facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

05-29-2015 06

Ketvirtadienį Šiaulių rajono savivaldybėje vykusiame Tarybos posėdyje aptartas klausimas dėl žemės mokesčio tarifų nustatymo 2016 metams. Paaiškėjo, kad kitais metais vieno aro kaina skirsis nežymiai nuo 2015 m. mokamos sumos.
Artūro STAPONKAUS nuotr.

Jorūnė DAUNORIENĖ

Kaina didės nežymiai
Ekonomikos ir verslo plėtros skyriaus vedėjas Algirdas Baikauskas paaiškino, kad nustatant atskirų zonų ir skirtingų kategorijų žemės mokesčio tarifus, atsižvelgta į apmokestinamosios vertės kitimą, diferencijuotą pagal skirtingas zonas.
Nuspręsta žemės mokestinę vertę apskaičiuoti 2016 m. mokestiniu laikotarpiu atimant 20 proc. vertės padidėjimo. T. y. jeigu būtų palikti tie patys tarifai, taikyti praėjusiais metais, žemės kaina būtų brangusi apie dvidešimt procentų.
Prieš priimant sprendimą Tarybos nariai domėjosi, ar rengiant projektą dėl žemės mokesčio tarifų nustatymo 2016 metams buvo atliktas įvertinimas, ar dėl euro įvedimo žemės kaina nepakilo. Sulaukta atsakymo, kad kaina yra pakilusi tik kai kuriose vietose.
„2015 m. nustatėme kainą nemažindami rinkos vertės dvidešimt procentų. Įvertinus tai, kad šiemet atimame 20 proc. vertės padidėjimo bei žinant, kad žemės kaina yra pakilusi, tai mokestis, lyginant su praėjusiais metais, bus šiek tiek didesnis“, – sakė A. Baikauskas.
Jeigu kitąmet už žemę teks mokėti daugiau, kodėl šiemet taip pat mokame didesnę sumą nei 2014 m.? Ekonomikos ir verslo plėtros skyriaus vedėjas atsakė, kad taip yra todėl, kad tarifai 2015 m. buvo patvirtinti tokie pat, kaip ir 2014 m.

Nerimauja dėl biudžeto
Ne visiems Tarybos nariams patiko toks tarifų nustatymo būdas. Vienas jų priminė, kad Seimas priėmęs žemės mokesčio įstatymo pakeitimus siekė, kad turintys daugiau žemės priprastų prie nustatytos kainos.
„Manau, kad neteisinga, jog tie ūkininkai, kurie gauna Europos Sąjungos išmokas, ne mažiau kaip 114 eurų, bijo paaukoti savivaldybei 10 proc. nuo gaunamos išmokos. Todėl siūlau visus tarifus sugrąžinti į 2015 m. lygį. Jeigu iš tiesų norime padėti vargdieniams, siūlau neapmokestinamą dydį pakelti iki trijų hektarų ploto kaimo vietose, neapmokestinant Kuršėnų mieste iki 0,15 hektaro“, – pasigirdo siūlymas iš salės.
Kai kurie Tarybos nariai prisipažino nerimaujantys dėl Savivaldybės biudžeto. Esą atimant 20 proc. nuo vertės padidėjimo nebebus surenkama pakankamai mokesčio už žemę, todėl biudžete atsiras „skylė“.
A. Baikauskas iš karto nuramino primindamas, kad 2014 m. žemės mokesčio surinkimo biudžetine užduotis įvykdyta 100 proc.
„Tuo metu surinkta suma siekė 624 tūkst. eurų. 2015, 2016 m. šio mokesčio bus surinkta apie 700 tūkst. eurų. Mūsų pasirinkta tarifų nustatymo sistema yra lanksti ir valdoma, todėl biudžetui problemų neturėtų kilti“, – paaiškino Ekonomikos ir verslo plėtros skyriaus vedėjas.
Vėliau pasigirdo pritarimas anksčiau išsakytai nuomonei, kad žemės mokestį reikėtų diferencijuoti taip, kad mažieji žemės savininkai mokėtų mažiau, o visiems kitiems kainos išliktų tos pačios.

Gali tikėtis lengvatos
Reaguojant į siūlymą buvo priminta, kad asmenys turi teisę prašyti taikyti žemės mokesčio lengvatą. Paminėta, jog žemės savininkai šia lengvata naudojasi ir 2014 m. lengvatų gavo už 80 tūkst. eurų.
„Galiausiai pasigirdo dar vienas siūlymas, kad klausimą reikėtų atidėti ir viską geriau apsvarstyti. Tik Tarybai pradėjus darbą matome didelių vyrų kyšančias ausis, kurie turi dideles žemės valdas ir nori savo lėšas, išleistas labdarai ar geriems darbams, susigrąžinti per žemės mokestį. Siūlau klausimą atidėti ir pirmiausia sutvarkyti tuos planus, kuriuos turime, o ateity galvoti, kaip sumažinti žemės kainą, nenuskriaudžiant paprasto žmogaus, turinčio iki trijų hektarų“, – siūlė Tarybos narys.
Tačiau į siūlymą nebuvo sureaguota ir klausimas dėl žemės mokesčio tarifų nustatymo 2016 metams priimtas.

Į viršų