičių „kruša“

Rinkimų pasiutpolkėje įvairiais žingsneliais „šokusios“ partijos pažadais žarstėsi it iš gausybės rago ir tarpusavyje įnirtingai lenktyniavo, kas žmonėms pasiūlys geresnį vidutinį atlyginimą, didesnę minimalią mėnesinę algą ar pensiją.

Nepavykus pakelti algų, panašu, kad paskolos internetu ir toliau išliks populiarios. Tiek parlamentinės, tiek neparlamentinės partijos žadėjo vidutinio atlyginimo augimą. Kai kurie netgi nepasikuklino pažadėti, kad ji iki 2020 m. išaugs iki 1250 eurų per mėnesį. Ko gero, pats įspūdingiausias pažadas prieš šiuos ką tik pasibaigusius Seimo rinkimus buvo nuskambėjęs iš neparlamentinės partijos – Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) su Artūru Zuoku priešakyje – tribūnos, kuri nepasikuklino ir garsiai išsakė savo nuomonę, jog iki 2020 m. vidutinis atlyginimas su mokesčiais Lietuvoje gali pasiekti net 1450 eurų ribą.

Realiai sunkiai pasiekiami skaičiai labiausiai vilioja minimalų atlyginimą gaunančius žmones. Praūžus rinkimams, šiuo metu verda aršios politinės aistros dėl koalicijos formavimo, nenutyla valdžios atstovų bei rinkėjų kalbos apie daugiausiai balsų surinkusią Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungą. Belieka tikėtis, kad tautos išrinktieji per 4 metus nepamirš savo dažnai į visas puses rinkėjams dalytų pažadų dėl minimalios ir vidutinės algų kėlimo, o rinkėjams neteks eilinį kartą nusivilti savo pasirinkimu ir keikti savo pačių valia išrinktos valdžios.

Pigus masalas rinkėjams?

Anot SEB banko prezidento patarėjo G. Nausėdos, daugelio partijų pažadai didinti minimalų ir vidutinį atlyginimus Lietuvoje atrodo laužti iš piršto, kartais komiški ir dažnai stokojantys loginio paaiškinimo. Tuo tarpu „Swedbank“ Lietuvoje vyriausiasis ekonomistas dr. N. Mačiulis yra sakęs, jog didžiules algas žadantys politikai iš tiesų turi mažai galios savo rankose realiam savo pažadų įgyvendinimui.

Dauguma finansų sektoriaus atstovų ir viešųjų ryšių specialistų sutartinai teigia, jog tokie pažadai – tai politikavimas prieš rinkimus, populistinis masalas, siekiant savo pusėn patraukti mažiau uždirbančius žmones, kuriems pačiu svarbiausiu kriterijumi renkant naują valdžią tampa jų pačių asmeninė finansinė padėtis. Kiek tokie politikų pažadai realūs, greičiausiai galėtų atsakyti tik patyrę ekonomistai.

Kiek realus algų augimas šalyje?

Pavyzdžiui, banko „Nordea“ ekonomistas Ž. Mauricas buvo minėjęs, jog esant palankiai ekonominei situacijai ir kitiems veiksniams bei priimant teisingus sprendimus, skatinančius algų augimą, realus algų kilimas per ateinančius ketverius metus galėtų būti 6–7 proc. Tuo tarpu G. Nausėda ragina mąstyti blaiviai ir realiai vertinti ekonominę situaciją. Per pastaruosius 5 metus Lietuvoje vidutinis atlyginimas augo 5–6 proc., o tai reiškia, kad siekiant padvigubinti algas per ateinančius ketverius metus, reikėtų, kad jos kiltų maždaug po 20 proc. per metus. Optimistiškai vertindami politikų žarstomus skaičiukus, ekspertai teigia, jog tokį algų lygį visgi įmanoma pasiekti. Norint tai padaryti, svarbiausia pateikti aiškias ir konkrečias priemones, leisiančias pasiekti vidutinės ir minimalios algų augimą.

Lietuvos banko pateikiamos makroekonominės prognozės taip pat teigiamos darbo užmokesčio augimo klausimais. Realusis atlyginimas šalyje ir toliau kyla. Tai daugiausiai sąlygoja tinkamos kvalifikacijos darbuotojų stygius, minimalios mėnesinės algos (MMA) padidinimas bei po truputį mažėjantis nedarbo lygis. Esama padėtis leidžia prognozuoti, jog artimiausiu metu darbo pajamos ir toliau augs. Lietuvos bankas taip pat prognozuoja, kad darbo užmokestis 2017 m. augs 5,6 proc. Finansų ministerijos prognozės taip pat optimistiškos – einamuoju laikotarpiu atlyginimai turėtų augti maždaug 6 procentais, o tai labiausiai pajus privačiame sektoriuje dirbantys specialistai. SEB bankas prognozuoja, jog darbo užmokestis šiais metais augs 7 proc., o per ateinančius dvejus metus – dar po 6 proc.

Užsak. Nr. 1106

Į viršų