Moters ir vaiko klinikos Ginekologijos skyriaus vedėjas Andrius Simavičius sako, jog kiekviena operacija skiriama tik tada, kai ji patvirtinama daugeliu tyrimų ir keleto medikų sprendimu, todėl ir ligonės sprendimas bei teigiamas nusiteikimas operacijai - dalis sėkmės.  
Vadimo SIMUTKINO nuotr.
 
 

Zita KATKIENĖ

Laukti operacijos - sunkus išbandymas. Dažna Moters ir vaiko klinikos Ginekologijos skyriaus pacientė laukia operacijos ir baiminasi, ar ji tikrai reikalinga. Ginekologijos skyriaus vedėjas Andrius Simavičius sako, jog gydymo įstaigoje modernia aparatūra diagnozuojamos, bet ir efektyviai gydomos ginekologinės ligos. Tačiau tuo atveju, jei pasitikėjimo mediku stinga, sveikatos apsaugos reforma suteikia galimybę konsultuotis ar gydytis pas kitą gydytoją ar net kitoje gydymo įstaigoje.

Operacija baugina

Į Moters ir vaiko klinikos Ginekologijos skyrių šiaulietė Stanislava M. buvo paguldyta po to, kai beveik savaitę kentė skausmą pilvo srityje. Moterį konsultavo ne vienas gydytojas: ir urologas, ir chirurgas. Buvo nustatytos, kaip teigia Stanislava, ginekologinės bėdos, tad ir gydyta Ginekologijos skyriuje.

Savaitę, pasak moters, buvo gydomas uždegimas. Šiam gydymui pasibaigus ginekologė  paaiškinusi, jog reikės atlikti operaciją.

Pasibaigus gydymui vaistais ligonė išleista namo. Tačiau buvo paaiškinta, jog po keleto dienų vėl reikės gultis į ligoninę, kur bus atliekama gimdos operacija. Stanislava M. grįžusi namo nusprendė pasikonsultuoti su kitais gydytojais, nes operacija baugino. „O gal ji man bus atliekama be reikalo?” - baiminasi moteris. Tačiau ir konsultuotis pas kitus gydytojus nedrąsu - juk operacijai reikės grįžti į tą pačią ligoninę ir galbūt pas tą pačią gydytoją.

Reikia nebijoti paklausti

Moters ir vaiko klinikos Ginekologijos skyriuje praėjusiais metais gydyta 2500 ligonių. Mažojo dubens uždegimas, kuris ir buvo diagnozuotas pacientei, gydomas priešuždegiminiais vaistais. Echoskopijos metu, pasak mediko, diagnozuotas ir darinys, kuris, uždegimui atslūgus, neišnyko. Šis darinys ir yra priežastis skirti operacinį gydymą, nes tai infekcijos židinys, dėl kurio ir kilo uždegimas. Nepašalinus šio židinio, uždegimas vėl gali kartotis”, - vartydamas pacientės ligos istoriją kalba skyriaus vedėjas. 

Tačiau joks gydymas, pasak mediko, neatliekamas per prievartą. Kiekvienu atveju gydytojas turi klausti ligonio sutikimo ir kiekvienu atveju ligoniui turi paaiškinti apie gydymą. „Jei ligonei kyla klausimų, ji neturėtų bijoti klausti ir išsiaiškinti“, - teigia skyriaus vedėjas A. Simavičius.

Tokiu atveju, jei su gydytoju bendrauti nesiseka, reikia kreiptis į skyriaus arba ligoninės administraciją.

Tuo atveju, kai gydytojas skiria operacinį gydymą, pasak A. Simavičiaus, baimintis mediko klaidos  nereikia, nes šio sprendimo tikrai nepriims vienas gydytojas - ligonę konsultuos gydytojų konsiliumas. Gydytojų konsiliumui vadovauja gydymo įstaigos vadovas, kuriam ir teks atsakomybė už priimtą sprendimą.

Tuo atveju, jei vis tiek širdyje kirba nerimas, anot skyriaus vedėjo, neiškils jokių problemų, jei pacientė paprašys siuntimo vykti konsultuotis pas specialistus, dirbančius Vilniaus ar Kauno klinikose. „Nors ir siuntimas - nėra joks raktas nuo durų. Net ir be mūsų siuntimo pacientė gali vykti konsultuotis ir gydytis į bet kurią šalies gydymo įstaigą, teikiančią ginekologines paslaugas”, - sako medikas. „Mes ir patys pasiūlom pasikonsultuoti su kitos gydymo įstaigos specialistais. Kai yra kelios nuomonės - visada geriau, nes tiesa ir gimsta ginče, aptarimuose, diskusijose”, - kalba skyriaus vadovas ir priduria, jog dėl to, kad ligonis konsultuojasi kitoje gydymo įstaigoje, nenukenčia nei gydytojo, nei vadovo, nei gydymo įstaigos prestižas.

