facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Neurochirurgas Albertas Norvaišas - vienas iš pirmųjų Šiauliuose įsisavino sudėtingas stuburo operacijas. 
Vadimo SIMUTKINO nuotr.  
 
 
Zita KATKIENĖ
Dažnas žmogus žino nugaros skausmą, vadinamą radikulitu. Kai suima nugaros skausmas, artimieji ir draugai dar juokauja: „ponų liga”. Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro (ŠRAC) direktorius Raimondas Jakutis beveik pustrečių metų kentėjo nepakeliamą nugaros skausmą dėl stuburo penktojo slankstelio  disko išorinės išvaržos. „Gydytojai iš karto sakė - reikalinga operacija, tačiau aš vis bijojau, kad po jos nebūtų daug blogiau”, - šiandien sako nugaros skausmą jau pamiršęs žmogus. Ir džiaugiasi, kad... pasiryžo operacijai.
 
Smūgis į... nugarą  
 
Sveikatos problemomis niekada nesiskundęs Raimondas Jakutis neslepia, jog pernelyg sveikata ir nesirūpino. Tačiau kad nugarą skaudėtų, niekada nepagalvojo, nors jau beveik pusamžis nugyventas. Tačiau ta diena, kaip sako liaudies išminčiai, visada ateina. 
 
„Tą rytą kėliausi iš lovos ir lenkiausi autis kojinių”, - pasakoja R. Jakutis elementarią situaciją, į kurią žmogus patenka kiekvieną rytą. Deja, šį kartą viskas buvo kitaip, nes, vos pasilenkus, pasak R. Jakučio, skausmas taip stuktelėjo į nugarą, kad net akyse aptemo.
 
Skausmas nepaleido nei tą, nei kitą dieną. Ėmė skaudėti ir koją. Artimieji ir draugai juokavo, jog tai ponų liga, praeis. Bet kentėti buvę nepakeliama ir R. Jakutis nusprendė kreiptis į neurochirurgą. 
 
Buvo diagnozuota stuburo penktojo slankstelio išorinė išvarža. Neurochirurgas pacientui paaiškinęs, jog 8 mm stuburo slankstelis pasislinkęs, tad šioje situacijoje geriausias gydymas - operacija.
 
„Aš net girdėti apie operaciją nenorėjau”, - pamena savijautą prieš dvejus su puse metų. Tada galvojo, jog po stuburo operacijos gali dar pablogėti.  O ir kiti pataria, jog po operacijos gali nutikti taip, kad teks sėsti į neįgaliojo vežimėlį. 
 
Tad R. Jakutis atsisakė operacijos ir nusprendė vykti į reabilitacijos sanatoriją, kur buvo taikomas reabilitacinis gydymas, procedūros. Gydymas truko pusantro mėnesio. Po jo, pamena, skausmas visiškai atlėgo ir jautėsi kuo puikiausiai. Manė, kad skausmas daugiau nebesikartos. 
Deja, po metų skausmas vėl sugrįžo. Vėl kreipėsi į Šiaulių ligoninės neurochirurgą  Albertą Norvaišą. Medikas tegalėjo pasakyti, jog reikėtų operacijos ir pasiūlė vykti konsultuotis į Kauno medicinos universiteto klinikas. 
 
Po savaitės buvo paskirta planinė operacija. Kad nereikėtų kentėti nepakeliamo skausmo, skirtas ir medikamentinis gydymas, procedūros. „Skausmas vėl liovėsi ir aš nusprendžiau, kad operacija nereikalinga”, - pasakoja Raimondas Jakutis.
 
Hiperaktyvus... ne pagal galimybes
 
„Esu hiperaktyvus: tai ant žolės atsigulu, tai į Alpes slidinėti išvažiuoju”,  - pasakoja R. Jakutis. 
 
