facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Šiaulių apskrities ligoninės Urologijos skyriaus vedėjas Tonaras Bekeris sako, jog nereikia laukti, kol lytinės potencijos sutrikimas sukels nevisavertiškumo jausmą, psichologines problemas, nes tada įveikti sveikatos sutrikimą sunkiau.
Vadimo SIMUTKINO nuotr. 
 
 
 
 
 
Laba diena. Aš nebežinau, ką man daryti. Eiti pas gydytoją, pasakoti ir klausti tikrai gėda. Turiu tokią problemą - anksčiau man būdavo viskas gerai, o dabar sunkiai susijaudinu, o kai mylimės su panele, aš greit baigiu. Kas galėtų man padėti?

Žilvinas UBELIS

Į klausimą atsako Šiaulių apskrities ligoninės Urologijos skyriaus vedėjas Tonaras BEKERIS:

Kiekvienas vyras savo potencijos galimybes yra paveldėjęs iš savo tėvų. Tai būtų šiaurietiški, pietietiški ir afrikietiški vyrų tipai. Per daugelį metų veikiami aplinkos faktorių susiformavo šie žmonių tipai ir jie yra paveldimi iš kartos į kartą.

Vidutiniškai vyro lytinio gyvenimo maksimumas trunka nuo 18 iki 40 metų. Vėliau, prasidėjus vyriškų hormonų balansų persitvarkymui, gali prasidėti potencijos problemos. Tai susiję su vyriškų hormonų mažėjimu. Vieniems šis procesas prasideda anksčiau, kitiems - vėliau. Gali būti, jog net ir 60-ties metų vyras dar yra aktyvus. O jei genetiškai vyras yra paveldėjęs afrikietiškąjį tipą, jis aktyvus išlieka ir sulaukęs aštuoniasdešimties metų.

Kiekvienam vyrui svarbu kuo ilgiau išlikti lytiškai aktyviam. Tuo gali apsirūpinti kiekvienas, nes vyro lytinę potenciją lemia ir mityba, ir darbo krūvis bei pobūdis, ir vartojami vaistai. Labai svarbi ir psichologinė atmosfera darbe bei namuose. Po didesnės įtampos gali ir nepasisekti.

Bene dažniausiai urologų pagalbos prireikia vyrams, kenčiantiems dėl ilgalaikio susilaikymo.

Lytinės sveikatos sutrikimai vyrams dažniausiai, kaip ir jums, pasireiškia varpos erekcijos pablogėjimu, lytinio potraukio sumažėjimu, sėklos išsiveržimo ar orgazmo disfunkcija. Erekcijos sutrikimu apibūdinama būsena, kai vyras nuolat ar labai dažnai nesugeba pasiekti arba išlaikyti pakankamo varpos standumo, reikalingo lytiniam aktui atlikti, susilpnėja varpos standumas lytinio akto metu.

Net ir po pirmų  nesėkmingų santykių būtinai apsilankykite pas specialistą  abu su žmona ar su drauge, su kuria, sakėte, ir gyvenate. Tolesniame poros bendravime labai svarbus abipusis problemos suvokimas ir pasitikėjimas. Ypač tai svarbu vyrui, nes po pirmosios nesėkmės apima baimės jausmas. Jei įtars, kad žmona dėl nesėkmės ant jo supyks ir kaltins nebūtais dalykais, o dar blogiau - jei pasijuoks. Gali atsirasti baimės jausmas, nepasitikėjimas savimi.  Tada gali nepasisekti vėl ir vėl.

Potencijos sutrikimas - tai ir kitų ligų klinikinis požymis. Vienas iš požymių prostatos vėžiui atsirasti.

Potencija sutrikti gali dėl daugelio priežasčių - toksinės medžiagos, traumos. Visa tai, kas blogina kraujo cirkuliaciją varpoje ir yra vyrų lytinės potencijos faktoriai. Tai yra ir aterosklerozė, diabetas, aukštas kraujo spaudimas, rūkymas, alkoholis, heroinas. Fizinis neveiklumas, o ypač ilgas sėdėjimas, blogina vyrų lytinio gyvenimo kokybę. Todėl patartina kuo daugiau judėti, rekomenduotini ir specialūs pratimai.

Nereikia labai baimintis - yra galimybių ir sugrąžinti visavertį seksualinį  gyvenimą. Erekcijos sutrikimas diagnozuojamas tik tada, kai žmogus nuolat negeba pasiekti erekcijos, kai negali palaikyti erekcijos pakankamą laiką lytiniam aktui atlikti. Jei tik keletą kartų nepasisekė, tai dar nėra erekcijos sutrikimas. Svarbu tik, kad žmogus pagalbos  kreiptųsi į gydytoją.

Medikai diagnozuoja įvairaus sunkumo vyrų erekcijos sutrikimus. Kai vyras tik retkarčiais būna nepatenkintas savo gebėjimu atlikti lytinį aktą, bus diagnozuotas lengvas sutrikimas. Sunkus sutrikimas diagnozuojamas tuo atveju, jei pasitenkinimas savo gebėjimu atlikti lytinį aktą būna labai retai arba išvis niekada nesugebama atlikti lytinio akto.