Pasitikėjimas lemia sėkmę

Tai, kad po priešuždegiminio gydymo pacientė išleista namo, pasak A. Simavičiaus - įprasta. „Uždegiminis ligos procesas sustabdytas ir skirta planinė  operacija, kurios tenka laukti apie dvi savaites, o kartais ir mėnesį”, - sako skyriaus vadovas.

Tuo atveju, jei reikalinga skubi pagalba, niekas operacijos neatidėlioja - moteris operuojama nedelsiant.

Per metus Ginekologijos skyriuje buvo atlikta apie 1000 operacijų. Tai ir laparoskopijos, kai per gimdos kaklelį į gimdą įvedamas optinis prietaisas, kurio pagalba  ne tik diagnozuojama, bet ir atliekamos operacijos. Taip pat atliekamos vaginalinės, gimdos, kiaušidžių šalinimo operacijos.

Kiekviena chirurginė  intervencija, pasak A. Simavičiaus, turi būti pagrįsta indikacijomis. Jei to nėra - niekas ligonės neoperuos. Nes operacija, pasak chirurgo-ginekologo Andriaus Simavičiaus, tai ir galimos komplikacijos, ir pooperaciniai reiškiniai, kurių geriau išvengti. Be to, operacija - brangiai kainuojantis gydymas, ir būtų prabanga ligonę operuoti tuo atveju, kai jai pakanka ir medikamentinio gydymo.

Operacinio gydymo sėkmė, pasak mediko, labai priklauso nuo ligonio nusiteikimo. „Jei pacientas pasitiki gydytoju, jei supranta, kad šis gydymas jam tikrai reikalingas ir padės išspręsti sveikatos problemą, gydymo sėkmė garantuota”, - teigia skyriaus vedėjas.

Taikomos moderniausios technologijos

Tai, kad šiuo metu pacientei  nustatytas darinys nėra onkologinė liga, nurimti, pasak mediko, taip pat negalima. Piktybiniai navikai yra viena iš svarbiausių sveikatos apsaugos problemų pasaulyje, tad ir Lietuvoje sergamumas onkologinėmis ligomis, taip pat gimdos bei gimdos kaklelio vėžiu, didėja. Todėl ypač svarbi onkologinių ligų profilaktika - ikivėžinių susirgimų ankstyva diagnostika ir, žinoma, gydymas.  Ir tai, pasak mediko, įmanoma, nes šiuolaikinių tyrimų dėka augliai yra aptinkami tuomet, kai jie dar yra gerybiniai.

Deja, pastaruoju metu labai daugėja užleistų ligos atvejų, kai moteriai nebegali padėti nei moderni technika, nei šiuolaikiškos diagnostikos ir gydymo galimybės, nes moteris medikų pagalbos atėjo per vėlai.

Tiesa, ir ligos išsivysto ne per vieną dieną. Štai atsiradę gimdos kaklelio pakitimai, pasak mediko, egzistuoja ilgą laiką, net iki dešimties metų. Ir tik po to progresuoja į neinvazinį - neplintantį vėžį, o šis vidutiniškai per penkerius metus  - į invazinį vėžį. Taigi laiko aptikti ikivėžinius pakitimus tikrai yra daug, deja moterys dažnai laiku nesitikrina.

Tuo atveju, jei pakitimai diagnozuojami kiaušidėse, pakitimai progresuoja žymiai greičiau nei gimdos kaklelyje. Tad radus auglius kiaušidėse, skiriamas operacinis gydymas, nes kartais pakanka keleto mėnesių, kad iš gerybinės cistos išsivystytų vėžys. 

„Šiandien skyriuje taikoma visa šiuolaikinė diagnostikos ir gydymo aparatūra, kuri taikoma bet kurioje kitoje Europos gydymo įstaigoje, kur taikomas onkologinis-ginekologinių gydymas”, - sako medikas. Šešiems skyriaus medikams neseniai teko stažuotis Vokietijos Kiolno klinikose ir stebėtis jau nebuvę kuo - visos modernios technologijos taikomos ir Šiauliuose. „Mes priimsime ir vokiečių medikų komandą kaip lygiaverčiai partneriai”, - džiaugiasi gydymo įstaigos galimybėmis medikas.  
 


Į viršų