facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Kiekvieną rudenį į visas Šiaurės bei Baltijos šalis ateina „Šiaurės šalių literatūros savaitė“.  Šiemet ji jau 22-oji, Baltijos šalys šiame projekte dalyvauja 21-ąjį kartą. Šiaurės šalių literatūros savaitė skatina garsinį grožinių kūrinių skaitymą žvakių šviesoje, puoselėja Šiaurės šalių literatūrą bei tradicijas. Visą savaitę viešosios, mokyklų bibliotekos, darželiai  bei kultūros centrai rengia skaitymus, parodas, popietes, kitus kultūrinius renginius. Kasmet Šiaurės šalių literatūros savaitės proga yra išleidžiamas plakatas, šiemet jį piešė Islandijos iliustratorė. Šių metų tema – Šiaurės herojai.

Tamsų pirmadienio rytą Šiaulių „Romuvos“ progimnazijos mokinių laukė kitokios nei įprasta literatūros pamokos. Šį rytą septintokai, šeštokai kartu su lietuvių kalbos mokytojomis J. Stulgiene, I. Samulioniene, M. Viltrakiene, G. Kovalioviene atsivertė šiaurietišką knygą, jos skaitė paaugliams siūlomos knygos „Tie, kurių nėra” (S. Strangeris) ištrauką, šis kūrinys paliečia pabėgėlių situaciją Europoje, tad mokiniams buvo gera proga pakalbėti apie visuomenės problemas, vyko diskusija, ką daryti, kai atsiduri netikėtoje situacijoje, kaip nuspręsti, kas yra teisinga ir kas ne. Kaip pasielgti, kai į duris staiga pabeldžia dokumentų neturintis pabėgėlis?

Garsinių skaitymų rytmetį 4c klasės mokiniai su mokytoja J. Ostrauskiene sugužėjo į skaityklą, čia bibliotekininkė A. Norvilienė, visus supažindino su Šiaurės šalių literatūros savaitės idėja, tema, plakatu. Tada žvakių šviesoje visi atsivertė vaikams rekomenduojamą knygą „Superherojų vadovas“ (E. ir A. Vahlundai). Po garsinių skaitymų visi pasidalino mintimis, kurios kilo beklausant ištraukos, aptarė pagrindinės herojės elgesį, užvirė diskusija apie patyčias mokykloje. Po diskusijos mokiniai vienas kitam rašė gražius žodžius bei palinkėjimus, kuriuos vėliau su malonumu skaitė.

Su vaikams rekomenduojama knyga, „Superherojų vadovas“ (E. ir A. Vahlundai), iš arčiau susipažino ir 3b klasė bei jų mokytoja R. Miškūnienė. Trečiokai žiūrėjo filmuką – knygos pristatymą. Aptarė kūrinio pagrindinę temą, mintį, apibūdino knygos veikėjus, kiekvienas pasidalino savo patirtimi patyčių tema. Nemažai klasės vaikų susižavėjo knyga, domėjosi, ar ji yra išleista lietuvių kalba.

Tą pačią dieną mokyklos bibliotekoje 1c klasės mokiniai su mokytoja D. Popoviene taip pat susipažino su Šiaurės šalių literatūros savaitės tema bei plakatu. Pirmokai kalbėjosi apie jiems žinomus knygų herojus, išsiaiškino, kas būdinga herojams, ką jie veikia. Pasidalijo mintimis, kur panaudotų savo supergalias, jei jų turėtų. Kad pasijaustų tikrais herojais, pirmokai pasidarė superherojų kaukes.

Kitomis dienomis 5–8 klasių mokiniai buvo kviečiami į popietes „Kelionė po Šiaurės šalis“, kur vedini geografijos mokytojų Z. Rimkevičienės, J. Paulauskienės bei 8b klasės mokinių A. Každailytės ir V. Valiukaitės apkeliavo šiaurės šalis, susipažino su jų gamtovaizdžiu, ten gyvenančių žmonių buitimi, tradicijomis bei žinomais tų šalių rašytojais. Šių „kelionių“ metu įdėmiai klausęsi ir teisingai atsakę į pateiktus klausimus, mokiniai gavo po siurprizą.

Visą savaitę pirmų klasių mokiniai kalbėjosi apie žinomiausius knygų herojus, kiekvienas nupiešė savo Superherojų. Savo piešiniais mokiniai papuošė mokyklos biblioteką.

Be skaitymų, popiečių, integruotų pamokų, skirtų „Šiaurės šalių literatūros savaitei“ mokyklos skaitykloje veikė literatūrinė paroda „Šiaurietiškas kampelis“, kur mokiniai galėjo susipažinti su Šiaurės šalių žinomiausiais rašytojais bei jų kūriniais.

Buvo smagu vėl pasinerti į „Šiaurės šalių literatūros savaitės“ renginių sūkurį, visiems kartu tuo pačiu metu prie žvakių šviesos skaityti tą patį kūrinį, kurį skaitė tūkstančiai mažų ir didelių skaitytojų visose Šiaurės šalyse.

Į viršų