facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Kiekvienas žmogus yra gražus, kai šypsosi. Gražu, kai ta šypsena susideda iš sveikų ir baltų dantų. Vaiko dantukai bus linksmi ir laimingi, jei jie bus gražūs ir sveiki. Jei to norime, kartu su vaiku rūpinkimės jo dantukais.

Pirmasis dantukas

Dar neišdygus dantims rekomenduojama sudrėkintu audinio gabalėliu valyti dantenas ir jas masažuoti. Pirmieji dantukai vaikui ima kaltis 6-10 jo gyvenimo mėnesį. Padidėjęs seilėtekis ir vaiko nuolatinis noras pirštus kišti į burnytę – tai požymiai, kad vaikučiui ima kaltis pirmieji dantukai. Nustatyta, kad šis procesas nesukelia nei karščiavimo, nei kosulio, nepadidina infekcijos rizikos. Tačiau vaikutis gali tapti irzlesnis, kadangi dygstant dantims skauda dantenas.

Išdygus pirmiesiems pieniniams dantukams juos reikia valyti specialiu ant piršto užmaunamu šepetėliu, kuris turi silikonines ataugėles. Taip yra nepažeidžiami dantys ir tuo pačiu masažuojamos dantenos. Ypač rekomenduojama išvalyti vaiko dantis prieš miegą, kadangi naktį sumažėja seilių, o tai sudaro palankias sąlygas kariesui. Specialistai primena, kad ėduonis atsiranda ne tik dėl blogos higienos. Juo galima užsikrėsti ir nuo kito žmogaus. Todėl maitindami tėvai neturėtų aplaižyti vaiko šaukšto, o ant žemės nukritusius čiulptukus ar žaislus reikia kruopščiai nuplauti. Beje, pas vaikų dantų priežiūros specialistą vaiką reikia nuvesti vos išdygus pirmajam dantukui.

Dantų  valymas

Pirmieji krūminiai dantys išdygsta, kai vaikui sueina metai ar pusantrų. Šie dantukai turi vageles, todėl juos jau reikia valyti minkštu šepetėliu. Kol vaikas nesugeba skalaudamas burną išspjauti skysčio, reikia naudoti befluores vaikiškas pastas ir taip pripratinti vaiką prie pastos skonio. Pradėjus naudoti pastą su fluoru tereikia tik suvilgyti dantų šepetėlio šerelius. Vaikui augant didėja ir naudojamos pastos kiekis.

Valyti dantis reikia ir horizontaliai, ir vertikaliai. Apatiniai dantys valomi braukant iš apačios aukštyn, o viršutiniai – iš viršaus žemyn. Dantų valymas turi trukti mažiausiai 3 minutes.

Siūloma vaikui leisti pabandyti pačiam išsivalyti dantis, tačiau tėvai vis tiek turėtų pabaigti išvalyti dantis patys, kadangi vaiko ranka dar nėra įgudusi ir jis nesugeba kruopščiai išsivalyti dantų.

Kad dantis valyti būtų lengva

Valytis dantis vaiką reikia pratinti pamažu. Iš pradžių tiesiog pavedžioti šepetėliu po burną, kad vaikas suprastų, jog tai neskausminga ir visai nebaisu.

Dantų  valymą galima paversti žaidimu. Dažnai vaikai mėgdžioja tėvus, todėl rekomenduojama dantis valytis kartu. Nusipirkite sau ir vaikui vienodos spalvos šepetėlius. Atsistokite priešais vaiką ir išraiškingai valykitės dantis, kad vaikui kiltų noras atkartoti jūsų judesius. Valydamasis dantis kartu su jumis jis supras, kad svarbu išsivalyti dantis ir kaip tai reikia daryti taisyklingai. Kol jūs valote jo dantis, leiskite jam išvalyti jūsiškius. Tik jokiu būdu nesikeiskite dantų šepetėliais.

Galite pastatyti vaiką taip, kad jis matytų save veidrodyje. Suskaičiuokite, kiek yra dantukų. Kiekvienam galite duoti vardą, kad vaikas nepamirštų, kuris dantukas dar nebuvo išvalytas.

Taip pat galima „išvalyti dantis“ vaiko mėgstamam žaislui. Svarbiausia, kad dantų valymas taptų nuolatiniu vaiko įpročiu.

Saugokime dantukus

Kad dantukai būtų sveiki, neužtenka tik juos išsivalyti. Būtina rūpintis ir vaiko mityba. Ribokite cukraus kiekį vaiko racione. Labai kenksminga kūdikio čiulptuką vilgyti meduje ar sirupe.

Dantims labiausiai kenkia dažnas užkandžiavimas. Kuo dažniau užkandžiaujama, tuo lengviau gali atsirasti kariesas. Todėl jei duodate vaikui saldainių, geriau atiduokite visą porciją iš karto ir po to liepkite išsiskalauti burną. Venkite lipnių ir ant dantų ilgai užsiliekančių maisto produktų.

Nustatyta, kad fermentinis sūris turi ėduonį stabdančių savybių, todėl pavalgius saldaus maisto, siūloma suvalgyti bent gabalėlį sūrio. Taip pat duokite vaikams žalių morkų, rupios duonos, pagraužti kopūsto kotą. Nuo kieto maisto gerėja burnos gleivinės kraujo apytaka.

Kad dantų  emalis neskeldėtų, po karštų patiekalų vaikui nesiūlykite šaltų gėrimų ar valgių.

Dantims yra reikalingas kalcis, fluoras, magnis, vitaminai C ir D. Kad vaiko organizmas gautų šių medžiagų, jo mitybos racione turi būti pakankamai vaisių, daržovių, javainių ir pieno produktų.

Jei tinkamai rūpinsitės vaiko dantukais ir vaikučiui liepsite jais rūpintis, dantukai bus linksmi ir puoš vaiką gražia šypsena.

Parengė  Lina ŠIŠLAITĖ 
Į viršų