Kuriant verslą reikia žinoti daug įvairių dalykų: kaip samdyti žmones, kaip užtikrinti gerą komandos kultūrą ir klimatą, suprasti rinką ir jos poreikius, kurti paklausius produktus ir paslaugas, laiku mokėti mokesčius ir t. t.
Atrodo, kad žmonėms, kurie dar neturi verslo patirties, tai yra misija neįmanoma. Vis dėlto antrepreneris, verslininkas Antanas Bakšys „Šiaulių naujienų“ skaitytojus ramina ir sako, kad pasaulyje yra daug žmonių, kurie sukūrė didelius verslus neturėdami jokios patirties.

Amžius, patirties trūkumas – ne kliūtis
„Galiu labai tvirtai pasakyti, kad visiškai nesvarbu, kiek tau metų, iš kokio tu miesto ir ką veikei iki šiol – tu dabar gali pradėti kurti savo verslą ir užauginti klestinčią pasaulinę kompaniją“, – įsitikinęs A. Bakšys.
Specialisto teigimu, svarbiausia formuoti tam tikrus įgūdžius, kurie padėtų kurti klestintį verslą. Pavyzdžiui, klysta manantys, jog versle svarbiausia gera idėja. Daug svarbiau ar tas produktas/paslauga, kurią ketini sukurti, žmonėms bus iš tiesų reikalingas. Reikia išsiaiškinti, ar ta idėja yra teisinga. Taip pat labai svarbu atkreipti dėmesį į rinkos dydį.

Norint kurti produktus ir paslaugas tam tikrai rinkai, reikia tą rinką žinoti, ją nuolat analizuoti bei papildomai domėtis. Tik suprantant rinkos problemas, žinant, kaip rinka vystėsi praeityje, galima sukurti tai, ką vartotojai mielai pirks.
Ne ką mažiau svarbu suburti tinkamą komandą, kuri idėją tobulintų, ją padėtų įgyvendinti ir stengtųsi nuolat tobulėti.

„Komandos subūrimą galima pavadinti procesu, kuris trunka visą gyvenimą. Suburti nepažįstamus žmones yra labai sunku, o po to dar reikia galvoti kaip su jais sutarti. Todėl patarčiau dažniau dalyvauti įvairiuose renginiuose, burtis prie įvairiausių bendruomenių bei stengtis turėti skirtingų sričių profesionalų pažįstamų ratą“, – pataria antrepreneris.

Suburti komandą yra daug lengviau, kai tuos žmones pažįsti iš anksčiau. Tada tu gali labiau jais pasitikėti, žinoti kaip bendrauti ir pan. Versle svarbiausia palaikyti gerus santykius su kuo platesniu pažįstamų ratu. Net atsidūrus sunkiose situacijose žmonių neįžeidinėti, ant jų nerėkti.

Svarbiausia nuolat mokytis
Norint tapti sėkmingu verslininku nebūtina baigti aukštąją mokyklą, studijuoti ekonomiką ar vadybą. Pašnekovo nuomone, diplomas nieko negarantuoja, nes kiekviena verslo sritis reikalauja specifinių žinių.

Pavyzdžiui, jeigu žmogus nori įkurti statybų įmonę, statyti namus, be abejo, žinios ir išsilavinimas statybų sektoriuje labai naudingas. Tačiau norint pradėti internetinį verslą greičiausiai nei verslo vadyba, nei kitos studijos labai nepagelbės.
„Aš manau, kad žmogui, norinčiam pradėti verslą, svarbiausia daug mokytis savarankiškai.
Tai nereiškia, kad aukštojoje mokykloje negalima įgyti tam tikrų žinių. Vis dėlto neaišku, ar jos bus pritaikomos versle ar gyvenime. Užsiimant savarankišku mokymu galima išmokti to, ko iš tiesų reikia“, – svarsto A. Bakšys.
Neretai žmones nuo verslo atbaido didelės investicijos, kurių prireikia verslo pradžiai. Tačiau specialistas sako, kad pinigų ne visada reikia turėti labai daug. Esą viskas priklauso nuo verslo specifikos. Pavyzdžiui, jeigu asmuo nori pastatyti namą, o paskui jį parduoti – reikalinga didelė pinigų injekcija. Jeigu planuojama įkurti internetinę svetainę, tuomet didelių investicijų nereikia.

Pagrindinė investicija – laikas
„Pradinė investicija turi būti komandos laikas, skiriamas produktui ar paslaugai kurti. Paskui, kai idėja yra patikrinama, patartina pasinaudoti rizikos kapitalo fondu“, – sako verslininkas.

Žodžiu, pradedantysis verslininkas, pavyzdžiui, gali gauti 100 tūkst. eurų iš rizikos kapitalo fondo ir investuotojų konsultacijų patarimų, už tai atiduodamas 20 proc. savo kompanijos akcijų. Jeigu ateityje kompanija bankrutuos, jai vėliau nieko nereikės grąžinti. Anot pašnekovo, tai ypač naudinga jaunam verslui.

Žinoma, pinigų bet kada galima pasiskolinti ir iš banko, tačiau šis būdas labai rizikingas. Jeigu žmogus pasiskolins pinigų, o jo verslas bankrutuos, skolą vis tiek teks grąžinti. Tuomet jis bus priverstas užstatyti butą, automobilį ir t. t., o taip lengva įkristi į duobę ir žlugti.

Reziumuodamas pašnekovas pabrėžė, kad neužtenka tik svajoti apie sėkmingą verslą, didelius pinigus ir pan. Reikia aktyviai veikti, laikytis disciplinos, planuoti laiką, kasdien mokytis, sekti rinką ir naujoves.

Į viršų