Deja, dirbti tenka prie rašomojo stalo ir savo galimybes įvertinti kartais sunku. „Juk  ir į medžiokles išsiruošiu, ir pašaro maišą ant nugaros užsiverčiu. Atrodo, kas čia man - niekai”, - pataria ir kitiems, kurie nedirba fizinio darbo, nesportuoja, tačiau kartais savo jėgas pervertina. Kai netreniruoti nugaros raumenys, tai ir vieną dieną neatlaiko stuburas. Ir tada, pasak R. Jakučio, prasideda bėdos. 
 
Vėl teko gultis į ligoninę. Šį kartą nustatė, kad išvarža dar milimetru didesnė. Po gydymo ligoninėje - kelionė į Palangos reabilitacijos sanatoriją, nes operacijos pacientas ir vėl atsisakė. Buvo guldomas į lovą su stuburo tempimo įrenginiu. Buvo skirta 16 tempimo procedūrų seansų. Procedūros metu kabinama apie 50 kilogramų svarmuo, kuris tempia stuburą ir grąžina slankstelius į vietą. 
 
Deja - situacija pagerėjo tik trumpam. 
 
„Tas skausmas labai išvargina - negali nei normaliai dirbti, nei ilsėtis”, - prisimena nelengvą praeitį direktorius. 
 
Tada draugai ir patarė kreiptis į Klaipėdoje dirbantį neurochirurgą Šarūną Varną, kuris atlieka modernias stuburo operacijas. Praėjusios vasaros pabaigoje kreipėsi į Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos skyrių ir rugsėjo 17 dieną buvo skirta planinė operacija.
 
Apie tris valandas trukusi operacija, pasak R. Jakučio, buvo atliekama modernia įranga. Chirurgo intervencija - tik 5-7 centimetrų pjūvis, pro kurį įvestas mikroskopas, filmavimo kamera. Chirurgas savo darbą stebi kompiuterio monitoriuje. 
 
Disko išvarža - dažna operacija
 
Neurochirurgai pastebi, jog disko išvarža, kuri buvo diagnozuota ir R. Jakučiui, vargina kas penktą šalies gyventoją. Tuo atveju, kai konservatyvus gydymas nebepadeda, ligonis ir patenka į neurochirurgo rankas. Pasak neurochirurgo A. Norvaišo, dažnai kreipiamasi pavėluotai, esant ryškiai simptomatikai. Tada medikui nelieka nieko kito, tik skirti operaciją, kas buvo pasiūlyta ir šiam pacientui. Bet jis nusprendė dar mėginti konservatyvų gydymą, dar kęsti skausmą. Tačiau, pasak mediko, tai nereiškia, kad žmogus elgiasi teisingai, kad turi kentėti skausmą. Neurochirurgas, atlikęs kompiuterinės tomografijos, magnetinio rezonanso tyrimus, įvertina paciento būklę ir skiria jam efektyviausią gydymą.
 
Neurochirurgai atlieka platų spektrą stuburo operacijų, kurių metu pašalinami pažeisti stuburo slanksteliai ir protezuojami implantai. Operacijų metu gali būti taikomas ir neuroendoskopas. O tai reiškia, kad disko išvaržos šalinamos atliekant labai mažus pjūvius, kaip ir šiam pacientui. Tokiu atveju minimaliai traumuojami audiniai. Paprastai jau kitą dieną pacientas gali keltis iš lovos ir beveik nejausti skausmo. 
 
Tai savo patirtimi gali patvirtinti ir Raimondas Jakutis. „Netrukus po operacijos kėliausi iš lovos ir nejaučiau jokio skausmo. Pradėtas ir reabilitacinis gydymas”, - neslepia džiaugsmo ir pataria likimo draugams nekentėti taip ilgai, kaip lietuviai dažnai įpratę. 
Skausmas daugiau nesugrįžo. Praėjus mėnesiui po operacijos R. Jakutis jau ėjo į medžioklę, o dar po mėnesio - vyko slidinėti į kalnus. Ir yra tikras, kad nepakeliamas skausmas nesugrįš. Nors garantijų niekas nedavė, nes juk stubure yra ir daugiau slankstelių... 


Į viršų