facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Šiaulių Gegužių progimnazijos erdvėse buvo atidarytos net trys parodos, iš kurių viena bus stacionari. Tai progimnazijos dailės mokytojos Vitos Žabarauskaitės darbų paroda, skirta atminti legendinį Šiaulių dailininką Gerardą Bagdonavičių. Kitose mokyklos erdvėse – 8 klasės mokinio Leono Šėferio kūrybinių darbų paroda „Mobilis“, o mokyklos dailės galerijoje „Erdvė“ pristatyta tarptautinė mokytojų kūrybos paroda „Kūryba – tai sparnai“, kurioje savo darbus pristato 39 kuriantys mokytojai.

Paroda G. Bagdonavičiui – visos Lietuvos pasididžiavimui
Gegužių progimnazijos direktorė Silvija Baranauskienė džiaugėsi, jog tiek mokytojai, tiek mokinys atrado laiko su kitais pasidalyti savo kūryba.

„Mums yra labai svarbi mintis, jog kuriantis žmogus gelbsti pasaulį. Pirmoji paroda yra skirta šiauliečiui menininkui, kuris yra ne tik Šiaulių, bet ir visos Lietuvos pasididžiavimas – G. Bagdonavičiui atminti. Ši paroda bus nekeičiama, nes norisi, kad mūsų mokyklos vaikai  bent jau šio kūrėjo pavardę įsimintų ir įsineštų į gyvenimą. Šio menininko turtai dar nėra parodyti  Lietuvai, nes apie jį yra pakankamai mažai žinoma. Šiuos G. Bagdonavičiaus kūrybos pėdsakus sudėliojo ir išjautė mūsų mokyklos dailės mokytoja, dailininkė Vita Žabarauskaitė“, – teigė direktorė S. Baranauskienė.

Gegužių progimnazijos dailės mokytoja V. Žabarauskaitė teigė, jog šie eksponuojami darbai buvo pradėti tapyti festivalyje „Šiaulių Monmartro Respublika“. Darbų autorė pasakojo, jog pradėjo tapyti nuo miniatiūrų, nes prieš kelerius metus jai atrodė, kad G. Bagdonavičiaus namas pradėjo nykti, juo niekas nesirūpino.

„Per festivalį „Šiaulių Monmartro Respublika“ nutapiau tris darbus, kurie buvo skirti G. Bagdonavičiui. Sau sakiau, kad tapysiu tol, kol tas namas sugrius. Paskutinis variantas buvo toks, kad jo niekas neremontuoja, lietus lyja, viskas griūva ir staiga atsirado protingi vyrai, kurie tą namą restauravo. Neseniai pati ten buvau, visas namas renovuotas, bet gyvybės jokios. Labai pagailėjau iškirstų tujų. Kam jos trukdė? Kažkoks miesto kirtimo vajus.

Aš pati G. Bagdonavičiaus gyvenime nebuvau sutikusi. Nebuvau G. Bagdonavičiaus mokinė, bet buvau jo mokinių mokinė. Todėl, manau, kad ir G. Bagdonavičiaus dvasios turiu. Pamenu, kai man buvo 18 m., su klasiokėmis iš Vilniaus atvykome į Šiaulius. Net nežinojau, kad tuo metu Šiauliuose buvo pedagoginis institutas, nors pati esu gimusi Kairiuose. Nuėjome į dailės parduotuvę nusipirkti dažų, nes Vilniuje tuo metu buvo labai daug menininkų, todėl dažai būdavo išpirkti. Važiuodavome į provinciją ieškoti aliejinių dažų.

Ir toje parduotuvėje prie mūsų prieina keistas žmogelis su šortais, balta kepuryte. Jis šnekino mus – ir laiko, ir noro turėjo. Jis apie valandą mums aiškino, kokius dažus turime nusipirkti. Pamenu dar vienos parodos atidarymo epizodą, kad jis, G. Bagdonavičius, atsinešė didžiausią puokštę dirbtinių gėlių, bet nepadovanojo autoriams, o padovanojo budinčioms darbuotojams. Jis taip parodė pagarbą visai kitam kontingentui.

Šioje parodoje šią kolekciją sąmoningai tapiau tirpstančiame lietuje, nes mano susitikimas su juo buvo praskrendant mieste. O šie darbai yra nulieti iš archajiškų G. Bagdonavičiaus gėlių spalvų: oranžinių lelijų, geltonų debesylų, violetinių gėlių. Paimtos būtent tos jo darželio gėlių spalvos, todėl ir ta kolekcija išėjo vieninga. Darbai nėra labai dideli, tačiau mokyklos erdvėms didelių darbų gal ir nereikia. Labai džiaugiuosi, kad šie darbai labiau atkreipė dėmesį į G. Bagdonavičiaus namo avarinę būklę“, – pasakojo V. Žabarauskaitė.

