facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Besibaigiant balandžiui pražys pirmoji molingų laukų ir atšlaičių gėlelė – šalpusnis.

Po beržo pumpurų, kurių jau reikia prisirinkti, šalpusnių žiedai, panašūs į mažytes pavasarinio džiaugsmo teikiančias saulutes, yra pirmoji gamtos dovanojama vaistažolė. Jos žiedus netrukus reikės rinkti, o lapus - prieš Jonines.

Šalpusniai veiksmingai šalina kosulį, apvalo kvėpavimo takus nuo uždegimo gleivių. Tinkamai ir ilgai vartojami šalpusniai išgydo net astmą.

Ši vaistažolė gydo ir užkimimą, gerklės uždegimą.

Stiprioje šalpusnių arbatoje mirkyta drobė tinka gydomiesiems kompresams.

Sugrūsti žali lapai dedami ant vočių ir atvirų žaizdų.

Vaistams rinkti patariama ir lapus, kurie užaugs birželį.

Teigiama, kad šalpusnių lapų sultys, sumaišytos su medumi, padeda išgydyti neįsisenėjusią džiovą. Jų reikėtų gerti nuo 4 iki 6 šaukštų per dieną.

Šalpusniai tinka ir veterinarijoje, tik gyvuliams, gyvūnams daromas stipresnis antpilas.

Tai nedidelis daugiametis žolinis augalas. Turi ilgą šakniastiebį su daug šaknų. Žiedai ryškiai geltonos spalvos. Po žydėjimo išauga apvaliai širdiški, smulkiai dantyti lapai. Viršutinė lapų pusė tamsiai žalios spalvos, lygi. Apatinė pusė gausiai padengta plaukeliais, todėl ji yra baltos spalvos. Labai dažnas visoje Lietuvoje, mėgsta priemolio ir priesmėlio dirvožemius. Žydi kovo-balandžio mėnesiais.

Vaistinė augalinė žaliava-lapai renkama vasaros pradžioje, kai lapai nedideli. Džiovinami džiovyklose. Išdžiovinta žaliava bekvapė, kartoko skonio.

Vartojama atsikosėjimui pagerinti. Ankstyvąjį šalpusnį galima vartoti sergant bronchitu, astma, esant sunkiam ir erzinančiam kosuliui.

Ankstyvojo šalpusnio lapuose yra cinko, kuris pasižymi priešuždegiminiu poveikiu.

Pasižymi švelniomis šlapimo išsiskyrimą skatinančiomis savybėmis, todėl tinka cistitui gydyti.

Šviežiai sutrinti lapai gali būti dedami ant šunvočių, pūlinių ar pūliuojančių opų.

Šalpusnio sudėtyje yra alkaloidų, kurie, manoma, gali pakenkti kepenims.

Draudžiama vartoti šalpusnį, sergant kepenų ligomis ar piktnaudžiaujant alkoholiu.

Nevartoti ilgą laiką nėštumo ar žindymo metu. 

Lapų užpilai: puodeliu verdančio vandens reikia užpilti 1-2 sausų susmulkintų lapų arbatinius šaukštelius ir palaikyti 10 min. Rekomenduojama gerti 3 puodelius per dieną kuo karštesnę arbatą. Šalpusnis įeina į vaistažolių mišinius. Gali būti vartojamas mišiniuose kartu su baltąja šantra, tūbe.

Mišinys nuo bronchito. Nuo dažniausiai žmones kankinančio bronchito veiksmingiausias yra džiovintų šalpusnių žiedų ir lapų mišinys. Imti šaukštą tokio mišinio, suberti į emaliuotą ar stiklinį indą, užplikyti stikline verdančio vandens ir dar 15 minučių kaitinti kitame verdančio vandens inde. Paskui ataušinti, perkošti ir išsunkti, papildyti virintu vandeniu iki pilnos stiklinės tūrio. Gerti likus valandai iki valgio - po pusę stiklinės tris kartus per dieną.

Tokio antpilo galima pasidaryti atitinkamai daugiau, kad užtektų porai dienų. Antpilą galima laikyti šaldytuve.

Parengė Liudvikas RULINSKAS

Į viršų