Nuo 2016 m. sausio 1 d. Lietuvoje įsigalios tvarka, pagal kurią visi gamintojai ir importuotojai privalės pagrįsti rinkai teikiamų pakuočių atitiktį Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatyme išdėstytiems reikalavimams.

Lietuvos, kaip ir kitų ES šalių, ūkio subjektai išleisdami į rinką pakuotes (ar pakuočių komponentus) privalo atitikti esminius pakuočių reikalavimus, nurodytus ES Direktyvoje 94/62/EB. Šie reikalavimai jau 2011 metais perkelti ir į LR Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymą. Tačiau iki sausio 1 d. likus vos porai savaičių, Lietuvos gamintojai ir importuotojai iki šiol nežino ko tikėtis ir kam ruoštis.

Sąvartynai auga milžinišku tempu
KTU Pakavimo inovacijų ir tyrimo centro vadovas, doc. dr. Visvaldas Varžinskas „Šiaulių naujienoms“ paaiškina, kad įmonės turi užtikrinti, jog į rinką teikiamos pakuotės atitinka keturis esminius reikalavimus.

Pakuotės turi atitikti įteisintus atliekų prevencijos principus, būti tinkamos daugkartiniam naudojimui, atitikti ES ir Lietuvoje taikomus standartus, turėti ribotą pavojingų cheminių medžiagų ir sunkiųjų metalų koncentraciją pakuotės medžiagoje.  

„Jokių naujų ar iki šiol nežinomų reikalavimų pakuotėms neatsirado. Tai jau dešimtmetį Europos Sąjungoje taikomi reikalavimai, kurie gyvybiškai svarbūs siekiant sumažinti pakuočių atliekų kiekį sąvartynuose ir padidinti grąžinamąjį šių antrinių žaliavų perdirbimo mastą“, – sako V. Varžinskas.

Specialisto teigimu, šiandien Lietuva yra tarp daugiausiai atliekų sąvartynuose šalinančių ES šalių, o atliekų sraute iki 70 proc. tūrio sudaro būtent pakuotės. Turime pasiekti, kad iki 2030 m. Europoje būtų perdirbama 70 proc. komunalinių atliekų ir 80 proc. pakuočių atliekų.

„Jau nuo 2025 m. perdirbamąsias atliekas bus draudžiama vežti į sąvartynus. Vėluojantis ES Direktyvos ir LR Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymo reikalavimų įgyvendinimas šalies gyventojus pasmerkia gyventi šalia toliau milžiniškais tempais augančių sąvartynų“, – pabrėžia pašnekovas.

Bando įvesti rinkos kontrolę
Gamintojai ir importuotojai turės įsivertinti savo rinkai tiekiamos pakuotės atitiktį ES darniesiems standartams, o rinkos priežiūros institucijos patikrinimo metu pateiks dokumentus, įrodančius atitiktį visiems įstatymo reikalavimams.
„Europos Komisija sukūrė darniųjų standartų sistemą, kad šalys narės galėtų aiškiai, vienodai ir suprantamai įvertinti visus esminius pakuočių reikalavimus. Įmonės, kurios galės įrodyti atitiktį minėtų standartų reikalavimams, šia informacija galės remtis visose ES šalyse narėse“, – informuoja centro vadovas.

Šiuo metu Lietuvos institucijos bando įvesti rinkos kontrolę, kurią įgyvendinant, kilus abejonėms ar gavus skundą, reikalaus, kad gamintojai ir importuotojai įrodytų atitiktį, kaip tai numato Aplinkos ir Ūkio ministerijų parengtas tvarkos aprašas.

„Reikia manyti, kad Lietuvos gamintojai ir importuotojai laikosi jau kelerius metus šalies įstatymų, todėl galės nesunkiai tai pagrįsti pagal standartų reikalavimus, dokumentuoti atitiktį ir esant patikrinimui – įrodyti, kad į rinka išleidžiamos pakuotės atitinka visus šalyje galiojančius teisinius reikalavimus“, – viliasi V. Varžinskas.

Jeigu artimiausiu metu šalyje nebus pradėta kontroliuoti, kad į rinką nepatektų pakuotės neatitinkančios ES Direktyvoje keliamų esminių reikalavimų ir mažinama tarša pakuočių atliekomis, neabejotinai prieš mūsų šalį bus pradėta pažeidimo procedūra.

Į viršų