facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas


Visos mamos, augindamos mažylius iki metų, žino, kad jie tikrai nepasakys, kada ir ko norėtų suvalgyti. Auginant kūdikį, ypač jei tai jūsų pirmagimis, nuolat kyla įvairių klausimų, kaip, kada ir kuo jį maitinti. Specialistai pataria, kaip maitinti kūdikius, kad jie užaugtų sveiki.

Mamytės pienui – visada „taip“

Tikriausiai kiekviena mama žino, kad idealiausias maistas kūdikiui – mamos pienas. Jame yra visų kūdikiui būtinų mineralinių  medžiagų ir vitaminų. Iki pusės metukų (jei įmanoma – ir ilgiau) kūdikį reikia maitinti vien tik natūraliu mamos pienu. Jokio kito maisto ar gėrimų duoti nerekomenduojama. Besimaitindamas mamos pienu kūdikis būna sotus ir sveikas. Mamos pieno sudėtis kinta ir puikiai prisitaiko prie augančio kūdikio poreikių. Daugybė mamų skundžiasi, kad kūdikių ligos ir bėdos prasidėjo būtent nutraukus maitinimą mamos pienu.

Labai žalinga motinos pieną bandyti keisti karvės pienu. Karvės pieno riebalai tukina, jis gali sukelti alergiją, to niekad nebūna kūdikiui maitinantis mamos pienu.

Kūdikiui žindant motinos krūtį, formuojasi geresnis sąkandis ir geriau auga dantys, kadangi kūdikis turi įdėti gerokai daugiau pastangų nei čiulpdamas pro žinduką iš buteliuko.

Be abejo, su žindymu atsiranda ir gilesnis ryšys tarp vaiko ir mamos. Žįsdamas krūtį kūdikis sukelia įvairius hormoninius pokyčius mamos organizme, todėl mama tampa ramesnė ir kantresnė. Tad žindymo nauda yra abipusė tiek mamai, tiek jos kūdikiui.

Jei mama negali maitinti savo pienu, kūdikį reikia maitinti specialiais mišinėliais. Tačiau tokiu atveju reikia papildomai kūdikį dar maitinti jau nuo 4 mėnesių.

Mitybos ypatumai

Pratinant kūdikį  prie papildomo maisto pirmieji maitinimai bus labiau panašūs į  eksperimentus. Per juos kūdikis turėtų daugiau išmokti nei pasisotinti.

Įvesdama papildomo maisto pradėkite nuo mažų jo kiekių. Maisto kiekį didinkite palaipsniui. Per maitinimus krūtimi vaikas prisiriša prie mamos, todėl maitinamas kitu maistu saugiau jaučiasi sėdėdamas mamai ant kelių. Rekomenduojama, kad tuo metu šalia nebūtų suaugusiųjų, kurių vaikas bijo ar kurie jį linksmina blaškydami jo dėmesį ir nukreipdami jį nuo maisto. Maistą į vaiko burnytę dėkite šaukšteliu arba savo pirštu.

Jei vaikas nenori valgyti, jis nusisuks ir susičiaups, gal net išspjaus maistą. Nieko nedarykite per prievartą, geriau pabandykite tai pakartoti kitą kartą.

Įvadinis meniu

Nuo pusės metukų jau galima bandyti kūdikį maitinti papildomai duodant daržovių tyrės. Iš pradžių išvirkite tyrelės iš bulvės ir kopūsto ir įpylusios savo pieno pabandykite pasiūlyti savo kūdikiui. Jei neatsiranda jokių alergijos požymių, galima į tyrę įdėti virtos morkos. Jokiu būdu nedėkite druskos. Tyrę galima pagardinti petražolės lapeliu. Tyrės kiekį didinkite palaipsniui pradėdamos vos nuo kelių lašelių.