G. Bagdonavičius buvo šakota bei įvairi asmenybė
Parodų atidarymuose dalyvavo ir menotyrininkas profesorius Vytenis Rimkus, kuris teigė, jog kalbėti apie G. Bagdonavičių galima labai ilgai, todėl kažką trumpai pasakyti yra labai sudėtinga.

„G. Bagdonavičiaus asmenybė buvo labai šakota, įvairi, įvairiai suvokiama, todėl toli gražu ne visų teigiamai vertinama. Mano vienas kolega rinko anekdotus apie G. Bagdonavičių, buvo surinkęs gerą tomą.

G. Bagdonavičiui priskirčiau kelias savybes. Viena, kad buvo dailininkas iš prigimties, nuo pat vaikystės. Apie tai yra rašoma knygose, matoma parodose. Antra jo savybė buvo ta, kad jis mokėjo džiaugtis kolegų darbais. Kai Šiauliuose atsirado dailininkų vajus, mūsų fakultetas, G. Bagdonavičius buvo dažnas parodų svečias. Pirmiausiai atėjęs į parodą apžiūrėdavo ją, ypač naujus autorius labai įdėmiai apžiūrėdavo. Jis kviesdavosi mane ir kitus prieiti, sakydavo pažiūrėkite, kaip tą nutapė, kaip gėlytes padarė. Jis mokėjo pasidžiaugti kitų darbais, pasakyti kažką tikslaus ir gražaus, o ne kritikuoti. G. Bagdonavičius turėjo daug teigiamų savybių.

O jo namelis yra paties G. Bagdonavičiaus projektas, kuris dabar yra restauruotas. G. Bagdonavičius iki šiol garsina Šiaulius, tačiau jis prasiveržia į priekį tarp kitų Šiaulių menininkų. V. Žabarauskaitė pasiekė, kad iš jos darbų galima ją visada atpažinti, o tai pasiekti yra sudėtingas dalykas. Šiais darbais Gegužių progimnazija tikrai praturtėjo“, – pasakojo menotyrininkas profesorius V. Rimkus.

„Tavo talentas šia paroda tikrai neužges“
Antrajame Gegužių progimnazijos aukšte pristatyta šios mokyklos 8 klasės mokinio L. Šėferio kūrybinių darbų paroda „Mobilis“. Tai buvo nedidelė dalelė to, ką jis kuria. Šis jaunasis kūrėjas galėtų pasigirti nemažais savo laimėjimais. Praėjusiais metais laimėjo 1-ąją vietą 7 klasių mokinių dailės olimpiadoje, o šiais metais 8–12 klasių mokinių dailės olimpiadoje – 2-ąją vietą ir buvo deleguotas į Vilnių.

Šioje jau antrojoje jo autorinės parodos atidaryme dalyvavo ir jo mokytojai. Dabartinis dailės ir technologijų mokytojas Ilmaras Oss pasakojo, jog L. Šėferio sritis yra grafika, o konkrečiau – pieštukas, jo braižas yra drąsus ir vyriškas, o šio mokinio pasiekimais reikia tik didžiuotis. Buvusi dailės mokytoja Regina Rudienė pasakojo, jog pastebėjo neeilinius L. Šėferio gabumus –  matėsi, kad turi dailininko gyslelę ir mėgiamą temą.

„Ši paroda jau yra  tavo antroji personalinė paroda. Iš pradžių buvo tik „Audi“ markės automobiliai, o dabar matau, kad ir kitų markių automobilius pamilai. Noriu pasakyti, kad esi tikrai labai geroje vietoje, kurioje yra ne tik geri pamatai, gera aura, bet ir galimybės atsiskleisti. Tikiu, kad tavo talentas šia paroda tikrai neužges. Leonas yra tas žmogus, kuris yra menininkas širdyje. Labai džiaugiuosi tavo pasiekimais, kūrybiniu keliu, todėl toliau auk ir garsėk“, – pasakojo buvusi L. Šėferio dailės mokytoja R. Rudienė.

Visada sūnų kūrybiniame kelyje palaikanti L. Šėferio mama pasakojo, jog sūnaus darbus nusiunčia ir kitiems. Pavyzdžiui, buvo nusiuntę lenktynininkui Benediktui Vanagui, iš kurio dovanų gavo ne tik kalendorių, bet ir ranka užrašytus palinkėjimus L. Šėferiui, kas, anot mamos, buvo pati vertingiausia dovana. Taip pat siuntė ir „Mercedes-Benz“ atstovams, kurie buvo sužavėti L. Šėferio darbų ir atsiuntė taip pat jaunajam kūrėjui dovanų. Vaikinas buvo be galo nustebęs ir laimingas visa tai pamatęs. L. Šėferio mama teigė, jog palaiko visas sūnaus svajones, nors kartais atsitinka taip, kad jos pasikeičia.

