facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Proktologas Rimantas Gedgaudas ragina suskubti į gydytojo kabinetą vos pasirodžius kraujui išangėje, nes tai - daugelio pavojingų ligų simptomas. 
Vadimo SIMUTKINO nuotr.
 
Man - 43-eji metai. Iki šiol be peršalimo ligų niekuo daugiau nesu sirgęs, tad ir pas gydytojus lankausi retai. Neseniai pastebėjau tualete kraujo, kuris pasirodė man tuštinantis. Net nežinau, kaip tai pasakyti gydytojui. Bet labiausiai bijau išgirsti kokią blogą diagnozę. Kraujas man visada asocijuojasi su blogiu. Į kokios specialybės gydytoją turėčiau kreiptis, kad nereikėtų daug vaikščioti ir visiems pasakoti apie savo bėdą. 
Valentinas R. 
 
Į klausimą atsako Šiaulių apskrities ligoninės proktologas Rimantas GEDGAUDAS:
 
Kraujavimui iš tiesiosios žarnos priežasčių yra tikrai daug. Pirmiausia dažnas gydytojas pagalvotų apie hemoroidinius mazgus, dėl kurių kraujuojama nejaučiant skausmo. Bet gali būti ir išangės įplaiša, opinis kolitas, tiesiosios žarnos gerybiniai ir piktybiniai navikai. Kraujuojama iš tiesiosios žarnos ir pažeidus gleivinę po spindulinio gydymo, kuris taikomas sergant gimdos kaklelio vėžiu arba priešinės liaukos vėžiu. Ypač padaugėjo vyrų, besikreipiančių po to, kai spindulinė terapija buvo taikoma dėl prostatos vėžio. 
 
Tad akivaizdu, kad priežasčių atsirasti kraujavimui - labai daug. Todėl būtina kreiptis į gydytoją ir sužinoti priežastis. Delsti nepatartina, nes nėra nė vienos ligos, kurią būtų lengviau gydyti uždelsus gydymo pradžią. Gali būti, jog jums būtų diagnozuotas hemorojus. Tačiau šia liga dažniausiai sergama , sulaukus 50-60 metų ir vyresniame amžiuje. Tačiau tai, kad jums - 43-eji, nėra garantija, nes ir ši liga, kaip ir daugelis kitų, sparčiai jaunėja. Vis dažniau hemorojus diagnozuojamas ir iki 40-ties metų. 
 
Hemorojaus pirmieji simptomai - ryškiai raudonas kraujas ant išmatų, tikrai gali išgąsdinti ir ne vieną išgąsdina. Pats žodis „hemorojus” yra kilęs iš graikų kalbos ir reiškia kraujagysles, pripildytas kraujo. Anksčiau buvo manoma, jog tai yra išsiplėtusios kraujagyslės apie išeinamąją angą. Dabar teigiama, jog hemorojus yra išeinamosios angos pagalvėlių, sudarytų iš kraujagyslinio bei fibrozinio audinio, išvešėjimas ir padidėjimas. 
Jei jums būtų diagnozuotas hemorojus, labai baimintis nereikėtų, nes ši liga nėra pavojinga ar gresianti gyvybei. Pavojus kyla tik tuo atveju, jei liga komplikuojasi labai masyviu kraujavimu iš hemoraginių mazgų. 
Hemorojui būdingas simptomas ne tik kraujavimas iš išangės, bet ir papildomo, išvirtusio darinio jutimas išeinamosios angos srityje. Taip pat gali būti niežulys, deginimas, maudžiantis skausmas po tuštinimosi.
Hemoroidiniai mazgai gali būti vidiniai ir išoriniai. Vidiniai būna išsiplėtę pačioje žarnoje, o išoriniai susiformuoja išangėje. Esant vidiniams mazgams kraujuojama iš sužalotos gleivinės, todėl žmogus nejaučia jokio skausmo. Išoriniai mazgai linkę trombuotis, atsiranda labai skausmingas perštėjimas, sunkumai bei nepatogumai higieniniu požiūriu. Tačiau tik tada, kai pats išorinis mazgas pratrūksta, kraujuoja. Būtent dėl kraujavimo bei mazgų išvirtimo - dažniausių ligos simptomų, žmonės ieško specialistų pagalbos.
 
