facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

S. Daukanto gimnazijos direktorius V. Kantauskas verčia kaltę tėvams, kurie į kelionę išleido sergančią dukrą. Vadimo SIMUTKINO nuotr.

Lina ABROMAVIČIENĖ

Iš Latvijos į Šiaulius pagal mainų programą atvykusią šešiolikmetę palaužė liga. Mergaitė pirmadienį atvyko į Lietuvą jau sirgdama, o antradienį dėl aukštos temperatūros ir pykinimo buvo paguldyta į Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos intensyviosios terapijos skyrių. Vakar mergaitė išvežta į Rygos ligoninę. Medikai tikina, kad tai nebuvo meningokokinė infekcija, nes neatitiko ligos požymiai. Vėliau prasitarta, kad mergaitei diagnozuotas meningitas.

Mergaitės būklė sunki

Moters ir vaiko klinikos direktoriaus pavaduotoja Vanda Liukpetrienė neneigė, kad mergaitės būklė sunki. Pacientė gulėjo Vaikų intensyviosios terapijos skyriuje ir vakar reanimobiliu išvežta į Rygos ligoninę. V. Liukpetrienė teigė, kad mergaitei nustatyta diagnozė – neuroinfekcija, o plačiau ligos ir jos simptomų nekomentavo, nes negali viešinti pacientės būklės.

Neoficialiais duomenimis, buvo gauta informacija, kad mergaitei tinsta smegenys, galva pasidengusi pūlių kepure. Viena iš klastingiausių infekcijų – bakterinis meningitas – smegenų dangalų uždegimas, kurį sukelia smegenų skysčio infekcija.

Sveikatos centro duomenimis, infekciją šešiolikmetė atsivežė iš Latvijos, nes tai ne žaibiškas susirgimas – tokiai ligai reikia 3–4 dienų, kad įsibėgėtų.

Ligos diagnozė – meningitas

Šiaulių visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėjos pavaduotoja Rita Švambarienė teigė, jog šešiolikmetės liga nėra aiški – diagnozė dar negalutinė. „Mes dar tiriame, o ir gydytojai negali pasakyti, nes žino tik tiek, kad infekcija pažeidė smegenis. Atlikus tyrimus nustatyta, kad tai bakterinio tipo liga. Dabar paneigta, kad ligos sukėlėjas meningokokas“, - kalba R. Švambarienė.

Specialistės nuomone, tokiais atvejais visada kyla didelė panika, todėl aplinkiniams, kurie daugiausiai kontaktavo su mergaite, profilaktiškai duota vaistų. Vėliau šeimos gydytojai įvertins situaciją.

„Aplinkiniai taip pat buvo apžiūrėti, o su susirgusia viešnia bendravusiai mergaitei, pas kurią gyveno šešiolikmetė, pritaikyta profilaktinė antibiotikų terapija“, - pasakojo R. Švambarienė.

Pasak R. Švambarienės, didesnis dėmesys kreipiamas į tuos S. Daukanto gimnazijos mokinius, kurie su mergaite sėdėjo kartu, galbūt valgė iš tos pačios lėkštės. Mergaitė atvažiavo jau su ligos simptomais – tai įvežtas atvejis.

„Jei būtų buvusi meningokokinė infekcija ir tyrimai tai būtų patvirtinę, susirgti žaibine forma lieka maža tikimybė. Visiems pasakyta, kad sektų savo sveikatos būklę“, - pataria R. Švambarienė.

Visuomenės sveikatos centro specialistės teigimu, paaugliams ir grupę lydėjusiems mokytojams didesnė tikimybė užsikrėsti, nes kelionės metu uždaroje erdvėje jie praleido nemažai laiko.

Baiminasi ir tėvai

Nors iš Latvijos atvykusi mergaitė pasijuto prastai antradienį, mokyklos mokytojai apie tai išsamiau sužinojo tik vakar. Sužinojus apie nelaimę, nė vienas S. Daukanto gimnazijoje numatytas renginys su Latvijos moksleiviais neįvyko, nes baimindamiesi, kad užsikrėtė kelionės metu, visa 16 moksleivių delegacija ir ją lydėję mokytojai išskubėjo į savo šalį.

Į „Šiaulių naujienų“ redakciją kreipėsi sunerimusi S. Daukanto gimnazijos devintokės mama. Moteris pasipiktinusi, kad nei vaikai, nei mokytojai nuo antradienio nebuvo informuoti apie klastingą ligą.

„Mes sužinojome vieni iš kitų. Skambinau ir auklėtojai, tačiau ji mažai ką tegalėjo kalbėti, esą mokyklos vadovai apibarė mokytojus už informacijos skleidimą“, - kalbėjo devintokės mama.

Moteris supranta, kad tai ne mokyklos kaltė, tačiau mano, kad mokykloje negali būti jokių paslapčių, priešingai – turėtų būti viešinama ir suteikiama informacija, kaip galima apsisaugoti.

Nors medikai praneša, kad apsisaugojimo kaip ir nėra – Visuomenės sveikatos centras pataria labiau prižiūrėti namus, nekelti dulkių ir jas valyti drėgna šluoste. Svarbiausia stebėti savo sveikatą, kad būtų galima užkirsti kelią ligos plitimui.

Tėvai turi labiau prižiūrėti atžalas

S. Daukanto gimnazijos direktorius Vytautas Kantauskas pasakojo, kad pagal projektą jų mokykla bendradarbiauja su Latvijos mokykla. Šį kartą buvo atvykę 17 moksleivių, kurie Lietuvoje turėjo viešėti savaitę.

Įdomiausia tai, kad Latvijoje nuo pamokų atleistą moksleivę tėvai išleido į kelionę. Direktorius pasakojo, kad kai pasitiko delegaciją, nepastebėjo jokių ligos požymių: „Visi vaikai atrodė sveiki ir gražūs, o kai jų nemažas būrys – nieko ir nepastebėsi“.

Sužinojus, kad mergaitė gali būti susirgusi meningitu, mokykloje išvalyta aktų salė, dažniau valomos grindys mokykloje, dėl viso pikto dažniau vėdinamos patalpos. Po netikėto šešiolikmetės susirgimo visi svečiai išvyko namo.

„Patarčiau tėvams atidžiau prižiūrėti savo vaikus. Patys mokytojai, kurie atlydėjo į Lietuvą mokinius, dabar prisiima kaltę, kad nuolaidžiavo ir vežėsi sergančią mergaitę“, - pasakojo S. Daukanto gimnazijos direktorius. Mokyklos vadovo teigimu, visi mokytojai apie įvykį informuoti ir tikisi, kad mokiniai apsikrėsti nespėjo.

Į viršų