Ir menotyrininkas profesorius V. Rimkus nepraleido progos pakalbėti apie jaunąjį menininką L. Šėferį. Profesoriui iš karto į akis krito automobiliai, kurie jam priminė jaunystės įprotį kažką kolekcionuoti. Todėl mano, jog L. Šėferis dabar dar tik domisi automobiliais ir tenkinasi tik jų piešiniais, tačiau ateityje bus aistringas jų kolekcininkas.

Taip pat V. Rimkus pasakojo, jog dabar keičiasi vaikų piešiniai. Anksčiau vaikai piešdavo namelį su rūkstančiais dūmais, stovinčius palinkusius berželius, o dabar atsiranda automobiliai, kosminis pasaulis, tačiau profesorius teigė, jog nors L. Šėferio kūrybinis kelias dar tik prasideda, tačiau tiki, kad jo kūrybinis kelias bus didis ir garsus.

„Niekas taip neįkvepia vaikų kaip kuriantis mokytojas“
Progimnazijos dailės galerijoje „Erdvė“ buvo pristatyta tarptautinė mokytojų kūrybos paroda „Kūryba – tai sparnai“. Tai yra jau penktoji tokia paroda, kuri buvo rengiama šioje mokykloje. Gegužių progimnazijos direktorės pavaduotoja ugdymui Lina Lušienė teigė, jog dailės mokytojai turi kur save atskleisti, dalyvauja įvairiose parodose, tačiau kitų dalykų mokytojai neturi kur savęs išreikšti.

Šiais metais šioje parodoje dalyvauja 39 kuriantys mokytojai, kurie pristato net 55 savo darbus. Anksčiau ši paroda būdavo skiriama tik Šiaulių miesto kuriantiems mokytojams, tačiau šiais metais nuspręsta apimti didesnę Lietuvos dalį, todėl dalyvauja mokytojai iš Marijampolės, Radviliškio, Meškuičių, Voveriškių ir Rusijos.

Mokyklos direktorė S. Baranauskienė dėkojo kuriantiems mokytojams, kurie moko ne tik dailės, bet ir kitų dalykų. Taip pat mokytojams, kurie mokykloje nedirba, bet jų kūrybinis kelias nėra pasibaigęs ir niekada nesibaigs. Direktorės nuomone, niekas taip neįkvepia vaikų kaip kuriantis mokytojas. Todėl šių kuriančių mokytojų šviesūs darbais prisidės prie vaikų asmeninio augimo.

V. Žabarauskaitė teigė, jog šią parodą galima drąsiai vadinti tarptautine, nes dalyvauja Rusijos menininkė Natalija Janekina. Taip pat parodoje  yra eksponuojami ir keramikės, tapytojos, monotipijų bei asambliažų kūrėjos Eglės Ambraziūnaitės darbai, kuri savo tėvo kūrybą pristatys Kaune. Dailės mokytoja V. Žabarauskaitė džiaugėsi, jog ši paroda yra kitokia. Ji pasakojo, jog stengėsi sukviesti kuo įvairesnius menininkus, kad jie neužsidarytų, o įneštų kitokio vėjo.

Dailininkė Bitė Kuic teigė, jog visi šioje parodoje eksponuojami darbai pasako labai daug apie pačius tų darbų kūrėjus. Nesvarbu, ar paukštelis, ar medis, ar lietus yra piešiamas, bet vis tiek iš tų paveikslų pulsuoja bei vibruoja labai gera energetika.

2019 04 18 14

V. Žabarauskaitės eksponuojami darbai, skirti G. Bagdonavičiui atminti.
Autorės nuotr.

2019 04 18 18

Tarptautinėje mokytojų kūrybos parodoje „Kūryba – tai sparnai“ savo darbus eksponuoja net 39 kuriantys mokytojai.
Autorės nuotr.

2019 04 18 15

Gegužių progimnazijos dailės mokytoja V. Žabarauskaitė džiaugėsi, kad savo darbais  atkreipė dėmesį į G. Bagdonavičiaus namo avarinę būklę.
Autorės nuotr.

2019 04 18 13

Jaunojo menininko L. Šėferio eksponuojami darbai.
Autorės nuotr.

2019 04 18 16

Į viršų