Specialiatai skiria keturis hemorojaus laipsnius pagal tai, kiek išveša išeinamosios angos pagalvėlės. I laipsnio hemorojus diagnozuojamas tada, kai hemorojiniai mazgai matomi tik apžiūrint specialiu aparatu - proktoskopu. II laipsnio, kai stanginantis hemoraginiai mazgai išvirsta ir po to patys grįžta į vietą. III laipsnio, kai mazgai iškrenta ne tik tuštinantis, bet ir sunkiau dirbant, kosint. Atgal tokie mazgai nebegrįžta, reikia juos grąžinti ranka. Ketvirto laipsnio hemorojus esti tada, kai mazgai visą laiką yra iškritę iš išeinamosios angos. 
 
Kaip sakiau hemorojumi dažniausiai serga 50-60 metų žmonės. Pastaruoju metu dažniau liga diagnozuojama ir jaunesniems žmonėms. Manoma, jog tai dėl to, kad daugiau įvairaus amžiaus žmonių vargina vidurių užkietėjimas. Neabejotinos įtakos tam turi blogi mitybos įpročiai, daug koncentruoto maisto, mažai daržovių, skysčių. Turi įtakos ir stresas, sėslus gyvenimo būdas, sėdėjimas prie kompiuterio, sumažėjęs fizinis aktyvumas. 
 
Turi įtakos ir nėštumas, nes per nėštumą moterims sutrinka kraujo nutekėjimas iš mažojo dubens,  dėl to kyla uždegimai, trombozės. Dažnai taip ir pasakoma, kog bėdos prasidėjusios po nėštumo. 
 
Kai diagnozuojamos pradinės hemorojaus stadijos, geriausias gydymas yra taisyklinga mityba, gyvenimo būdas bei higiena. Patariame valgyti daug rupaus maisto, stambių grūdų duonos, mažiau bandelių, kavos, šokolado, pyragaičių. Ypač padeda morkos, obuoliai, apelsinai, kurie turi savybę pritraukti iš žarnų turinio skystį ir išmatos tampa ne tokios kietos. 
 
Vėlyvesnėse stadijose, kai pastebimas kraujavimas ir žmogus nesuskumba pas gydytoją, kartais kraujavimas praeina savaime. Tačiau būna ir taip, jog kraujavimas nesiliauja ir žmogus gali nukraujuoti, nes šviesus kraujas purškia purslais, arba, kai dar labiau pažengęs hemorojus, bėga srovele. Yra buvę, kai į kabinetą ateina žmogus baltas kaip popierius, jį vargina akivaizdi toli pažengusi mažakraujystė.
 
Taip ilgai kęsti ir bijoti tikrai neverta. Reikia kreiptis atsiradus pirmiesiems išeinamosios angos pažeidimo simptomams. Tad ir jūs kreipkitės į gydytoją. Geriausia eiti pas šeimos gydytoją, kuris ir išrašys siuntimą pas proktologą.  Deja, žmonės delsia ne tik šiandien, bet ir senovėje, delsia ne tik paprasti žmonės, bet ir žinomi. Juk Kazanova mirė nukraujavęs dėl hemorojaus. O Napoleonas pralaimėjo mūšį, nes dėl hemorojaus negalėjęs ilgai išsėdėti balne... 
 
Hemorojui gydyti yra įvairių būdų. Dažniausiai kol liga nepažengusi ir mazgai viduje, taikomi guminiai žiedai. Kai hemoroidiniai mazgai išorėje - taikomas tik operacinis gydymas. 
Užrašė Zita KATKIENĖ
 
 
Gydytojo kabineto durys praveriamos dėl įvairių sveikatos sutrikimų. Tačiau dažnai lieka klausimas, kurio taip ir neišdrįstame paklausti. Jei nedrįstate paklausti gydytojo, skambinkite į „Šiaulių naujienų” redakciją
 
telefonu 52 38 40
 
arba rašykite el. paštu
 
Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
 
„Sveikatos kodas” kreipsis į medikus, kurie pateiks atsakymus į visus „nepatogius” klausimus. 
Į viršų