Kai vaikutis pripranta prie daržovių skonio, galima bandyti pasiūlyti jam mėsos. Pirmiausia duokite jam mėsos sultinio. Atminkite, kad mėsa turi būti kuo liesesnė ir būtinai šviežia. Iš pradžių duokite tik 3 gramus mėsos, paskui kiekį po truputį didinkite iki 50 gramų. Būtina atsiminti, kad pieniškos dešrelės netinka naudoti kūdikį pratinant prie mėsos. Jų nenaudingumas prilygsta mėsainiams.

Jei norite vaikui duoti žuvies, rekomenduojamos jūrų žuvys, jos yra pačios vertingiausios. Žuvimi kūdikį maitinkite tik du kartus per savaitę.

Kai kūdikis vyresnis nei 6 mėnesiai, galima pradėti maitinti kruopų koše. Pradėkite nuo vienos rūšies kruopų. Galite pradėti nuo ryžių  ar avižų. Vėliau galite bandyti virti grikių košę. Stebėkite, kaip kūdikio organizmas toleruoja vienos ar kitos rūšies kruopas – ar kūdikis neviduriuoja, nevemia, ar gerai miega. Jei tiko vienos rūšies grūdų košė, galima bandyti siūlyti kitos rūšies arba pasiūlyti kelių rūšių grūdų košės. Jokiu būdu košių nesaldinkite cukrumi.

Kol kūdikiui nesuėjo 10 mėnesių, nepatariama jam duoti varškės ir kiaušinių. Nuo dešimto mėnesio vaikui galima pradėti duoti ir jogurto. Tiesa, geriausia duoti ne pirktinio, kupino dirbtinių dažiklių ir saldiklių, bet pasigaminto namie. Tai visiškai paprasta. Tereikia kefyrą sumaišyti su trintomis uogomis ar vaisiais.

Vaikui iki metų negalima duoti ir morkų sulčių. Jų vaiko organizmas dar nepriima.

Visada geriausia geriausia daryti bent savaitės pertrauką tarp į racioną  įtraukiamų naujų produktų. Kūdikio dienos racionas turėtų  būti kuo paprastesnis, kadangi jo skrandis dar nėra pasiruošęs atlaikyti daug skirtingų produktų. Be to, taip lengviausia pastebėti vaiko alergiją konkrečiam produktui ir jo atsisakyti. Be to, visą kūdikiui duodamą maistą būtina sutrinti ir susmulkinti, maitinti tik skystomis tyrelėmis.

„Rimtesnis“ maistas

Kai kūdikis pripranta prie skysto maisto ir jam išdygsta pirmieji dantukai, galima bandyti jį sudominti kietu maistu. Kad vaikutis jam jau pasiruošęs, galima pastebėti iš to, kad jis mažus gabalėlius maisto ar trupinius savo pirštais kiša į burnytę.

Nenustebkite, kad pirmieji kieto maisto gabalėliai taip ir nepasieks vaikučio burnytės. Jis gali juos sutrinti tarp pirštų, gali gniaužyti ar trupinti. Tai irgi labai naudinga – lavėja kūdikio pirštų judesiai. Be to, taip vaikas susipažįsta su maisto spalva, forma ar kvapu.

Kai vaiko burnytėje atsiranda pakankamai dantukų, jau galima jam pagaminti ir kukulių  iš mėsos ar žuvies.

Vaikui galima pasiūlyti kubeliais pjaustytos juodos duonos, mažučių fermentinio sūrio gabalėlių, išmirkytų džiovintų vaisių, smulkiai supjaustytų virtų daržovių ar prinokusių vaisių. Tiesiog išdėliokite keletą gabalėlių netoli mažylio. Kai jis juos suvalgys, pasiūlykite dar keletą.

Kietu maistu geriausia maitinti kūdikį, sėdintį specialioje kėdutėje. Jokiu būdu nemaitinkite pusiau gulinčio vaiko – jis gali užspringti.

Žinoma, kiekviena mamytė būtinai turėtų atsižvelgti į savo mažylio sveikatą, kamuojančias alergijas ir pati parinkti, kas jam tinka, o ko geriau vengti.

Parengė  Lina ŠIŠLAITĖ 
Į viršų