Devynis mėnesius trunkantis kūdikio laukimas - ne toks jau trumpas laikas, kai kalbama apie nėščiosios ir į pasaulį besirengiančio ateiti kūdikio sveikatą. Moteriai tenka gyventi už du, tad ir sveikata rūpintis tenka labiau. Išvengti sveikatos sutrikimų kartais nepavyksta, todėl labai svarbu sulaukti skubios pagalbos. Moters ir vaiko klinikos Nėštumo patologijos skyriuje nuolat prižiūrimos kūdikio besilaukiančios moterys. Naujojoje klinikoje sudaryta galimybė medikų pagalbos sulaukti dienos stacionare bei grįžti namo, negaištant laiko ligoninėje.

Po tyrimų - namo

Kaip sako Nėštumo patologijos skyriaus vedėjas Alvydas Domarkas, dienos stacionare vykdoma tokia pat nėščiosios priežiūra ar gydymas kaip ir pastovaus stacionaro palatoje. Skirtumas toks, kad moteris, atlikus numatytus tyrimus bei procedūras, nelieka palatoje, o išvyksta namo. Yra daug svarbių nėščiosios sveikatos, vaisiaus būklės problemų, dėl kurių būtina taikyti gydymą. Daugelį šių problemų įmanoma spręsti gydant ambulatoriškai, tačiau yra atvejų, socialinių aspektų, kai moteriai yra saugiau gydytis Nėštumo patologijos skyriuje arba šio skyriaus dienos stacionare.

Nėštumo patologijos skyriuje nėščiosios visapusiškai ištiriamos, čia jos pasirengia sėkmingam gimdymui. Moters ir vaiko klinikos Nėštumo patologijos skyriuje yra 25 nuolatinio stacionaro lovos ir 8 - dienos stacionaro. Į Nėštumo patologijos skyrių būsimąsias gimdyves nukreipia šeimos gydytojai, pirminėje grandyje dirbantys akušeriai ginekologai arba Moters ir vaiko klinikos Moterų konsultacijų skyriaus specialistai.

Moterų konsultacijų skyriuje nėščiosios būklę įvertinęs gydytojas sprendžia, ar būtina guldyti į ligoninę, ar skirti gydymą dienos stacionare.
„Kadangi kiekviena liga turi savą sudėtingumo laipsnį, tad, įvertinę pacientės būklę, dienos stacionare siekiame įveikti menkesnius negalavimus”, - sako Nėštumo patologijos skyriaus vedėjas A. Domarkas.

Vienas iš negalavimų, pasak vedėjo, nėštumo metu prasidėję patinimai. Jeigu nėra nepageidaujamų šlapimo pokyčių, pacientei galime skirti priežiūrą dienos stacionare. Kita svarbi ir gydymo reikalaujanti nėštumo patologijos indikacija - vaisiaus hipoksija. Nėščiajai atrodo, jog nejaučia vaisiaus judesių. Tokiu atveju neužtenka vienos konsultacijos, - atliekami tyrimai, 3-4 dienas stebima vaisiaus būklė, įsitikinama, ar ji normali, ir atkuriama nėščiosios dvasinė ramybė.
Anot skyriaus vedėjo, atsakingas momentas yra vaisiaus išorinio apgręžimo procedūra, kuri, esant 30 savaičių nėštumui, kartais yra rekomenduotina siekiant sėkmingo gimdymo.
Po šių manipuliacijų būtina įsitikinti, ar neapsisuko virkštelė, ar vaisiaus būklė gera. Pacientė paguldoma dienos stacionare, stebima 4 valandas ir, jeigu viskas gerai, išleidžiama namo.

Naujagimio laukiama saugia

Dažniausiai ir kitą dieną nėščiosios prašoma atvykti į dienos stacionarą, kad būtų galima įvertinti, ar procedūra sėkminga. Anksčiau, kol nebuvo dienos stacionaro, pacientėms keletą valandų tekdavo praleisti tiesiog laukiamajame. Dabar sudarytos sąlygos visą šį laiką paskirti profesionaliai priežiūrai.

Į dienos stacionarą akušeriai ginekologai pacientes nukreipia esant hipotrofijai, tai yra esant per mažam vaisiaus svoriui.

Kaip sako gydytojas, nuo 37 nėštumo savaitės prasideda natūralus placentos senėjimas, o jeigu placentos funkcijos jau nuo dvidešimtos savaitės yra nepakankamos, kyla rizika, kad vaisius gali nesivystyti ir žūti gimdoje. Normalu, kai esant 37 savaičių nėštumui gimdyvė kviečiama į dienos stacionarą, stebima ir saugiai laukiama naujagimio. Kai vaisiaus būklė gera, nėra reikalo stimuliuoti gimdymo. Taktika keičiama, jeigu kinta vaisiaus kraujotaka. Tuomet nėščioji guldoma į stacionarą, ir gimdymas baigiamas.

Yra nėštumo būklių, kai būsimoji gimdyvė jaučia maudimą, nuovargį, bijo priešlaikinio gimdymo. Tačiau jeigu nėra grėsmingų požymių, nėštumas tęsiamas kontroliuojant visus parametrus.

Dienos stacionare atliekama diagnostika ir savijautos aptarimas leidžia saugiai stebėti ir kontroliuoti paskutinįjį ar kitą sudėtingesnį nėštumo laikotarpį ir tuo pačiu moteriai jaustis normaliai, nesijausti ligone.

Nėštumo patologijos skyriuje per metus gydoma apie 2200 pacienčių. Dienos stacionaras suteikia galimybę kūdikio besilaukiančiai moteriai nepatekti į šį skyrių, jei nėščiosios ar būsimo kūdikio sveikatos problemos išsprendžiamos per keletą valandų. Nors anksčiau net po dešimt dienų ar ilgiau gimdyvės dėl įvairių negalavimų būdavo atskirtos nuo šeimos ir namų.

Į viršų