facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas


Didysis debesylas (Inula helenium) – daugiametis augalas, turintis didžiules šakotas šaknis.

Debesylas auga šlapiose vietose palei upes, aikštelėse tarp krūmų, auginamas soduose, daržuose, botanikos soduose. Dažnai sutinkamas Rusijos miškastepių teritorijoje. Debesylai yra ne tik vaistingieji, bet ir dekoratyviniai augalai.

Augalas kilęs iš Azijos.

Debesylai žydi liepos-rugpjūčio mėnesiais, jų šaknys renkamos nuo rugsėjo iki lapkričio. Kasamos dviejų ar trijų metų augalų šaknys.

Debesylas yra vienas iš seniausių vaistinių augalų, aprašytas dar Diaskarido ir Plinijaus jaunesniojo. Debesylą jau vartojo Hipokrato mokyklos gydytojai. Senovės Graikijoje ir Romoje debesylo šakniastiebiai buvo vartojami ne tik vaistams, bet ir maistui. Ypač dažnai debesylą vartojo Tibeto gydytojai. Viena iš debesylo rūšių – nuostabioji šaknis manu.

Keletą  šimtmečių debesylas buvo garsus ir Rusijoje kaip vaistinis augalas. Iš rašytinių šaltinių žinoma, kad juo buvo gydomas caras Michailas Fiodorovičius. „Vaistažolių knygoje“ yra tokios eilutės: „Tą šaknį sutrinti, sumaišyti su medumi... ir valgyti ryte ir vakare kiek nori, nuo to kosulys nurims ir žalingi tiršti skrepliai iš vidaus išeis. Ta pati šaknis, virta vyne ir pasaldinta cukrumi, yra malonus gėrimas ir labai padeda sunkiai kvėpuojantiems“.

Tačiau dabar augalas yra palyginti retas, nes praeityje jo šaknys buvo labai renkamos. Kaip tik šaknys ir yra vertingiausia augalo dalis. Džiovintos šaknys yra savotiško kvapo ir pikantiško kartoko skonio, nes jose labai daug eterinių aliejų. Debesylo šaknyse yra daug insulino, daugiau kaip 40 proc., nuo kurio priklauso cukraus kiekį mažinantis efektas tų augalų, kuriuose jo yra. Būtina pažymėti, kad kaip tik debesylo šaknyse 1804 m. ir buvo rastas insulinas kaip cheminė medžiaga. Kaip yra žinoma, cukriniu diabetu sergantiems ligoniams insulinas rekomenduojamas vietoj cukraus ir krakmolo.

Beveik iki XX a. pradžios debesylas medicinoje buvo plačiai vartojamas kaip vaistas. Liaudies medicinoje debesylas – vienas iš populiariausių visapusiškai veikiančių augalinių vaistų. Šaknų antpilas yra geriausias vaistas gastritui, opoms, plaučių tuberkuliozei gydyti. Debesylo nuoviras ir antpilas vartojami sergant astma, peršalimo, širdies ligomis, cukriniu diabetu, hipertonija, sumažėjus skrandžio sulčių rūgštingumui, moteriškoms ligoms gydyti.

Kadangi debesylo šaknyse yra daug insulino, jos yra gera žaliava konservų ir konditerijos, vartojamos gėrimams aromatizuoti.

Lietuvoje dar yra sutinkamas pakrantinis ir gluosnialapis debesylas. Iš jų pagaminti preparatai vartojami kaip švelniai veikiantys, atsikosėjimą lengvinantys vaistai.

Graižai ir žolė vartojami kaip antibakteriniai, šlapimo skyrimąsi skatinantys, laisvinamieji vaistai, slopina pykinimą, vėmimą ir žagsėjimą, gydomas bronchitas. Būtina atsiminti, kad didžiųjų debesylų negalima vartoti nėščioms moterims.

Gydymą  natūraliomis priemonėmis yra išbandžiusi ne viena žmonijos karta.

Vienas žymiausių  pasaulio mokslininkų Paracelsas (1493-1541) sakė: „Kiekvienai ligai gydyti rasime vaistažolę“.

Parengė  Liudvikas RULINSKAS
Į viršų