Neparašėte savo amžiaus, tačiau dėl įvairių erekcijos sutrikimo formų yra kenčiančių ir keturiasdešimtmečių. Ypač  daugėja vyresnio amžiaus - 70-80 metų vyrų, kuriems visiškai nebūna erekcijos. Bene daugiausiai - apie 80 proc. erekcijos sutrikimo atvejų nutinka dėl kraujotakos nepakankamumo. Tačiau dažna priežastimi esti ir aukštas kraujo spaudimas, ir išeminės širdies liga. Įtakos turi ir didelė cholesterolio koncentracija, cukrinis diabetas, net depresija.

Ketvirtadalį  erekcijos sutrikimų sukelia ir vartojami vaistai. Ir ne tik nuo aukšto kraujospūdžio, bet ir nuo kitų ligų.

Nors erekcijos sutrikimai dažnesni vyresnio ir senyvo amžiaus vyrams, tačiau problemų  neišvengia ir pusamžiai vyrai. Taip nutinka ir dėl streso, įtempto sunkaus darbo, komplikuotų tarpusavio santykių, kurie taip pat įveikia stipriosios lyties atstovus. Medikai tokiu atveju skirs vieną iš trijų Lietuvoje esančių erekciją gerinančių preparatų, kurie suaktyvina smulkiųjų kraujagyslių kraujotaką. Juk dubens arterinei kraujotakai sutrikus ir prasideda problemos.

Su mediku tartis būtina, nes tik jis žino visų jūsų vartojamų vaistų  poveikį. Pavyzdžiui, jei žmogus serga širdies ir kraujagyslių  ligomis, jam medikamento tektų atsisakyti, nes dėl vaistų poveikio gali pakisti kraujospūdis.

Medikų  nenaudai tenka pripažinti, jog dėl šios priežasties žmonės iki šiol bijo kreiptis pagalbos. Tik apie 10 proc. vyrų, kuriems pasireiškia erekcijos sutrikimų, iškart kreipiasi į medikus. Kiti, matyt, drovisi. Laukimu problemos neišspręsite. Delsiant tik traumuojama psichika, komplikuojasi seksualinis gyvenimas. Deja, statistika teigia, kad išsivysčiusiose šalyse daugiau vyrų kamuoja erekcijos sutrikimai.

Svarbu, kad daugiau dėmesio erekcijos sutrikimams skirtų šeimos gydytojai. Ypač, kad be priežiūros nepaliktų pacientų, kurie serga diabetu, hipertonine liga ir vartoja kraujospūdį mažinančių vaistų, galinčių sutrikdyti erekciją. Kuo anksčiau šeimos gydytojas rizikos grupei priklausantį pacientą nusiųs pasikonsultuoti pas urologą, tuo mažiau problemų bus žmogaus lytiniame gyvenime.

O ir patiems vyrams derėtų žinoti, kad erekcijos sutrikimų sergant hipertenzija, diabetu, širdies  bei kraujagyslių ligomis, trikdančiomis erekciją, galima išvengti. Tik reikia nesidrovėti kreiptis į gydytoją ir laiku pradėti gydyti negalią.

Ypač  dabar, kai erekcijos sutrikimus gydančių vaistų yra nemažai, kiekvienam atvejui randamas veiksmingas gydymo būdas. Tais atvejais, kai diagnozuojamas sunkus erekcijos sutrikimas, skiriami preparatai, užtikrinantys geresnį kraujo priplūdimą į varpą ir, žinoma, tuo gerinantys erekciją. Lengvesniais atvejais padeda ir be receptų parduodami preparatai. Net ir augalinės kilmės, kurių sudėtyje yra augalinių komponentų, tonizuojančių medžiagų, vitaminų.

Patikėkite, galimybių sugrąžinti visavertį seksualinį gyvenimą  tikrai yra.  Tik svarbu, kad žmogus apie tai žinotų ir laiku kreiptųsi pagalbos. Lytinės potencijos sutrikimai vyrams sukelia nevisavertiškumo jausmą, psichologines problemas. Ir tai - nekeista, nes vyrų gyvenimo kokybė priklauso nuo lytinės sveikatos, nuo lytinio pasitenkinimo. Jūsų pavyzdys tai įrodo - jaučiatės blogai, ieškote pagalbos. Tai - sveikintinas žingsnis. Tik ateikite ir pas gydytojus, ne tik pas žurnalistus, nes kiekvienas atvejis - individualus ir bendri patarimai gali jums netikti. Tik gydytojas gali nustatyti priežastis ir padėti jas įveikti.

Užrašė Zita KATKIENĖ 
 
Gydytojo kabineto durys praveriamos dėl  įvairių sveikatos sutrikimų. Tačiau labai dažnai lieka klausimas, kurio taip ir neišdrįstame paklausti mediko ir nesužinome profesionalaus atsakymo.  Jei nedrįstate paklausti gydytojo, skambinkite į „Šiaulių naujienų” redakciją tel. 52 38 40. „Sveikatos kodas” kreipsis į medikus, kurie pateiks atsakymus į visus „nepatogius” klausimus. 

Į viršų